Kahramanmaraş ilindeki soğuk hava depolarının mevcut durumunun belirlenmesi
Determination of Kahramanmaras in the cold storage city situation
- Tez No: 426762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilindeki soğuk hava depolarının mevcut durumlarını ve yapısal özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. İlde mevcut olan 6 adet soğuk hava deposunun anketleri 2015 yılında yapılmış ve değerlendirilmiştir. İlk soğuk hava deposu ilde 2001 yılında kurulmuş, diğer işletmelerin yapımı ise 2001 ile 2014 yılları arasında tamamlanmıştır. Bu işletmelerin %83.3'ünü özel şirketler, %16.7'sini ise kooperatifler işletmektedir. İşletmelerin %33.3'lük kısmının depolama kapasitesileri 1500 tonun altında, %16.7'si 1500 ton, %50'sinin ise 1500 tonun üzerindedir. Soğuk hava depolarının % 66.7'sinin oda alanları 100 m2'den büyük, %33.3'nün ise 100 m2'den küçüktür. Soğuk hava depoları hem çelik konstrüksiyon hem de betonarme yapılar olarak inşa edilmiştir. Bu yapıların %83.3'ü çelik konstrüksiyon, %16.7'si ise betonarmedir. Soğuk hava depolarındaki oda iç duvar yükseklikleri 6-7.2 m, genişlik 8-13 m, uzunluk ise 10-12 m arasında değişmektedir. Koridor boyutları ise genişlik 5-6 m, uzunluk 24-57 m arasında bulunmaktadır. Soğuk hava depolarında duvar yapı malzemesi olarak %16.7'sinde tuğla, %83.3'nde ise 38-42 kg/m3 poliüretan dolgulu panel (PU) kullanılmıştır. Kapılar sürgülü ve malzeme olarak da % 83.3'ü panel, % 16.7'si ise poliüretan yalıtımlı, 304 kalite paslanmaz saçtır. Kapı yükseklikleri 2.4-3 m, genişlikleri ise 2-3 m arasındadır. Temelde kullandıkları ana malzeme cinsi ise betondur. Taban malzemesi olarak %100'ü taş blokaj üzerine beton kullanılmıştır. Soğuk hava depolarının hepsinde beşik çatı, örtü malzemesi olarak da %83.3'ünde saç, %16.7'sinde ise sandviç panel kullanılmıştır. Çatıların %16.7'sinde yalıtım malzemesi bulunurken, % 83.3'nde ise yalıtım malzemesi kullanılmamıştır. İlin 2013 yılı meyve üretim miktarlarına göre soğuk hava depo sayısı yetersizdir. Depo sayısı arttırılmalıdır. Yeni yapılacak olan soğuk hava depoları çelik konstrüksiyonlu, tek kanatlı sürgülü kapılı, tavan ve duvarları poliüretan dolgulu panelden inşa edilmelidir. Depolama sistemi ise atmosfer kontrollü olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the structural characteristics and the available situation of the cold store in Kahramanmaras Province. There were 6 cold storage firms in KahramanmarasProvince in years of 2015 and their surveys were done and evaluated. The first cold storage was founded in the province in 2001 and the others were constructed between years of 2001 and 2014. It was determined that 83.3% of these cold storages were operated by private companies and 16.7% were operated by co-operatives. Their storage capacity of them of 33.3% was under 1500 tonnes, them of 16.7% was 1500 tonnes, the left of 50% was over 1,500 tons. The cold storages room area of 66.7% was larger than 100 m2, the left of 33.3% was less than 100 m2. The cold storage buildings were both steel structuraleand reinforced concrete structure. Them of 83.3% was steel structure and the others of the 16.7% rainforced concrete structure. The inside height of cold storages room wall changed between 6 and 7.2 m and room width 5-6 m and lenght 10-12 m. The widht and longivity of corridor changed between 5 and 6 m, and 24 and 57 m, respectively. The wall material of the cold storage building of 16.7% was brick, the others of 83.3% was polyurethane panels (PU) with 38-42 kg/m3. Material of the door in the cold storage of 83.3% was panels and the others (16.7%) was polyurethane panels (PU). The width and heigth of doors with sliding was 2.4-3 m and 2-3 m, respectively. Main material in the base was concrete. In the base, concrete on the block stones was used at the storages of 100% was used only concrete materials. Gable roof was used on the roof of all cold storage, as roof material metal sheet was used on them of 83.3%, the sandwich panel on the others of 16.7%. While insulation material was used on the roof of cold storage of 16.7%, there was no insulation material on the roof of the left of 83.3%. The number of the cold storage is insufficient according to production of fruit in Kahramanmaraş in the year of 2013. Door (single-leaf sliding door), ceiling and walls of the cold storage to be built new should be the polyurethane filledpanels. It is suggested that storage system be the controlled atmosphere.