Global sensitivity analysis for urban heat island effect: A case study in a residential neighbourhood in Ankara, Turkey
Kentsel ısı adası etkisi için küresel duyarlılık analizi: Ankara, Türkiyede bir konut mahallesinde vaka çalışması
  1. Tez No: 757852
  2. Yazar: İSMET BERKE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRSEL DİNO, DOÇ. DR. ÇAĞLA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yetersiz önlemlerle birleşen hızlı kentleşme, günlük kentsel yaşam ekonomisi şehir sakinlerinin yaşam kalitesi için zararlı sonuçlara yol açmıştır. Dünya çapında şehirlerde yaygın olarak gözlemlenen bir olgu olan Kentsel Isı Adaları (KIA), kaynak tüketimini ve çevresel ayak izini artırarak insan sağlığını ve konforunu tehdit etmektedir. Kentsel yerleşimler için sadece enerji tüketimini ve yapılı çevrenin çevresel etkisini azaltmak ve şehir sakinlerinin konforunu artırmak için yeni tasarım ve uyum stratejilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kentsel morfoloji, malzeme seçimi, bitki örtüsü ve antropojenik ısı emisyonları gibi birçok faktör KIA yoğunluğunu etkiler. Bu nedenle, kentsel ortamlardaki karmaşık termal koşulları KIA etkileri altında anlamak için en kritik ve hassas parametrelerin belirlenmesi esastır. KIA etkisi, kentsel gölgelik modellerine dayalı simülasyon araçları kullanılarak hesaplanabilir. Duyarlılık analizi, model hakkında değerli bilgiler çıkarabilen ve farklı belirsizlik derecelerinde model güvenini artırabilen bir yöntemdir. Duyarlılık analizi, bir girdi değişkeninin çıktı üzerindeki etkisini açıkça ölçmek için de kullanılır. Sonuç olarak, model çıktı belirsizliği ölçülebilir ve çıktı kesinliğine en fazla katkıda bulunan girdiler tanımlanabilir. Bu tez, Ankara, Türkiyede sınırlı yeşil alana sahip bir yerleşim bölgesinde KIA artışının küresel bir duyarlılık analizini sunmaktadır. KIA , bir kentsel gölgelik modeli kullanarak mevcut yıllık zaman serisi hava durumu veri kümelerini değiştiren mevcut, doğrulanmış bir araç olan Urban Weather Generator (UWG) kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid pace of urbanization, coupled with inadequate measures of government policies, has led to detrimental consequences for the built environment, the economics of daily urban life, and the life quality of city dwellers. Urban Heat Islands (UHI) exacerbates resource consumption and environmental footprint and threatens human health and comfort. New design and adaptation strategies are needed for urban settlements not only to lower the energy consumption and environmental impact of the built environment. Many factors influence UHI intensity, such as urban morphology, material selection, vegetation, and anthropogenic heat emissions. Therefore, it is essential to identify the most critical and“sensitive”parameters to understand the complex thermal conditions in urban environments under UHI effects. UHI effect can be calculated using simulation tools based on urban canopy models. Sensitivity analysis is a method that can extract valuable information about the model and increase model confidence under different degrees of uncertainty. Sensitivity analysis is also used to explicitly measure the impact of an input variable on the output. This paper presents a global sensitivity analysis of UHI increase in a residential district with a limited green area located in Ankara, Turkey. UHI is measured using Urban Weather Generator (UWG), an existing, validated tool that modifies existing annual time-series weather datasets using an urban canopy model. The parameters that potentially cause the highest UHI effect are identified by investigating the UHI Intensity metric. The seasonal impact on UHI effect is investigated by conducting simulations on average summer and winter weeks. Hourly and weekly parameter importance differences are observed by running sensitivity analyses on respective timeframes. A correlation matrix depicting the correlation between all the possible pairs of parameters is also shown.