Covıd-19'un Türkiye'deki turizm sektörüne etkisi
Impact of Covid-19 on tourism sector in Turkey
  1. Tez No: 757675
  2. Yazar: ERHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, COVID-19 salgınıyla birlikte Türkiye'deki turizm sektöründe meydana gelen değişikliklerin incelenmesi ve turizm sektörüyle bağlantılı olarak hizmet veren konaklama, ulaşım, yiyecek içecek ve eğlence sektörlerinde görülen etkilerin incelenmesidir. Bu araştırma kapsamında Türkiye'deki otellerin doluluk oranları, otellerde COVID-19'la ilgili alınan tedbirler ve bu tedbirlere bağlı olarak arz ve talep durumları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki gelen giden yolcu sayıları incelenerek ulaşım sektörünün geçmiş yıllara göre kıyaslaması yapılmıştır. Turizm sektörüyle büyük bağlantısı olan yiyecek-içecek ve eğlence sektörlerindeki değişiklikler doküman inceleme yöntemiyle ele alınmıştır. Araştırma sonucunda COVID-19 salgınının turizm sektörü üzerinde olumsuz yönde etkilerinin olduğu, geçmiş yıllara göre seyahatlerin azaldığı görülmüştür. Alınan önlemlerin seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek endüstrisi üzerinde doğrudan etkisi olmuştur. Seyahat kısıtlamalarından sonra uçak ve otobüs seferlerinin durdurulmuş olması, rezervasyonların iptal edilmesi veya ertelenmesi ve böylece otellerdeki odaların boş kalması, turizm sektörünü ve bağlantılı sektörleri ekonomik açıdan ve iş kaybı yönünden ciddi anlamda etkilemiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to attract visitors in the tourism sector in Turkey with COVID-19 and exhibit in the accommodation, education and entertainment programs targeted with the tourism sector. In the occupancy section of the hotels in this research, it is about delivery in relation to COVID-19 and supply and demand for these vehicles. In addition, a comparison was made according to the departures examined from the incoming and outgoing passengers in Turkey. Treats related to the tourism sector-beverage and entertainment sectors were seized. Tourism is believed to have grown over past years, as the research was nurtured above the tourism industry of COVID-19. Living quarters have been impacted by the impact of the hospitality and beverage industry. After travel vacations flight and travel holidays, bookings unloading from planned vacation and students on vacation to cancel reservations, confirmed the far-reaching impact on the tourism industry and sectors, and on the business definitively.