Her2/neu pozitif meme kanserli hastaların cd8 pozitif t lenfositlerinde hücre siklusu proteinlerinin tayini
An analysis of cell cycle proteins in the cd8 positive t lymphocytes of patients with her2/neu positive breast cancer
  1. Tez No: 195000
  2. Yazar: RAFİ SÜZME
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİGEN GÜRDÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Her2/neu (c-erbB2) onkogeni 185 kDa'luk bir yüzey antijenini kodlar. Her2/neu pozitif meme kanserlerinde prognoz kötü ve metastaz riski yüksektir. CD8 pozitif T lenfositler, Her2/neu yüzey antijenini tanır ve aktiflenerek sitotoksik T lenfositlere dönüsür. Bu aktivasyonun, her zaman hücre proliferasyonuyla birlikte olmadıgı, hücrelerin efektör fonksiyonlarının proliferasyondan önce görülebildigi bildirilmistir. Çalısmamızın amacı, CD8 pozitif T lenfositlerin hücre siklusu proteinlerinde Her2/neu antijenine baglı degisikligin incelenmesidir. mmün yanıtın olusmasındaki rolleri nedeniyle interlökin-2 (IL-2), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alfa) ve interferon-gama (INF-gama) sitokinlerinin plazma düzeyleri ve Her2/neu antijeni ile iliskileri arastırılmıstır. Her2/neu pozitif veya negatif meme kanserli 25 hastanın ve 11 saglıklı olgunun periferik CD8 pozitif T lenfositlerinde Western blotting teknigiyle protein retinoblastoma (pRb), siklin D3 ve siklin-bagımlı kinaz 4 (cdk4) proteinleri incelenmistir. Her2/neu pozitif grupta aktif pRb düzeyi Her2/neu negatif hastalara ve kontrollere göre anlamlı düsük, siklin D3 ise kontrollere göre anlamlı yüksek bulunmustur. Cdk4 düzeyleri hasta gruplarında kontrollere kıyasla düsüktür. ROC egrileriyle hesaplanan esik degerlere göre olgular degerlendirilmistir. Her2/neu pozitif olgularda IL-2 düzeyleri saglıklı gruba kıyasla yüksek ve TNF-alfa ile bagıntılıdır. Meme kanserli hastalarda interferon-gama düzeyleri yüksektir. Her2/neu onkogeninin fazla eksprese edildigi meme kanserli olguların T hücrelerinde pRb, siklin D3 ve cdk4 düzeylerindeki degisiklikler, hücre aktivasyonunda proliferasyonun rolünü göstermektedir. Artmıs IL-2, Her2/neu pozitif tümörün yayılma potansiyeline katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The Her2/neu (c-erbB2) oncogene encodes the 185 kDa surface antigen. Overexpression of this gene contributes to the aggressiveness and poor prognosis of breast cancer. CD8 positive T lymphocytes recognize the Her2/neu protein and gain the ability to destroy cancer cells. The activation of these cells is not always correlated with proliferation, and their effector functions may occur before the proliferation. This study was planned to examine the cell cycle proteins in CD8 positive T lymphocytes in Her2/neu-overexpressing breast carcinoma. The plasma levels of interleukin-2 (IL-2), tumor necrosis factor-alpha (TNF-alpha) and interferon-gamma (INF-gamma) were also analyzed due to their role in the development of the immune response. The protein retinoblastoma (pRb), cyclin D3 and cyclin-dependent kinase 4 (cdk4) were determined in the peripheral CD8 positive T lymphocytes of Her2/neu positive (n=14) or negative (n=11) breast cancer patients and 11 healthy controls using Western blotting. In Her2/neu positive patients, pRb was significantly lower than in the other groups while cyclin D3 was significantly higher than in the controls. The Cdk4 levels were low in the cancer patients. An evaluation for each protein was done based on the cut-off values obtained by the ROC curves. IL-2 was significantly high in the Her2/neu positive cases and correlated with the TNF-alpha. IFN-gamma was elevated in cancer patients. In conclusion, changes in the pRb, cyclin D3 and cdk4 levels in the CD8 positive T cells indicate the role of proliferation in cell activation in the Her2/neu overexpressing breast cancers. Increased IL-2 may contribute to the aggressiveness of the Her2/neu positive tumor.