Doğal dil işleme tabanlı bir patent tavsiye karar destek sistemi geliştirilmesi
Development of a natural language processing based patent recommendation decision support system
- Tez No: 758112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Buluşları koruma altına alma yöntemlerinin başında gelen patentin önemi, gelişen teknolojiye paralel olarak artmaktadır. Bu doğrultuda patent başvurularında ve bu başvuruların değerlendirilmesindeki iş yükünde çoğalma yaşanmaktadır. Açık kaynaklı yapısı ve yapılandırılmış unsurlar içermesi sebebiyle, veri bilimi yöntemleriyle işlenmeye elverişli olan patent verisinin işlenerek patent araştırmacılarına yardımcı olacak araçların geliştirilmesi, patentleme faaliyetleri göz önünde bulundurulduğunda zaruridir. Bu çalışmada; derin öğrenme, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme teknikleri kullanılarak patent uzmanları ve patent başvurusu yapacak kişilere kararlarında destek olabilecek bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistemin alt yapısını iki farklı model oluşturmaktadır. Modellerden ilki, patentlenecek buluşun ait olduğu teknik alanı tahmin etmektedir. Diğer modelde ise mevcut icadın içeriğine en yakın patent dokümanları kullanıcıya sunulmaktadır. Sistem teorik altyapısı hazırlanmış ve sonrasında bir karar destek hizmeti sunan uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of the patent, which is one of the leading methods of protecting inventions, is increasing in parallel with the developing technology. In this direction, there is an increase in the workload in patent applications and in the examinations of these applications. Due to its open-source structure and structured elements, the development of tools to assist patent researchers by processing patent data, which is suitable for processing with data science, is essential when considering patenting activities. In this study, a system has been developed to support patent examiners and patent applicants in their decisions by using deep learning, machine learning and natural language processing techniques. The structure of this system consists of two different models. The first of the models predicts the technical field to which the invention to be patented belongs. In the other model, the patent documents closest to the content of the current invention are presented to the user. The theoretical infrastructure of the system has been prepared and then an application providing a decision support service has been developed.