Isparta ilindeki lise öğrencilerinin yeme davranışı ve fiziksel aktivite düzeylerinin kan basıncı değerleri ve obezite ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between eating behavior and physical activity levels of high school students in Isparta province with blood pressure values and obesity
- Tez No: 758445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE İŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Fiziksel aktivite ve yeme davranışı alışkanlıkları çoğunlukla ergenlik döneminde edinilmekte ve erişkinliğe taşınmaktadır. Bu çalışmada fiziksel aktivite ve yeme davranışı ile ergenlik döneminde son yıllarda prevalansında artış gözlenen obezite ve hipertansiyon hastalıkları arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlandı. Kesitsel olarak yapılmış bu çalışmaya 13-17 yaş arası 354 katılımcı dâhil edildi. Veriler, gözlem altında anket formları doldurtulduktan sonra boy, kilo, bel çevresi ve kan basıncı ölçümü yapılarak toplandı. Veri toplama aracı olarak“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”,“Yeme Davranışı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyo-demografik Bilgi Formu”kullanıldı. Çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 26 (Statistical Program for Social Sciences)'ya aktarıldı. Kategorik verilerde Chi-Square, sayısal verilerin iki gruplu karşılaştırılmasında Mann-Whitney-U, ikiden fazla grubun karşılaştırıldığı verilerde Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Ölçek skorları arasındaki ilişkileri incelemek için Spearman Korelasyon, sistolik ve diyastolik tansiyon değerlerinin yordayıcılarını belirlemek için ise Lineer Regresyon analiz yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Physical activity and eating behavior habits are acquired during adolescence and adulthood. This study, it was aimed this the relationship between physical activity, eating behavior, obesity, and hypertension diseases, the prevalence of which has increased in adolescence in recent years. Three hundred fifty-four participants aged 13-17 were included in this cross-sectional study. Data were collected by completing questionnaires under observation and then measuring height, weight, waist circumference, and blood pressure.“International Physical Activity Questionnaire”,“Eating Behavior Scale,”and“socio-demographic information form”prepared by the researcher were used as data collection tools. The data obtained in the study were transferred to IBM SPSS Statistics 26 (Statistical Program for Social Sciences). Chi-Square tests were used for categorical data, Mann-Whitney-U tests were used for two-group comparison of numerical data, and Kruskal Wallis tests were used for comparing more than two groups. Spearman Correlation was used to examine the relationships between scale scores, and Linear Regression analysis methods were used to determine the predictors of systolic and diastolic blood pressure values.