The city and catastrophe in 9/11 novels
11 eylül romanlarında şehir ve felaket
- Tez No: 758212
- Danışmanlar: PROF. DR. MATTHEW GUMPERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, bir“felaket”olarak 11 Eylül'e etik tepkilerin farklı biçimlerini formüle ediyor ve bu farklı ahlaki angajman stratejilerinin hafıza objelerini kapalı kişisel tarihlerin bir karışımından ilişkisel ve sosyal yapılara nasıl değiştirdiğini sorunsallaştırıyor. Teju Cole'un Open City (2011), Ottessa Moshfegh'in My Year of Rest and Relaxation (2018) ve Don DeLillo'nun Falling Man (2007) romanlarını kullanarak çağdaş 11 Eylül romanlarında farklı etik angajman stratejilerinin nasıl şekillendiğini analiz ediyor. My Year of Rest and Relaxation'ın tüm küçük travmatik olayları ve bayağılıklarıyla dünyanın geri kalanyla ilişkiden çıkmanın bir yolunu arayan kahramanından Falling Man'in yıkıcı bir olayın doğrudan kurbanlarına ve Open City'nin tüm felaketleri tarihteki genel bir acı örüntüsüne sığdıran flaneur kahramanlarına bakarken bu tez; şehir, şehrin coğrafyası ve şehrin sakinleri ile bir yakınlık ve uzaklığın etik sonuçlarına dair bir çizgi çiziyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I formulate ways of ethical responses to 9/11 as a catastrophe, problematizing how different strategies of ethical engagement change memory objects from an amalgamation of closed personal histories to relational and social constructs. Using Teju Cole's Open City (2011), Ottessa Moshfegh's My Year of Rest and Relaxation (2018), and Don DeLillo's Falling Man (2007), I propose to analyze how different strategies of ethical engagement figure in the contemporary 9/11 novels. From the protagonist of My Year of Rest and Relaxation who already seeks a way out of connection with the rest of the outside of world with all its petty traumatic events and banalities; to the protagonists of Falling Man as immediate victims of a horrific event, the event par excellence; and the distant flaneur émigré of Open City who flattens all catastrophes into a general pattern of suffering in history is a line that meanders through the ethical implications of an engagement and disengagement with the city, its geography, and its habitants.