Çocuklarda taş hastalığının moleküler etiyolojisinde claudin 16 proteininin rolü
The role of claudin 16 protein in the molecular etiology of stone disease in children
  1. Tez No: 758449
  2. Yazar: UTKU IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığı (ÜSTH), birçok morbidite ve komplikasyonu olan prevalansı giderek artan bir hastalıktır. Bu hastalığın etiyolojisinde metabolik nedenlerin varlığının kliniğin daha ciddi seyretmesine neden olduğu gösterilmiştir. Böbrek epitelindeki sıkı bağlantı proteinlerden olan Claudin-16'nın ÜSTH etiyolojisindeki yeri henüz aydınlatılmamıştır. Çalışma Temmuz 2021 ile Temmuz 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 18 yaş altı sağlıklı 50 çocuk ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniği'nde primer hiperkalsiürik üriner sistem taş hastalığı tanısı ile takip edilen 50 hasta arasında yürütüldü. Tüm istatistiksel analizler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Çalışmada hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, VKİ, doğum haftası gibi sosyodemografik özelliklerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Hasta grubunda kontrol grubuna göre Spot idrar Ca/Cr, ürik asit/Cr, Na/K değerleri istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek; Spot idrar Mg/Cr, sitrat/Cr değerleri ise istatistiksel açıdan anlamlı derecede düşük görüldü (p0,05). Spot idrar Ca/Cr, polimorfizmli hasta grubunda polimorfizmsiz hasta grubuna göre daha yüksek ortalamada görülmesine karşın bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Childhood urinary system stone disease is a disease with an increasing prevalence with many morbidities and complications. It has been shown that the presence of metabolic causes, which is the most common factor in the etiology of this disease, causes the clinical course of the disease to progress more seriously. The role of Claudin-16, one of the tight junction proteins in the kidney epithelium, in the etiology of urinary stone disease has not been clarified yet. The study was carried out between 50 healthy children under 18 years of age who applied to Manisa Celal Bayar University Pediatrics Polyclinic between July 2021 and July 2022 and 50 patients followed up in Manisa Celal Bayar University Hospital Pediatric Nephrology Polyclinic with the diagnosis of primary hypercalciuric urinary system stone disease. All statistical analyzes were performed using the SPSS 23.0. There was no statistically significant difference in sociodemographic characteristics such as age, gender, body weight, height, BMI, week of birth between the patient and control groups (p>0.05). Spot urine Ca/Cr, Uric acid/Cr, Na/K values were statistically significantly higher in the patient group compared to the control group; Spot urine Mg/Cr and citrate / Cr values were statistically significantly lower (p0, 0). 05). Although spot urine ca / cr was higher in the patient group with polymorphism than in the patient group without polymorphism, this difference was not statistically significant (p>0.05).