Obezite hastalarında yaşam kalitesi ve anksiyete ilişkisi
Quality of life in obesity patients and relationship with anxiety
- Tez No: 757851
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERYILMAZ BEYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabında (DSM-5) yeme bozuklukları için tanı ölçütleri, diğer ruhsal bozuklukların tanı ölçütlerinden farklıdır, çünkü belirtilere bağlı sıkıntı ve işlevsel bozulma, tanı için ayrı ve gerekli bir ölçüt olarak dâhil edilmez (APA, 2013). Bu, kılavuzdaki semptomların“klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya veya toplumsal, işle ilgili alanlarda veya diğer önemli işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olmasının”(APA, 2013: 237) gerekli olduğu hemen hemen tüm diğer bozuklukların aksinedir. Bununla birlikte, son on yılda yakından ilişkili yapıları ve bunların yeme bozukluklarının özellikleriyle ilişkilerini araştıran çalışmalarda bir artışa tanık olduğundan, yeme bozukluklarında işlevsel bozulma ve/veya sıkıntının tanınması artıyor olabilir (Jenkins ve diğ., 2011). Yaşam kalitesi böyle bir yapıdır ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından“…kişinin fiziksel sağlığı, psikolojik durumu, bağımsızlık düzeyi, sosyal ilişkileri, kişisel inançları ve bunlarla olan ilişkilerinden karmaşık bir şekilde etkilenen geniş kapsamlı bir kavram olarak tanımlanır.”(Eser, 1999: 153). Bu nedenle yaşam kalitesi kavramı genellikle zihinsel ve fiziksel sağlık, ilişkiler, meslek, eğitim, boş zaman, maneviyat ve topluluk katılımı gibi bir dizi anahtar yaşam alanını dikkate alır. Tıbbi Sonuç Çalışmaları Kısa Formları gibi sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ölçütleri, bir bireyin sağlığının yukarıda sıralananlar gibi alanlardaki işlevsellik düzeyleri üzerinde ne derece etki ettiğini algıladığını değerlendirir (Ware ve diğ., 1994). Bununla birlikte, zihinsel yaşam kalitesinin bazı yönlerini ölçmelerine rağmen, bu ölçüler genel olarak psikolojik sıkıntıyı hesaba katmaz; bu, yukarıda belirtildiği gibi, majör ruhsal bozuklukların ve yaşam kalitesi tanımlarının bir başka kritik bileşenidir. Ayrıca, DSM tarafından bozukluğu tanımlamada psikolojik sıkıntı ve işlevsel bozulma arasında yapılan ayrım, aynı şekilde, hem hedonik (sıkıntı eksikliği ile ilgili hem de varlıkla ilgili) olan iyilik halinin (yani bozukluğun yokluğu) tanımında yapılan ayrımlarla paraleldir. pozitif durumlar) ve eudaimonik (optimum işleyişle ilgili) bileşenlerdir (Ryan ve Deci, 2001). Dolayısıyla bu çalışmada yaşam kalitesinin yanı sıra psikolojik sıkıntıyı da yaşam kalitesinin ayrı ve anahtar bir bileşeni olarak ele alıyoruz. 2 Yaşam kalitesi ve yeme bozuklukları ile ilgili literatür incelemeleri, yaşam kalitesinin azalmasının sadece yeme bozukluğu tanılarıyla değil, aynı zamanda alt klinik düzeylerde yeme bozukluğu ve spesifik yeme bozukluğu semptom ve özellikleriyle de ilişkili olduğu sonucuna varmıştır. Şimdiye kadar, bu literatür neredeyse tamamen düzensiz yemenin yaşam kalitesi üzerindeki etkisine odaklanmıştır ve yaşam kalitesinin yeme bozukluğu patolojisinin gelişimi, alevlenmesi veya sürdürülmesi üzerindeki etkisi ile ilgili bu ilişkinin tersi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu, her biri tek yönlü bir ilişki olduğunu varsayan ilk beş yeme bozukluğuna özgü yaşam kalitesi ölçümlerinin geliştirilmesinde vurgulanmıştır, bu sayede katılımcılar yeme bozukluklarının çeşitli yaşam alanlarında yaşam kalitelerini nasıl etkilediğini değerlendirirler (Hay ve Mond, 2005). Yeme bozukluğu - yaşam kalitesi ilişkisine ilişkin güncel literatür yeme bozukluklarının yaşam kalitesinin düşmesine neden olduğu konumuyla tutarlı olsa da, bu kesitsel bulguların eşit derecede tutarlı bir açıklaması, düşük kaliteli beslenmedir. Hayat, yeme ve beden imajında bozulmaları teşvik eder. Bu son açıklama, egosintonik yeme bozukluğu semptomlarının (örneğin, oruç tutma ve aşırı egzersiz gibi sağlıksız kilo verme stratejileri), diğer yaşam alanları aracılığıyla sağlanmayan mutluluk ve benlik saygısını artırmak için benimsendiği şeklinde kavramsallaştırılırsa makul olur (Reid ve Williams, 2010). Tersine, egodistonik semptomlar (örneğin, tıkınırcasına yeme, kusma) kendini yatıştırmak veya kişilerarası işlevsellik gibi yaşam alanlarında algılanan etkisizlikle başa çıkmak için kullanılabilir. Bu nedenle, düşük yaşam kalitesi, kişiyi yeme bozukluğu semptomlarını geliştirmeye veya şiddetlendirmeye yatkın hale getirebilir. Öte yandan, belki de en makul (ve şimdiye kadar denenmemiş) açıklama, yaşam kalitesi ile yeme bozukluğu patolojisi arasındaki ilişkinin çift yönlü olduğu, yani yeme bozukluğu semptomlarının yaşam kalitesinin düşmesine ve aynı zamanda zayıf olmasına neden olduğudur. Algılanan yaşam kalitesi, yeme bozukluğu semptomlarının gelişimini veya alevlenmesini destekler. Bu tür yönlü hipotezleri test etmek için boylamsal verilerin analizi gereklidir. Yapılar arasındaki ilişkilerin yönlülüğünün bir göstergesinin dışında, birden fazla zaman noktasında toplanan veriler ayrıca aşağıdakilerle ilgili ek ve oldukça değerli bilgiler sağlayabilir: (i) bir ilişkinin saptanması için gereken minimum süre, (ii) bir ilişkinin kararlılığı (belirli bir ilişkinin farklı zaman dilimlerinde tekrarlanabilir olup olmadığı) ve (iii) gözlemlenen herhangi bir ilişkinin ömrü (bir ilişkinin saptanabileceği 3 maksimum süre) (Cole ve Maxwell, 2003). Bugüne kadar bulunan yeme bozuklukları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin tek boylamsal toplum çalışmasında, Wade ve meslektaşları, büyük bir örneklemde, başlangıçtaki subklinik yeme bozukluğu semptomatolojisinin, üç, altı ve dokuz yıl sonra daha düşük yaşam kalitesi ile ilişkili olduğunu buldular (Wade ve diğ., 2012). Bu, yeme bozukluğu patolojisinin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisinin üç yıl içinde gözlemlenebileceğine, zaman içinde sabit olduğuna ve en az dokuz yıl sürdüğüne dair kanıt sağladı. Bununla birlikte, başlangıçtan önce yeme bozukluğu patolojisine ilişkin veriler mevcut değildi ve bu nedenle yaşam kalitesinin yeme bozukluğu patolojisi üzerindeki etkisi araştırılamadı. Çeviri araştırmaları, yaşam kalitesinin tedavi değerlendirme sürecinde düzenli olarak dikkate alındığını görmüş olsa da, hala büyük ölçüde terapötik müdahalenin dışında kalmaktadır. Kronik anoreksiya nervoza tedavisinde bilişsel davranışçı terapi ve uzman destekleyici klinik yönetimin şiddetli ve kalıcı hastalık için modifiye edilmiş versiyonlarını karşılaştıran randomize kontrollü bir çalışmada yakın zamanda bir istisna sağlanmıştır (Touyz ve diğ., 2013). Tedaviler, yeme bozukluğu semptomlarının azaltılmasından ziyade yaşam kalitesinde iyileşme, tedavinin ana amacı olarak kabul edilecek şekilde ayarlandı. Kronik anoreksiya nervozalı hastalarla yürütülen bu çalışma - belki de tüm yeme bozukluğu alt grupları arasında tedavisi en zor olanı - yaşam kalitesinin iyileştirilmesine daha fazla vurgu yapılmasının, muhtemelen daha geniş popülasyonda yeme bozukluğu semptomlarını azaltmanın bir yolunu temsil edebileceğini öne sürüyor. Bu olasılığın doğrulanmasında kritik bir adım, yaşam kalitesi ile yeme bozukluğu patolojisi arasındaki ilişkilerin, olası çift yönlü ilişkilerini dikkate alarak, tercihen toplum temelli bir örneklemde boylamsal bir analizini içerir (Fairburn ve diğ., 1996). Anksiyete bozuklukları ve depresyon, ergenlik döneminde en sık görülen ruhsal bozukluklar arasındadır. Her ikisi de özellikle ergenlik döneminde yeme bozukluklarında en sık görülen komorbid tanılardır. 15-25 yaşındaki kadınlar üzerinde yakın zamanda yapılan bir çalışmada, yaşam boyu majör depresif bozukluğu veya anksiyete bozukluğu olanların yaşam boyu yeme bozukluğuna sahip olma olasılığı dört kat daha fazlaydı (De Young, 2016). Anksiyete bozukluklarına benzer şekilde, yeme bozukluğu olan bireyler duygularıyla başa çıkmak için düzensiz yeme gibi işlevsiz stratejiler kullanırlar. Ayrıca yeme bozukluğu remisyonundan sonra devam eden anksiyete belirtilerinin devam etmesi, bireylerin yeme bozukluğu ile ilgili eski başa 4 çıkma davranışlarına geri döndükleri için nüks riskini artırmaktadır (Fitzsimmons ve Bardone-Cone, 2011). Kız ergenlerde ve genç erişkinlerde, eşlik eden anksiyete bozuklukları, daha büyük yeme bozukluğu psikopatolojisi ile ilişkilidir. Spesifik olarak, komorbid sosyal anksiyete, kişilerarası durumlardan kaçınma ve olumsuz değerlendirme korkuları tedavi katılımını ve iyi bir terapötik ilişki kurmayı engellediği için iyileşme çabalarını engeller (Smith ve diğ., 2018). Kişinin görünüşü kadar kendisiyle ilgili endişeleri ve olumsuz algısı, yeme bozuklukları ve depresyonun başlaması ve sürdürülmesi ile ilişkilidir. Kötü terapötik sonuç, birbirini güçlendiren semptomlarla açıklanabilir: depresyondaki işlevsiz sosyal etkileşim kalıpları, işlevsiz duygu düzenleme riskini artıran olumsuz kişilerarası deneyimlere yol açar (yani, düzensiz yeme). Buna paralel olarak, yeme patolojisi, afektif semptomların şiddeti ile şiddetlenir ve depresif duygudurum, kilo verme ile düzelir (Meehan ve diğ., 2006). Özetle, kanıtlar anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları arasında güçlü bir ilişkiyi desteklemektedir. Yeme bozukluklarında eşlik eden depresyon ve anksiyete belirtileri, özellikle genç kadınlarda daha büyük semptom şiddeti ve daha kötü prognoz ve sonucun bir göstergesidir. Bugüne kadar, sadece birkaç çalışma, eşlik eden depresyon ve anksiyete bozuklukları olan ve olmayan klinik yeme bozukluğu olan bireyler arasındaki farklılıkları araştırdı. Daha yakın tarihli bir çalışmada, ayakta tedavi gören erişkin yeme bozukluğu hastalarında, kısıtlayıcı yeme bozukluğu alt tipi ve genel sağlık durumunda bir yıl öncesine göre bozulma gibi faktörlerin yanı sıra tıbbi komorbiditeler ve düşük eğitim düzeyi gibi faktörleri anksiyete ve depresyon için kritik nedenler olarak tanımlamıştır (Martin ve diğ., 2019). Bununla birlikte, demografik veya klinik özelliklerin (örn. başlangıç yaşı, aşırı yeme ve kusma sıklığı) ötesine geçen anksiyete, depresyon ve yeme bozukluğu semptomatolojisi arasındaki bağlantıyı araştıran ergen örnekleriyle yapılan çalışmalar azdır. En fazla ampirik desteği alan teorik modeller, anksiyete, depresyon ve yeme bozukluklarının ortak bir etiyoloji ile karakterize edildiği varsayımına dayanmaktadır. Bu çalışmada, yeme bozuklukları ile ilişkili ve anksiyete bozuklukları ve depresyonun gelişiminde ve sürdürülmesinde rol oynayan üç boyuta odaklanılmıştır. Daha doğrusu, 5 bu çalışma, bu faktörlerin yeme bozuklukları ile anksiyete arasındaki ilişkiyi yumuşatıp değiştirmediğini araştırmaktadır (De Young, 2016). Duygu düzenleme, farkındalık ve tanımanın yanı sıra duygusal durumları düzenlemeyle ilgili hedeflere göre düzenleme girişimini tanımlar. Kanıtlar, işlevsiz düzenlemenin, anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli zihinsel bozukluklarda yer alan transdiagnostik bir risk ve bakım faktörü olarak hizmet ettiğini göstermektedir. Uyumsuz düzenleme stratejileri (örneğin, kaçınma) her üç bozuklukta da daha şiddetli psikopatoloji ile ilişkilidir. Düzensiz yeme davranışlarının kendilerinin olumsuz duygusal durumları düzenlemeye yönelik uyumsuz stratejiler olduğu ileri sürülmektedir. Örneğin, daha yüksek düzeyde anksiyete ve depresyon, düzensiz yeme (örneğin, tıkınırcasına yeme) gibi işlevsiz duygu düzenleme stratejilerinin kullanılmasına yol açabilir, bu da muhtemelen daha büyük yeme bozukluğu psikopatolojisine yol açabilir ve bunun tersi de olabilir. Stres ve olumsuz duygular deneyimi arttıkça, ergenler ve genç yetişkinler etkili duygu düzenlemeye daha fazla ihtiyaç duyarlar ve işlevsiz bir duygu düzenlemesi bu yaş grubunda özellikle sorunlu olabilir (Ahmed ve diğ., 2015). Yeme bozukluklarının transdiagnostik teorisinde, düşük benlik saygısı ve mükemmeliyetçilik kilit faktörlerdir. İlki, kişinin kendi değeri hakkında yaygın bir olumsuz görüşü, kavramları ve inançları tanımlar. Düşük benlik saygısı, kişinin vücudunun olumsuz algılanması ve vücut memnuniyetsizliği, yani yeme bozuklukları için önde gelen risk faktörleri ile bağlantılıdır. Ek olarak, yeme bozukluğu belirtileri, düşük benlik saygısının yanı sıra olumsuz duygulanım ve olumsuz sosyal değerlendirmeyi (örneğin, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilme korkusu) ağırlaştırır. Düşük benlik saygısı, bir dizi sağlık sonucunu etkiler ve ergenlerde ve genç erişkinlerde depresyon gelişimi için olası bir risk faktörü sunar. Düşük benlik saygısı, anksiyete bozukluğu olan hastaların da özelliğidir (Masselink ve diğ., 2018). Mükemmeliyetçilik, yüksek standartların peşinde koşmayı ve bu standartları yakalayamadığında eleştirel öz değerlendirmeyi kapsayan çok boyutlu bir kavramdır. Fairburn ve diğ., transdiagnostik teorisine göre, mükemmeliyetçilik yeme bozuklukları için başka bir anahtar faktördür (Fairburn ve diğ., 2003). Mükemmeliyetçilik, yeme bozukluğuna bağlı bozulmayı önemli ölçüde öngördü ve yeme patolojisi ile ilişkiliydi. Ayrıca anksiyete bozukluklarında mükemmeliyetçilik oranlarının yüksek olduğu ve 6 hem klinik hem de subklinik yeme bozukluğu olan bireylerde anksiyete ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu görülmektedir (Boone ve diğ., 2014).
Özet (Çeviri)
Eating in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) Diagnostic criteria for mental disorders differ from those for other mental disorders, because symptomatic distress and functional impairment are separate and necessary criteria for diagnosis. not included (APA, 2013). This means that the symptoms in the guideline are“clinically evident”. distress or in social, work-related, or other important functioning immediately when it is necessary to cause deterioration in unlike almost all other disorders. However, in the last ten years investigating the associated structures and their relationship to the characteristics of eating disorders. functional impairment in eating disorders, as studies have witnessed an increase in and/or recognition of distress may be increasing (Jenkins et al., 2011). Quality of life is such a construct and is defined by the World Health Organization as“… physical health, psychological state, level of independence, social relationships, personal beliefs a wide-ranging concept intricately influenced by and defined as.”(Eser, 1999: 153). Therefore, the concept of quality of life is often mental and physical health, relationships, occupation, education, leisure, spirituality and community It takes into account a number of key areas of life, such as Medical Outcome Studies Short Measures of health-related quality of life, such as forms of the extent to which it affects the level of functionality in areas such as those listed evaluates what he perceives (Ware et al., 1994). However, mental life Although they measure some aspects of the quality of life, these measures are generally psychological. does not take into account distress; this is, as noted above, major mental disorders and is another critical component of definitions of quality of life. Also, by DSM the distinction made between psychological distress and functional impairment in defining the disorder, likewise, goodness that is both hedonic (of lack of distress and of being) It is in line with the distinctions made in the definition of the state of being (i.e., the absence of the disorder). positive situations) and eudaimonic (related to optimal functioning) components (Ryan and Deci, 2001). Therefore, in this study, in addition to quality of life, psychological distress is also considered. We treat it as a separate and key component of quality. 2 Literature reviews on quality of life and eating disorders It is not only associated with eating disorder diagnoses, but also with subclinical levels of eating disorder and specific eating disorder symptoms and features. concluded that it was related. So far, this literature has been almost entirely focused on the impact of disordered eating on quality of life and effect on the development, exacerbation or maintenance of eating disorder pathology Little is known about the inverse of this relationship. This is a one-way The first five eating disorder-specific quality of life measures that assume a relationship was emphasized in the development of eating disorders, so that participants they evaluate how it affects their quality of life in their living spaces (Hay and Mond, 2005). Current literature on the relationship between eating disorders and quality of life Although consistent with the position that mental health disorders cause a decrease in quality of life, An equally consistent explanation for these cross-sectional findings is poor quality nutrition. Life promotes deterioration in eating and body image. This last statement is egosyntonic. eating disorder symptoms (for example, unhealthy eating habits such as fasting and excessive exercise) weight loss strategies), happiness not provided through other areas of life, and reasonable if conceptualized as being adopted to boost self-esteem (Reid and Williams, 2010). Conversely, egodystonic symptoms (for example, binge eating, vomiting) in areas of life such as self-soothing or interpersonal functioning can be used to deal with perceived ineffectiveness. Therefore, low quality of life, predispose the person to develop or exacerbate eating disorder symptoms can bring. On the other hand, perhaps the most plausible (and hitherto untested) explanation is The relationship between quality of life and eating disorder pathology is bidirectional, that is, eating disorder symptoms can lead to poor quality of life as well as poor that it causes. Perceived quality of life, eating disorder symptoms promotes its development or exacerbation. Analysis of longitudinal data is necessary to test such directional hypotheses. Apart from an indication of the directionality of the relationships between the structures, more than one The data collected at the time point also provides additional and highly valuable information regarding: can provide information on: (i) the minimum time required to identify a relationship, (ii) a stability of the relationship (whether a particular relationship can be replicated in different time periods) (c) and (iii) the lifetime of any observed relationship