Elazığ bölgesi COVID-19 tanısı almış hastaların serum vitamin d,vitamin b12, folat ve ferritin düzeylerinin kontrol grubu ilegeri-dönük karşılaştırılması
Retrospective comparison of serum vitamin D, vitamin B12, folate and ferritin levels of patients diagnosed with COVID-19 with the control group in Elaziğ region
- Tez No: 757977
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Elazığ bölgesinde Covid-19 tanısı almış hastaların serum vitamin D, vitamin B12, folat ve ferritinin düzeylerinin, hastaneye sadece kontrol amacıyla gelmiş Covid-19 tanısı almamış kontrol grubuyla retrospektif karşılaştırılması ile Covid-19 hatalığının tedavisinde vitaminlerin gerekliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız Covid salgını süresince 2020 ile 2022 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarında analiz edilen Covid-19 ile enfekte olan 30 hasta ile ve sağlık1ı kişiler arasından rastgele yöntemle seçilen 30 hasta ile toplamda 60 hastada gerçekleştirilmiştir. Covid- 19 tanısı almış hastalar ve kontrol grubunun vitamin D, vitamin B12, folat ve ferritinin düzeyleri retrospektif karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Hastaların demografik (yaş ve cinsiyet), klinik, laboratuvar ve tedavi verileri için hastane elektronik veri tabanından faydalanılmıştır. Çalışmamıza alınacak hastaların yaşı 18 ve üzeri olarak belirlenmiş olup cinsiyet farkı gözetilmemiştir. Laboratuvar parametrelerinin prediktif değerlerinin belirlenmesinde ROC eğrisi, ki-kare ve t-testi uygulanmıştır. Sayısal verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri; kategorik verilerin özetlenmesinde frekans dağılımları ve yüzdelikler kullanıldı.Tüm istatiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında a =0.05 anlamlılık seviyesi düzeyinde analiz edilip raporlanmıştır. Çalışmma grubumuz %57 erkeklerden %43 kadınlardan oluşmuştur. Covid grubunun yaş ortalaması 44, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 34 olarak hesaplandı. Çalışmamızın bulguları Covid grubu ferritin ortancası 355 ng/mL (244,592),folik asit ortancası 6.77 ng/mL (5.73,8.32), vitamin B12 ortancası 318 pg/mL (268,394),D vitamini ortancası 17 mg/mL (11,21), şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the necessity of vitamins in the treatment of Covid-19 disease by retrospectively comparing the serum vitamin D, vitamin B-12, folate and ferritin levels of the patients diagnosed with Covid-19 in the Elazig region with the control group not diagnosed with Covid-19, who came to the hospital for control purposes only. Our study was carried out with 30 patients infected with Covid-19 analyzed in the Biochemistry Laboratory of Fırat University Training and Research Hospital between 2020 and 2022 during the Covid epidemic, and 30 patients selected randomly from healthy people, in total 60 patients. The vitamin D, vitamin B12, folate and ferritin levels of patients diagnosed with Covid-19 and the control group were evaluated retrospectively by comparing them. The hospital electronic database was used for demographic (age and gender), clinical, laboratory and treatment data of the patients. The age of the patients to be included in our study was determined as 18 and over, and no gender difference was observed. ROC curve, chi-square and t-test were used to determine the predictive values of laboratory parameters. Arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values in the evaluation of numerical data; Frequency distributions and percentages were used in summarizing categorical data. All statistical analyzes were analyzed and reported in IBM SPSS Statistics 22.0 program at a =0.05 significance level. Our study group consisted of 57%men and 43%women. The mean age of the Covid group was 44, and the mean age of the control group was 34. The findings of our study were found in the Covid group ferritin median 355 ng/mL (244,592), folic acid median 6.77 ng/mL (5.73,8.32), vitamin B12 median 318 pg/mL (268,394), vitamin D median 17 mg/mL (11,21) , was found in the form.