Subaraknoid kanamalı hastalarda iskemik modifiye albumin seviyesinin serum ve BOS'ta korelasyonu
- Tez No: 757604
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN BERK BENEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Spontan subaraknoid kanama, en sık nedeni serebral anevrizmalar olan yüksek mortalite ve morbiditesi bulunan bir hastalıktır. Kanama anında oluşan akut evrede ve sonrasında ortaya çıkan hasarın patolojik mekanizmaları farklıdır. Hastalar akut kanama evresinden sonra hayatta kalsalar dahi mortalite ve morbidite gelişebilir. Serebral anevrizma oluşumunu ve büyümesini açıklayan hipotezler olsa da üzerlerinde görüş birliğine varılmış bir açıklama bulunmamaktadır. Bununla birlikte subaraknoid kanamada tanı ve prognozda yol gösterici bir belirteç belirlenmemiştir. Bu çalışma prognozu yüksek oranda kötü olan spontan subaraknoid kanamanın tanı ve tedavi sürecinde iskemik modifiye albumin bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını saptamak amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'ne başvuran 30 subaraknoid kanamalı hasta ve 15 subaraknoid kanaması bulunmayan kontrol grubunun kan ve beyinomurilik sıvısında albumin ve iskemik modifiye albumin düzeyleri çalışıldı. Çalışmada örnek alınan hastaların hepsinin bilgisayarlı tomografi ile tespit edilmiş subaraknoid kanaması bulunmaktaydı. Çalışmada istatistiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın 19'u (%63,3) erkek, 11'i (36,7) kadındı. Kontrol grubunda bulunan 15 hastadan 4'ü(%26,7) erkek, 11'si(%73,3) kadındı. Hasta grubunun yaş ortalaması 55,7±13,2, kontrol grubunun yaş ortalaması 50,1±13,4 idi. 12 (%40,0) hastanın ve kontrol grubundaki 4 (%26,7) hastanın komorbiditesi mevcuttu. Hasta grubunun median Glaskow Koma Skoru 14,0 (4,0- 15,0), kontrol grubunun 15,0 (13,0-15,0) idi. 24 (80,0) hastanın beyin omurilik sıvısı rengi kanlı iken kontrol grubunda 1 (6,7) hastanın beyin omurilik sıvısı rengi kanlıydı. Hasta grubunda albumin değeri kontrol grubuna göre daha düşük bulundu iv (sırasıyla 3,8 g/dL (1,8-4,7) vs 4,3 g/dL (3,2-5,0), p=0,008).
Özet (Çeviri)
AIM: Spontaneous subarachnoid hemorrhage is a disease with high mortality and morbidity. The most common cause of SAH is the cerebral aneurysms. The pathological mechanisms of the damage occurring during and after the acute phase of bleeding are different. Even if patients survive the acute bleeding phase, mortality and morbidity may develop. Even today, there is no common view on the formation of cerebral aneurysm. Although there are hypotheses explaining the formation and growth of aneurysm, there is no agreed explanation. At the same time, a guiding marker in the diagnosis and prognosis of subarachnoid hemorrhage has not been determined. This study was conducted to determine whether ischemic modified albumin can be used as a marker in the diagnosis and treatment of spontaneous subarachnoid hemorrhage, which has a very poor prognosis. MATERIALS (PATIENTS) AND METHODS: Albumin and ischemic modified albumin levels were studied in the blood and cerebrospinal fluid of 30 patients with subarachnoid hemorrhage and 15 control patients without subarachnoid hemorrhage, who applied to the Department of Neurosurgery, Bozyaka Training and Research Hospital, Health Sciences University. All of the patients included in the study had subarachnoid hemorrhage detected by computed tomography. Statistical analyzes were performed with the SPSS 22.0 program in the study. RESULTS: Of the 30 patients included in the study, 19 (63.3%) were male and 11 (36.7) were female. Of the 15 people in the control group, 4 (26.7%) were male and 11 (73.3%) were female. The mean age of the patient group was 55.7±13.2, and the mean age of the control group was 50.1±13.4. There were comorbidities in 12 (40.0%) patients and 4 (26.7%) patients in the control group. The median Glaskow Coma Score of the patient group was 14.0 (4.0-15.0) and the control group was 15.0 (13.0-15.0). While the cerebrospinal fluid color of 24 (80.0) patients was bloody, the cerebrospinal fluid color of 1 (6.7) patients in the control group was bloody. vi The albumin level was found to be lower in the patient group than in the control group (3.8 g/dL (1.8-4.7) vs. 4.3 g/dL(3.2-5.0), respectively, p=0.008). The serum ischemic modified albumin value in the patient group was higher than the control group (0.36 ABSU (0.30-0.65) vs.