Türk ceza hukukunda fuhşa sürükleme suçu
The crime of enforcing to prostitution in Turkish criminal law
  1. Tez No: 758213
  2. Yazar: BURAK FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Fuhuş suçu, daha doğru söyleyiş ile fuhşa sürükleme suçu, kanunumuzda suç olarak tanımlanmıştır. Esas olarak bu suçun unsurlarını incelediğimiz çalışmamızda, fuhşun geçmişte ortaya çıkışı ile günümüze gelene kadar geçirdiği süreç de değerlendirilmiştir. Ayrıca genel kadınlar ve genelevlerin hukuki durumu ile fuhşu azaltmaya yönelik önerilerimiz de tez çalışmamızda yer almıştır. İlk bölümde fuhuş kavramı ile bu kavramın dünyada ve ülkemizdeki tarihi gelişimi ele alınmıştır. Fuhşa ilişkin hukuki düzenlemeler ile milletlerarası sözleşmelere de yer verilmiştir. Bunun yanında ülkemizdeki genel kadınlar ile genelevlerin hukuki durumunu incelediğimiz bölümdür. Genel kadınların çalışma şartları ve genelevlerin uyması gereken kuralların önemli olanlarının anlatıldığı bu bölümde, fuhşu azaltmaya ve genel kadınların korunmasına yönelik önerilerimiz de yer almıştır. İkinci bölümde ise fuhşa sürükleme suçunun unsurları incelenmiştir. Suç incelemesinde öncelikle korunan hukuki değer tespit edilmiştir. Sonra ise tipiklik incelemesi yapılmıştır. Suçun, tipe uygun olması bakımından maddi ve manevi unsurlar belirtilmiştir. Sonra hukuka uygunluk sebepleri ile kusur durumunu etkileyen haller tespit edilerek ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, suçun özel görünüş biçimleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yaptırım ve muhakemeye ilişkin kuralların da ayrı başlıklarda ele alınmış; fuhşa sürükleme suçuna özgü düzenlenen özel hüküm ifade edilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of prostitution, or to put it more accurately, the crime of enforcing to prostitution, is defined as a crime in our law. In our study, in which we mainly examined the elements of this crime, the process of prostitution from its emergence in the past until today is also evaluated. In addition, the legal status of prostitutes and whorehouses and our suggestions for reducing prostitution were also included in our thesis. In the first part, the concept of prostitution and its historical development in the world and in our country are discussed. Legal regulations and international agreements on prostitution are also included. In addition, this is the section where we examine the legal status of general women and brothels in our country. In this section, where general women's working conditions and the important rules that brothels must comply with are explained, our suggestions for reducing prostitution and protecting women in general are also included. In the second part, the elements of the crime of prostitution were examined. In the crime investigation, first of all, the protected legal value was determined. Then, typicality analysis was carried out. Material and moral elements are specified in terms of the crime being suitable for the type. Then, the situations that affect the defect situation due to the reasons for compliance with the law were determined and expressed. In the third chapter, the special appearance forms of the crime are evaluated separately. The rules on sanctions and judgment are also discussed under separate headings; The study was concluded by expressing the special provision specific to the crime of prostitution.