Ortaokul ve lise matematik öğretmenlerinin 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin hazırbulunuşluk düzeyleri hakkında beklenti, gözlem ve görüşleri
Expectations, observations and opinions of secondary and high school mathematics teachers about the preparation levels of 5th and 9th grade students
  1. Tez No: 757629
  2. Yazar: MUSTAFA MELEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERYILMAZ ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ortaokul matematik öğretmenlerinin öğrencilerinin ilkokul düzeyinde; lise matematik öğretmenlerinin de ortaokul düzeyinde aldıkları öğretimin niteliğine yönelik yorum ve eleştiri yapmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu araştırmada 5. sınıf ve 9. sınıf öğretmenlerinin sınıflarına bir alt kademeden gelen öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri hakkında beklenti, görüş ve gözlemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Katılımcı olan 5. sınıf ve 9. sınıf öğretmenlerinden alınan verilerin karşılaştırılmalı analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları Bilecik, Ankara ve Eskişehir illerinde görev yapan on adet 5. sınıf ve sekiz adet 9. sınıf matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmaya katılım gönüllülük esasına dayanmaktadır. Kolay erişilebilir amaçlı örneklem ile oluşan katılımcıların Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda en az beş yıllık matematik öğretmenliği deneyimleri bulunmasına dikkat edilmiştir. Temel nitel araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler kayıt altına alınarak çözümlemesi yapılmıştır. Çözümlemeler doküman analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kademeler arası geçişte matematik özelinde hazırbulunuşluğu etkileyen başlıca nedenler derse karşı olumsuz tutum, alt kademeden getirilen bilgi eksikleri, ailenin sosyoekonomik düzeyi, yeni kademeye geçişte yapılan sınavlar, aynı sınıftaki öğrenciler arası yaş farkının bulunması öğretmenler tarafından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
At primary school level, students of secondary school mathematics teachers; It is a common situation for high school mathematics teachers to comment and criticize the quality of the education they receive at the secondary school level. In this study, it was aimed to determine the expectations, opinions and observations of the 5th and 9th grade teachers about the readiness levels of the students who come to their classes from a lower level. Comparative analyzes of the data obtained from the participating 5th and 9th grade teachers were carried out. The participants of the study consisted of ten 5th grade and eight 9th grade mathematics teachers working in the provinces of Bilecik, Ankara and Eskişehir. Participation in the study is on a voluntary basis. Attention was paid to the fact that the participants, who were formed with easily accessible purposeful sampling, had at least five years of mathematics teaching experience in schools affiliated to the Ministry of National Education. In this study, which was carried out using the basic qualitative research design, a semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. The interviews were recorded and analyzed. The analyzes were analyzed with the document analysis method. As a result of the research, the main reasons affecting the readiness in mathematics in the transition between levels, negative attitude towards the course, lack of knowledge brought from the lower level, socioeconomic level of the family, exams made in the transition to the new level, the existence of age difference between students in the same class were stated by the teachers.