Arkeolojik kazılar ışığında Elazığ-Malatya çevresinde madencilik ve maden sahaları
Mining and mine fields around Elazığ-Malatya in the light of archaeological excavations
  1. Tez No: 758390
  2. Yazar: GÜLBEYAZ HERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Eskiçağ'dan bu zamana insanoğlu barınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarını gidermek için daima arayış içerisinde olmuştur. Öncelikle avlanma, süslenme, ölü armağanı olarak kullanmak için doğadan buldukları toprak, taş ve ağaç gibi malzemelerden yararlanmışlardır. Ancak bu malzemelerin çabuk kırılıp bozulması insanoğlunu yeni arayışlar içerisine sokmuş ve doğadan buldukları bir takım farklı malzemeleri deneyerek daha sağlam ve kullanışlı ürünler ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Günümüzde ekonomik değeri olan parlak, dayanıklı olan mineraller maden olarak tanımlanmıştır. Anadolu'da madenlerin kullanıldığı dönem Epipaleolitik Çağ'a kadar götürülmüştür. Başlangıçta boya malzemesi, işlenmeden saf halde toplanılarak yararlanılan madenler Neolitik dönemden itibaren bilinçli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Elazığ ve Malatya bölgesinin önemli maden yataklarına sahip olması bölge halkının Kalkolitik Çağ'dan Demir Çağı'na kadar Anadolu'daki metalurjik gelişmelerden de yararlanarak yaptıkları faaliyetler ve ortaya çıkardıkları eserler, bölgenin ekonomik ve askeri bakımdan güçlenmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, human beings have always been in search of meeting their basic needs such as shelter and nutrition. First of all, they used materials such as soil, stone and wood that they found in nature to use as hunting, decoration and dead gifts. However, the rapid breakage and deterioration of these materials has put human beings in new quests and they have started to produce more durable and useful products by trying a number of different materials they have found from nature. Today, bright, durable minerals with economic value are defined as mines. The period when the mines were used in Anatolia was taken back to the Epipalaeolithic Age. In the beginning, the paint material was collected in pure form without processing, and the mines have been used consciously since the Neolithic period. The fact that the Elazig and Malatya regions have important mineral deposits, the activities of the people of the region by benefiting from the metallurgical developments in Anatolia from the Chalcolithic Age to the Iron Age, and the artifacts they uncovered contributed to the economic and military strengthening of the region.