Evaluation of T cell response with interferon gamma release test in COVID-19 patients with positive detection by molecular methods in hospital and intensive care
Hastanede ve yoğun bakımda yatan moleküler yöntemlerle pozitif saptanan COVID-19 hastalarında T hücre yanıtının interferon gama salınım testi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 758318
  2. Yazar: ZAINAB KHAIRULLAH SEDEEQ SEDEEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Interferon gama salınım testi (IGRA) patojen spesifik peptidlerle uyarımdan sonra antijen spesifik T hücrelerden salınan IFN-γ'yı ölçmeye yarayan invitro bir kan testidir. Bu çalışmada hastane servislerinde ve yoğun bakımda yatan COVID- 19 hastalarında T hücre yanıtının Interferon gama (IFN-γ) salınım testi (IGRA) kullanarak araştırılması ve çeşitli laboratuvar değerlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Servisi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde moleküler yöntemle COVID-19 pozitif saptanan toplam 100 hasta (50+50) dahil edilmiştir. Hastalardan alınan kan örneklerinde IFN-γ düzeyleri QuantiFERON SARS-CoV-2 (QIAGEN, Almanya) kiti kullanılarak saptanmıştır. Hastaların cinsiyet, yaş, CRP, AST, ALT, IL-6, lenfosit sayısı, prokalsitonin, D-dimer sonuçları hastane otomasyon sisteminden alınmıştır. Bulgular ve Sonuç: Hastaların 51'inin erkek, 49'unun kadın olduğu ve 19–89 (54.13 ± 20.73) yaş aralığında olduğu belirlenmiştir. IGRA test sonuçlarının 38'i negatif, 44'ü pozitif ve 18'i ara değer olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Interferon gamma release test (IGRA) is an in vitro blood test to measure IFN-γ released from antigen-specific T cells after stimulation with pathogen-specific peptides. In this study, it was aimed to investigate the T cell response using the Interferon gamma (IFN-γ) release test (IGRA) and to compare various laboratory values in COVID-19 patients hospitalized in hospital inpatient cilinics and intensive care units. Materials and Methods: A total of 100 patients (50+50) who were detected as COVID-19 positive by molecular method in Selcuk University Faculty of Medicine Infectious Diseases Service and Reanimation Intensive Care Unit were included in the study. IFN-γ levels in blood samples taken from patients were determined using the QuantiFERON SARS-CoV-2 (QIAGEN, Germany) kit. The patients' gender, age, CRP, AST, ALT, IL-6, lymphocyte count, procalcitonin, D-dimer results were obtained from the hospital automation system. Results and Conclusion: It was determined that 51 of the patients were male and 49 were female, and they were between the ages of 19-89 (54.13 ± 20.73). 38 of the IGRA test results were negative, 44 were positive and 18 were intermediate values.