COVID-19 salgını sürecinde hemodiyaliz hastalarının hijyen tutumları ve bireysel koruyucu önlemlerinin araştırılması
Investigation of hygiene attitudes and individual protective measures of hemodialysis patients during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 758113
  2. Yazar: ŞÜKRAN BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. REYHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışmamızda, kronik böbrek yetmezliği olan hemodiyaliz tedavisi gören hastaların COVID-19 salgını sürecindeki hijyen davranışlarının ve bireysel koruyucu önlemlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler: Çalışmamızda hemodiyaliz hastalarının verilerini toplamak için“Değişen Hijyen Davranışları”,“Ev hijyeni”,“Sosyal Mesafe ve Maske Kullanımı”,“Alışveriş Hijyeni”,“El Hijyeni”ve“Dışarıdan Eve Gelindiğinde Hijyen”alt boyutlarından oluşan Covid-19 Hijyen Ölçeği ve Covid-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 383 hemodiyaliz hastası yer almıştır. Çalışmamıza katılan hastaların, 165'i (%43.1) kadın, 218'i (%56.9) erkektir. 208'i (%54.3)
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it has been aimed to investigate the hygiene behaviors and individual protective measures of patients with chronic renal failure receiving hemodialysis treatment during the COVID-19 pandemic. Methods: To accumulate the data of hemodialysis patients in our study, Covid-19 Hygiene consisting of sub-dimensions“Changing Hygiene Behaviors”,“Home Hygiene”,“Social Distancing and Mask Use”,“Shopping Hygiene”,“Hand Hygiene”and“Hygiene When Coming Home from Outside”Scale and the Impact of Covid-19 on Quality of Life Scale have been used. The data obtained from our study have been analyzed statistically. Results: Our study have been included 383 hemodialysis patients. Of the patients included in our study, 165 (43.1%) are female and 218 (56.9%) are male. Of the volunteers participating in the study, 208 (54.3%) are