Synthesis of ramalina and cladonia lichen extracts directed size dependent silver nanoparticles and investigation of their antimcrobial properties
Ramalına ve cladonıa lıchen özütlerinin sentezidoğrudan büyüklüğe bağlı gümüş nanoparçacıklar ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 757796
  2. Yazar: ALMUSTAFA MAHDI SALEH AL-FAWADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Metalik nanopartüküllerin yeşil/biyo-sentezi çevre dostu yöntemdir. Metalik NP'ler çeşitli bitki, alg, mantar ve mikroorganizma özleri kullanılarak sentezlenmektedir. Nanopartikülleri üretmek için kimyasal ve fiziksel tekniklerin yerini alma potansiyeline sahiptir. Çalışmamız iki bölümden oluşmakta olup, önce Ramalina fraxinea, Cladonia foliacea and Cladonia furcata liken ekstraktlarını kullanarak farklı konsantrasyon (10 -3 M, 5×10 -3 M, 10 -2 M, 5×10 -2 M) Ag NO 3 ile reaksiyonu sonunda gümüş nanoparçacıkları sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Ag NP'lerin morfolojilerini belirlemek için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), kristal yapıyı belirlemek için X-ışını kırınımı (XRD), fonksiyonel grupların varlığını belirlemek için Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), karakteristik absorpsiyon bantlarını belirlemek için UV-Vis., yüzey yükünü belirlemek için zeta potansiyeli ve dinamik boyutu belirlemek için Dinamik Işık Saçılımı (DLS) kullanılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi (Mikrobiyoloji bölümü) laboratuvarları tarafından klinik olarak izole edildikten ve teşhis edildikten sonra insanlarda hastalığa neden olan farklı mikroorganizmalara karşı minimum inhibitör konsantrasyonlarını (MIC'ler) hesaplamak için seyreltme yöntemi (96 kuyulu mikroplaka) kullanılmıştır. Sonuç olarak, ortamda AgNO3 konsantrasyonunun artışı sentezlenen Ag NP'lerin çaplarında artışa neden olmuştur. Artan Ag NP'lerin boyutu ile antimikrobiyal aktivitelerinde azalma belirlenmiştir. Mikroorganizmalar (Gram-negatif Escherichia coli, Gram-pozitif Staphylococcus aureus ve mantar patojeni Candida albicans) 10 -3 M Ag NO 3 ile sentezlenen R. fraxinea tabanlı Ag NP, sırasıyla 2.1 µg/ml 8.5 µg/ml ve 2.1 µg/ml ile S. aureus, E. coli ve C. albicans'a karşı en etkili olanlardan biriydi.
Özet (Çeviri)
The green bio-synthesis of metal nanoparticles is an ecofriendly method. Metallic NPs are synthesized using extracts of various plants, algae, fungi and microorganisms. It has the potential to replace chemical and physical techniques for producing nanoparticles. Our study consists of two parts. First, we synthesized silver nanoparticles (Ag NPs) after the reaction with AgNO 3 in different concentrations (10 -3 M, 5×10 -3 M, 10 -2 M, 5×10 -2 M) using Ramalina fraxinea, Cladonia foliacea and Cladonia furcata lichen extracts and characterized them by Scanning Electron Microscope (SEM) to determine the morphology, the X-ray diffraction (XRD) to determine crystal structure, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) to determine the presence of functional groups, UV-Vis. to determine the characteristic absorption bands, zeta potential for surface charge and Dynamic Light Scattering (DLS) to determine dynamic size of Ag NPs. In the second part of this study, we used the dilution method (96-wells microplate) to calculate of their minimum inhibitory concentrations (MICs) against different microorganisms that cause disease in humans after they have been clinically isolated and diagnosed by specific laboratories at Erciyes Hospital in Kayseri (Medical Microbiology Department). Antimicrobial activity of Ag NPs synthesized by using lichen extracts have antimicrobial activity against to microorganisms (Gram-negative Escherichia coli, Gram-positive Staphylococcus aureus and the fungal pathogen Candida albicans). As a result, the increase in AgNO 3 concentration in the medium caused an increase in the diameters of the synthesized Ag NPs. It was determined that the antimicrobial activities decreased with increasing Ag NPs size. The antimicrobial activity Ramalina fraxinea based Ag NP synthesized with 10 -3 M Ag NO 3 was one of the most effective against S. aureus, E. coli and C. albicans at 2.1µg/ml, 8.5 µg/ml and 2.1µg/ml, respectively.