Turkish memes and their users: İndexicality and identity through language play
Türkçe mimler ve mim kullanıcıları: Yapılan dil oyunları çerçevesinde belirtisellik ve kimlik
  1. Tez No: 757630
  2. Yazar: ÜMİT CAN TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnternet mimleri, sosyal medya kanallarında geniş çaplı tanınırlık kazandıklarından bu yana mim kullanıcıları için önemli bir ilgi odağı haline gelmiştir. Bu dijital öğeler görsele eşlik eden basit yazılardan karmaşıkça düzenlenmiş videolar ve sesli-görüntülü işaretler gibi farklı şekillerde ve formatlar karşımıza çıkmaktadır. Yakın zamanda mimler, görsel üzerindeki yazılı özelliklerinin Belirtisellik ve kimlik inşası, dil oyunları ve edimsel anlamda uyumsuzluk-çözüm gibi alanlardaki öneminin kanıtlandığı dilbilim çalışmalarında da (George, 2020; Vasquez and Aslan, 2021, Yus, 2020) karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu tez, Türkçe sosyal medyadaki mimlerde gözlemlenebilen bir takım ilave dil oyunları yöntemlerinin eklenmesiyle literatürde daha önce bahsedilenlere katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu dil oyunları yöntemlerine ek olarak, mimlerin karmaşık anlam yaratma işlemleriyle birlikte görsel ve yazıyla yaptıkları kimlik inşalarını göstermek amacıyla Belirtisellik Kuramını (Eckert, 2008; Silverstein, 2003) kullanan bir çözümleme yapılmıştır. Bu tezin ikinci kısmı sosyal medyada mimleri yapan ve tüketen topluluklara karşı uygulama-odaklı bir yaklaşım içermektedir. Bu kısım için farklı sosyal medya kanallarının olanaklarının mim topluluklarında nasıl farklı uygulamalara erişim kazandırdığını açıklamak amacıyla Uygulama Topluluğu (Eckert and McConnell-Ginet, 1999; Meyerhoff and Strycharz, 2013; Wenger, 1998) kuramına başvurulmuştur. üyelerin uygulamalarının mim toplulukları içinde üyelik ve kimlik inşasını yansıttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet memes have been a considerable point of interest to their users ever since their widespread recognition on social media channels. These digital items often come in different shapes and formats, varying from simple texts accompanying images to complex video edits and audiovisual tokens. Recently, memes have started to appear in linguistics studies (George, 2020; Vasquez and Aslan, 2021, Yus, 2020) where their text-over-image properties proved to be significant in terms of indexicality and identity construction, language play, and the pragmatics of incongruity resolutions. This thesis aims to contribute to what has been discussed in the literature, with a selection of additional language play strategies observed in memes and Caps in Turkish social media. In addition to these language play strategies, an analysis utilizing the Indexicality Framework (Eckert, 2008; Silverstein, 2003) was used to demonstrate the complex meaning-making processes of memes, as well as the identity construction via the use of text and imagery. The second part of this thesis involves a practice-oriented approach to the communities that make and consume memes on social media. For this part, the Community of Practice framework (Eckert and McConnell-Ginet, 1999; Meyerhoff and Strycharz, 2013; Wenger, 1998) was utilized to demonstrate how certain affordances of social media channels allow for different practices that form within the meme communities. Furthermore, the member practices were shown to demonstrate the membership and identity construction within the meme communities.