Durability testing and vibration characterization of an electric vehicle battery
Elektrikli araç bataryalarının titreşim karakterizasyonu ve ömür testleri
- Tez No: 758436
- Danışmanlar: DR. POLAT ŞENDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektrikli araçların geliştirilmesinde elektrik sistemi çok önemli olsa da bataryanın mekanik yüklere karşı dayanıklılığı ve şok tepkilerine karşı performansı da bir o kadar önemlidir. Bu çalışmanın amacı, C-platformlu bir aracın (SUV) bataryasının yapısal ömrünü araştırmaktır. Bu amaçla, bir spectral güç yoğunluğu (PSD) dayanıklılık test profili oluşturulup, ISO 6469:2019, AK-LH 5.21 ve SAE J2380 gibi pil test standartlarıyla karşılaştırılmıştır. Çoklu cisim dinamiği simülasyon modeli olan Sanal Test Pisti (VPG) de geliştirilmiş ve test verileriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, AK-LH için spectral yorulma hasar (FDS) değerlerinin toplanan araç verilerinin yorulma hasarından daha yüksek olduğunu, ISO standardı için FDS sonuçlarının ise araç verilerine göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Sonuçlar ayrıca boyuna (x-yönü) ve yanal (yyönü) yönlerdeki yüklerin farklı olduğunu ve dolayısıyla bu yönler için farklı genliklere sahip yüklerin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Son olarak, VPG modelinin yüksek doğruluğu sayesinde test verilerinin olmadığı durumlarda yorulma ömür verilerini belirlemek için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the electrical system is important in the development of electric vehicles, the durability of the battery against mechanical loads and the performance of the battery against shock reactions are just as important. The objective of this study is to investigate the structural life of the battery of the C-platform sports utility vehicle (SUV). For this purpose, a power spectral density (PSD) durability test profile is generated and compared to battery test standards such as ISO 6469:2019, AK-LH 5.21 and SAE J2380. Analytical Virtual Proving Ground (VPG), a multibody dynamics simulation model, is also developed and correlated to test data. The results show that fatigue damage spectrum (FDS) values for AK-LH is higher than the fatigue damage of the collected vehicle data, while the FDS results for ISO standard are lower compared to the vehicle data. The results also indicate that the loads in the longitudinal (x-direction) and lateral (y-direction) directions are different, and therefore loads with different amplitudes should be used for these directions. Finally, it is concluded that the VPG model can be used for determining the fatigue life when there is no test data, thanks to its high accuracy.