Effect of cyclic deformation on shape memory behavior of CuZnAI shape memory
CuZnAL alaşımlarında döngüsel yüklemenin şekil bellek davranışına etkisi
  1. Tez No: 75832
  2. Yazar: GAMZE SARANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şekil Bellekli CuZnAl alaşımları, ticari saflıktaki malzemelerden ve tane inceltici TiB2 katkısı ile atmosfere açık şekilde indüksiyon ocağında üretilmiştir. Dökülen alaşımlardan 6 tanesi yapısal karakterizasyon ve CuZnAl üçlü faz diagramlarının 3, 4.5, 5 % Al eşısıl kesitlerinin belirlenmesi için seçilmiştir. Şekil Bellek özelliklerinin beirlenmesi amacıyla seçilen alaşımlardan biri oda sıcaklığında martensit fazında iken diğeri beta ve martensit fazlarını birarada içermektedir. Döngüsel yüklemenin şekil bellek davranışına etkisi, her iki alaşım için değişik germim ( 1.08%, 1.51%, 2%), toplam germim ( 1.08%, 1.51%, 2%) ve gerilim (200, 250, 300 MPa ) değerlerine yükleme-boşaltma-ısıtma -soğutma deneyleri ile incelenmiştir. Bu deneyler şekil bellekli alaşımların karakterizasyonu amacıyla özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş bir burma test cihazı ile yapılmıştır.Her iki alaşım üzerinde yapılan deneyler sonucunda, döngü sonucunda geri kazanılamayan ve şekil bellek davranışının verimini belirleyen kalıcı gerinimin, ilk döngülerde hızla azaldığı ve sıfıra ulaştığı izlenmiştir. Döngüsel yükleme sonucunda, gerilim-gerinim-sıcaklık eğrilerinin sabitleştiği ve şekil bellek davranışının kararlılaştığı gözlenmiştir. Şekil geri kazanımı, deformasyon sıcaklığında martensit olan alaşımda beta fazına ıstılarak, çift fazlı alaşımda ise kısmen pseudoelastik davranış kısmen ısıtılarak sağlanmıştır. Martensit varyantlarının yeniden düzenlenmeleri veya beta fazından oluşmaları döngü sayısındaki artışla kolaylaşmış ve deformasyon için gerekli olan gerilim azalmıştır. Döngüsel yükleme sonucunda çift yönlü Şekil Bellek özelliğinin oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CuZnAl shape memory alloys have been produced from commercially pure elements in an induction furnace open to atmosphere and with TiB2 addition as a grain refiner. Microstructural characterization and determination of pseudobinary sections of the CuZnAl ternary phase diagram for 3, 4.5, 5% Al are carried out on six different alloys. Among numerous castings, two different alloys are selected for shape memory characterization, one of which is martensitic while the other consists of both martensite and parent beta phases at room temperature. Shape memory behavior of both alloys has been examined under cyclic loading to three different constant stress (200, 250, 300 MPa), three different constant strain (1, 1.5, 2 %) and three different constant total strain (1, 1.5, 2%) values. These tests are conducted on a specially designed and constructed torsion testing machine.For both alloys in all tests, the strain remaining after shape recovery by heating, which represents the efficiency of shape memory behavior, decreases rapidly during the initial cycles and reduces to zero. After the first few cycles, the stress- strain-temperature curves stabilize and shape memory behavior attains a steady state. Shape recovery occurs by heating to beta phase in martensitic alloy and by partly pseudoelasticity upon unloading and partly by heating in two phase alloy. With cyclic deformation, reorientation of martensite variants and nucleation of martensite from beta phase becomes easier and starts at lower stresses after a number of cycles. Cycling deformation which also constitutes a training schedule results in the development of two-way shape memory behavior.