Şizofreni tanılı bireylerde serbest zamanla ilişkili ergoterapi müdahalesinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of lesiure time related occupational therapy intervention in individual with schizophrenia
  1. Tez No: 757733
  2. Yazar: GÜLFER KATIRCIBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma şizofreni tanılı bireylerde serbest zamanla ilişkili uygulanan ergoterapi müdahalesinin etkisini incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma 18-65 yaş aralığında, Toplum Ruh Sağlığı Merkezin'de (TRSM) takipleri yapılan serbest zamanda yürüyüş aktivitesi yapmayı tercih eden 18 şizofreni tanılı katılımcı ile gerçekleştirildi. Kişilere müdahale öncesi ve sonrası sosyodemografik veri formu, Öznel İyilik Hali Ölçeği (ÖİHÖ), Yaşam Memnuniyeti Anketi (YMA), uyku, yorgunluk ve stres düzeylerini belirlemek için Görsel Anolog Skalası (GAS) ve depresyon düzeyi için Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ) kullanıldı. Aktiviteye ait Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-short form) ve çevresel durum görüşmeleri uygulandı. Katılımcıların tamamına ergoterapi müdahalesi olarak serbest zaman farkındalık eğitimi, kişi merkezli bireysel ergoterapi ve serbest zaman grup aktivite eğitimi birlikte olarak uygulandı. Bireysel ve grup eğitimleri 5 hafta toplamda 20 seans 'da tamamlandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of leisure time related occupational therapy intervention in individuals with schizophrenia. The research was carried out with 18 participants with the diagnosis of schizophrenia, aged between 18-65 years, who were followed up in the Community Mental Health Center (TRSM) and preferred to do activities such as walking in their spare time. Sociodemographic data form before and after the intervention, Subjective WellBeing Scale (SSRI), Life Satisfaction Questionnaire (LSS), Visual Analogue Scale (VAS) to determine sleep, fatigue and stress levels, and Calgary Depression in Schizophrenia Scale (CDSS), depression level were used in order to determine Canadian Occupatıon Performance Measurement (COPM), Functional Independence Measurement (FBÖ), International Physical Activity Questionnaire (UFAA-short form) and environmental status interviews were also utilized within the activity. A combined occupational therapies program was applied to all of the participants leisure awareness training, person-centered individual occupational therapy and leisure group activity training. Individual and group occupational therapy were completed within the course of 20 sessions for 5 weeks.