Yenidoğan buzağılarda probiyotik kullanımının büyüme performansı üzerine etkileri
Effects of probiotic usage on growth performance of neonatal calves
- Tez No: 758321
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIL AKBAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 34
Özet
Süt ikame yemiyle beslenen buzağılara probiyotik katkısının büyüme parametrelerine etkisinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma da 24 baş holstein ırkı buzağı 12 baş katkısız kontrol grubu ve 12 baş probiyotik karakterde ki farklı mikroorganizma türlerini içeren 20ml/gün ticari probiyotik katkısı verilen deneme grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Doğum sonrası bireysel klübelerde barındırılan buzağılara doğum sonrası ilk 3 gün ağız sütü tüketimini takiben sütten kesime kadar süt ikame yemi ile beslenmişlerdir. Buzağılara başlangıç yemi ve su ad libitum koşullarda tüketimlerine sunulmuştur. Buzağıların yem tüketimleri, dışkı skorları ve sağlık kayıtları günlük olarak takip edilmiş, süt ikame yeminin günlük tüketim miktarlarının değiştiği doğum sonrası 5, 17, 45, 55, ve sütten kesim günlerinde canlı ağırlıkları ölçülerek kayıt edilmiştir. Bu çalışma da probiyotik katkısının gruplarda takip edilen büyüme parametreleri olan, yem tüketimi, günlük canlı ağırlık artışı ve sütten kesim süresine önemli bir etkisinin olmadığı (P>0,05) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the effect of probiotic supplementation on growth parameters of calves fed with milk replacer feed, 24 heads of Holstein's calves were divided into 2 groups as 12 heads additive-free control group and 12 heads in the experimental group containing 20 ml/day commercial probiotic supplement containing different microorganism species with probiotic character. After birth, calves housed in individual huts were fed with milk replacer for the first 3 days, following colostrum consumption until weaning. Starter feed and water were offered to the calves for ad libitum condition. The feed consumption, fecal scores and health records of the calves were monitored daily, and their live weights were recorded on the 5th, 17th, 45th, 55th and weaning days after birth when the daily consumption of milk replacer feed changed. In this study, it was determined that the probiotic supplementation did not have a significant effect on the growth parameters followed in the groups, such as feed consumption, daily live weight gain and weaning period (P>0.05).