Koroner arter ektazisi olan hastalarda matriks metalloproteinaz-12 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of matrix metalloproteinase-12 level in patients with coronary artery ectasia
  1. Tez No: 757980
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TARIK AĞAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Matrik metalloproteinazların anevrizmal vasküler hastalıkların gelişimdeki rolleri bilinmektedir. Bu çalışmada, koroner arter ektazili (KAE) hastalarda matriks metalloproteinaz-12 (MMP-12) ve MMP spesifik doku inhibitörü-4 (TIMP-4)' ün, kontrol bireylerine göre seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlandık. YÖNTEM: Çalışmamız KAE tanısı alan 41 hasta ile yaş ve cinsiyete göre eşleştirilmiş 41 kontrol bireyinden oluşmaktaydı. KAE tanısı alan 41 hastanın 23 tanesinde eşlik eden koroner arter hastalığı bulunmaktaydı (E1K1 grubu), kalan 17 hastada ise koroner ektaziye koroner arter hastalığı eşlik etmemekteydi (E1K0 grubu, saf ektazi grubu). Benzer şekilde KAE olmayan 41 kontrol bireyinin 23' ünde koroner arter hastalığı varlığına karşın (E0K1 grubu), kalan 17 bireyde koroner arter hastalığı yoktu (E0K0 grubu, saf kontrol grubu). Vaka (E1K1 + E1K0) ve kontrol grubundaki (E0K1 + E0K0) bireylerin demografik verileri, koroner arter hastalığı risk faktörlerinin varlığı, ilaç kullanım durumları, bazal biyokimyasal tetkikleri ve serum MMP-12 ve TIMP-4 değerleri karşılaştırıldı. Benzer şekilde aynı karşılaştırmalar saf ektazi (E1K0) ve saf kontrol (E0K0) gruplarında tekrarlandı. BULGULAR: Koroner ektazi grubunda (E1K1+E1K0), kontrol grubuna (E0K1+E0K0) göre MMP-12 (9,9 ± 2,9 vs 8,3 ± 3,9 ng/mL; p=0,042), TIMP-4 (5,8 [4,7-7,5] vs 3,9 [2,7-5,8] ng/Ml; p=0.002) seviyeleri anlamlı derecede yüksekti.
Özet (Çeviri)
Evaluation of matrix metalloproteinase-12 level in patients with coronary artery ectasia INTRODUCTİON AND AIM: The role of matrix metalloproteinases in the development of aneurysmal vascular diseases is known. In the present study, we aimed to evaluate the levels of matrix metalloproteinase-12 (MMP-12) and MMP specific tissue inhibitor-4 (TIMP-4) in patients with coronary artery ectasia (CAE) compared to control individuals. METHOD: Our study consisted of 41 patients diagnosed with CAE and 41 control individuals matched by age and sex. Of the 41 patients diagnosed with coronary CAE, 23 had concomitant coronary artery disease (E1K1 group), while the remaining 17 patients did not have coronary artery disease (E1K0 group, üre ectasia group). Similarly, 23 of the 41 control subjects without CAE had concomitant coronary artery disease (E0K1 group), the remaining 17 individuals did not have coronary artery disease (E0K0 group, pure control group). Demographic data, coronary artery disease risk factors, drug use status, basal biochemical tests and serum MMP-12 and TIMP-4 values were comparted in case (E1K1 + E1K0) and control groups (E0K1 + E0K0). The same comparisons were repeated in the pure ectasia (E1K0) and pure control (E0K0) groups. RESULTS: MMP-12 (9.9 ± 2.9 vs 8.3 ± 3.9 ng/mL; p=0.042), TIMP-4 (5.8 [4.7-7.5] vs. 3.9 [2.7-5.8] ng/Ml; p=0.002) levels were significantly higher in the CAE group (E1K1+E1K0) than in the control group (E0K1+E0K0).