Kedi ve köpeklerin travmaya bağlı oluşan lezyonların klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of trauma-related lesions in cats and dogs
- Tez No: 757979
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı, kedi ve köpeklerde görülen travmaların çeşitleri ve bu travmalara bağlı oluşan lezyonların klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi ile veteriner tıbbına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı'na çeşitli travmaların sebebiyle getirilen 30 kedi ve 10 köpeğin klinik ve radyolojik muayneleri yapılarak gerçekleştirildi. Çalışmada değerlendirilem 40 olgudaki, kedilerde lezyonların nedeni; 20 olguda yüksekten düşme, 4 olguda trafik kazası, 3 olguda ısırılmaya bağlı olduğu belirlenirken, 3 olguda neden bilinmemektedir. Köpeklerde lezyonların nedeni; 7 olguda trafik kazası, 2 olguda ısırılma ve 1 olguda sivri cisime bağlı olduğu belirlenmiştir. Çalışmada değerlendirilen 40 olgudaki; 30 kedideki lezyonların dağılımında; 3 tibia kırığı, 6 femur kırığı, 2 hernia diyaphramatica, 2 humerus kırığı, 2 phalanx kırığı, 5 sacroiliak ayrılma, 1 calcaneus luksasyonu, 2 antebrachium, 2 vertebra hasarı, 1 multiple coxae kırığı, 1 metatarsus kırığı, 2 yumuşak doku zedelenmesi ve 2 olguda yara oluşumu belirlenmiştir. Çalışmayı oluşturan 10 köpekteki lezyonların dağılımında; 2 humerus kırığı, 1 acetabulum kırığı, 2 bilateral sacroiliak ayrılma, 1 femur kırığı, 2 tibia kırığı, 1 olecranon kırığı, 5 yara ve 3 olguda yumuşak doku zedelenmesi oluşumu belirlenmiştir. Çalışmayı oluşturan olguların klinik ve radyolojik muayneleri yapıldıktan sonra gerekli tedavi protokolü belirlenmiş ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to contribute to veterinary medicine by evaluating the types of traumas in cats and dogs and the clinical and radiological evaluation of lesions caused by these traumas. This study was carried out by clinical and radiological examinations of 30 cats and 10 dogs brought to Selçuk University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery due to various traumas. The cause of the lesions in cats in 40 cases evaluated in the study; While it was determined that it was due to falling from a height in 20 cases, traffic accidents in 4 cases, and being bitten in 3 cases, the cause is unknown in 3 cases. The cause of the lesions in dogs; It was determined that it was due to traffic accidents in 7 cases, being bitten in 2 cases, and a sharp object in 1 case. In 40 cases evaluated in the study; In the distribution of lesions in 30 cats; 3 tibia fractures, 6 femur fractures, 2 hernia diaphramatica, 2 humerus fractures, 2 phalanx fractures, 5 sacroiliac dehiscence, 1 calcaneus luxation, 2 antebrachium, 2 vertebral injuries, 1 multiple coxae fracture, 1 metatarsal fracture, 2 soft tissue injuries, and 2 wound formation was determined in the case. In the distribution of lesions in the 10 dogs in the study; 2 humerus fractures, 1 acetabulum fracture, 2 bilateral sacroiliac separations, 1 femur fracture, 2 tibia fractures, 1 olecranon fracture, 5 wounds and soft tissue injury in 3 cases were determined. After the clinical and radiological examinations of the cases that made up the study, the necessary treatment protocol was determined and applied.