Effect of concurrent feedback and postural task difficulty on postural control
Eş zamanlı geribildirim ve postüral görev zorluğunun postür kontrolüne etkisi
  1. Tez No: 757603
  2. Yazar: SEDA TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN KİRAZCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Eş zamanlı geribildirimin etkilerini araştıran çalışmalar, özellikle farklı zorluklara sahip görevler için tutarsız sonuçlar göstermiştir. Literatürde, farklı zorluklara sahip postüral görevler sırasında eş zamanlı geribildirimin etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, eş zamanlı görsel geribildirim ve postüral görev zorluğunun postür kontrolü üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. 40 üniversite öğrencisi deney ve kontrol gruplarına her gruptaki katılımcı sayısı her iki cinsiyet için eşit olacak şekilde rastgele atanmıştır. Katılımcılar, farklı zorluklara sahip altı postüral görevi bir gün seansında gerçekleştirmişlerdir. Her görev 60 saniye boyunca üç kez tekrarlandı. Kazanım seansında, deney grubundaki katılımcılara, altı farklı postüral görevi gerçekleştirirken CoP konumları hakkında eş zamanlı görsel geribildirim verilmiştir. Kontrol grubuna, aynı postüral görevleri gerçekleştirirken CoP konumları hakkında eş zamanlı görsel geribildirim verilmemiştir. Bir gün sonra yapılan kalıcılık testinde her iki gruba da geribildirim verilmemiştir. Çalışma sonucunda, kazanım seansında, eşzamanlı görsel geribildirim CoP zaman serilerinin, AP ve RD yönündeki değişkenliğini, elips alanını ve entropisini etkilediğini göstermiştir. Kalıcılık seansına ise eşzamanlı görsel geribildirim herhangi bir parametreyi etkilememiştir. Postüral görev zorluğunun hem performans hem de kalıcılık testleri sırasında etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, eşzamanlı görsel geribildirim varlığında bazı postüral salınım parametrelerinde iyileşmeye işaret etmektedir. Eşzamanlı görsel geribildirim bilişsel aşırı yüklenmeyi önleyerek ve duyusal bilgi entegrasyonunu artırarak vücudun belirli bağlamlara uyumunu arttırmış ve postüral salınım parametrelerini olumlu yönde etkilemiş olabilir. Ancak, bu çalışmada eşzamanlı görsel geribildirim tekrar sayısı ve seans sayısı, kalıcı etki gözlenmesi ne yönelik olarak yeterli gelmemiş olabilir.
Özet (Çeviri)
Studies investigating the effect of concurrent feedback reported inconsistent results, especially on motor tasks with different difficulties. There is also lack of studies examining the effects of concurrent feedback on postural tasks with different difficulties. To fill this gap, this study investigated the effect of concurrent visual feedback (CVF) and postural task difficulty (PTD) on postural control in acquisition and retention phases. Participants were 40 university students who were randomly allocated to experimental and control groups based on time of arrival and gender. Participants performed six postural tasks with varying difficulties in one day. Each task was repeated three times for 60 seconds. Instantaneous center of pressure (CoP) location was provided to the experimental group as the source of CVF in acquisition phase, but it was withdrawn in retention phase (24 hours in between). Participants in control group performed same tasks without any feedback in both phases. The assessment parameters were velocity (AP-ML-RD), variability (AP-ML-RD), range (AP- ML-RD), ellipse area, and regularity (i.e., approximate entropy) of CoP trajectory. Acquisition phase results showed that feedback had a significant effect on variability in the AP and RD directions, ellipse area, and entropy parameters. Retention phase results showed that CVF did not affected any assessed parameters. PTD has been found to be effective for both acquisition and retention phases. This study indicated that CVF improved variability, ellipse area, and entropy parameters. CVF might increase adaptation to specific contexts and augment sensory integration by preventing cognitive overload and affect postural sway parameters positively. However, limited number of trials and sessions with CVF might be reason for the lack of retention effect.