Bitümlü sıcak karışımlarda kullanılan farklı lif boylarının karışımın fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect of different fiber sizes used in hot bituminous mixtures on the physical and mechanical properties of the mixture.
- Tez No: 758503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemizin jeopolitik konumu nedeniyle ulaşım her alanda daha önemli hale gelmektedir. Karayolu taşımacılığında yükün kısa ve orta mesafelerde esnek ve hızlı bir biçimde taşınmasına olanak vermesi ve kapıdan kapıya ulaşım imkânı sağlaması gibi avantajlar ulaşımda karayolunun önemini artırmaktadır. Karayolu ulaşımına olan talebin artması karayolu üstyapısının ömrünü uzatma ve maliyetini azaltma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Karayolu üstyapılarında, zamanla oluşacak deformasyonları en aza indirmek amacıyla asfalt kaplamaların performansını artırma çalışmaları son yıllarda önem kazanmaktadır. Bu nedenle çeşitli katkı malzemeleri kullanılarak asfalt kaplama karışımlarının performansını arttırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında katkı malzemesi olarak cam lifinin bitümlü sıcak karışımlarda kullanılabilirliği incelenmiştir. Kullanılan cam lifi kısa, orta ve uzun olmak üzere üç kategoride kullanılmıştır. Kısa boy cam lifi 4 mm boyunda ve ağırlıkça %0,75, %1 ve %1,5 oranlarında, orta boy cam lifi 12,5 mm boyunda ve ağırlıkça %0,75, %1 ve %1,5 oranlarında son olarak uzun boy cam lifi ise 22,5 mm uzunluğunda ve ağırlıkça %0,75, %1 ve %1,5 oranlarında kullanılmıştır. Her bir uzunluktaki liflerden üçer grup olacak şekilde toplamda 27 adet Marshall numuneleri ve 3 adet referans numune olmak üzere toplam 30 adet numune hazırlanmıştır. Karayolu teknik şartnamesinde belirtilen temel mekanik ve fiziksel deneyler yapılmıştır. Marshall stabilite değerleri, akma, yoğunluk, VMA, Vf ve Vh değerleri elde edilmiştir. Böylece lif oranı ve lif boyu değişiminin sıcak asfalt karışımı üzerinde mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. İnceleme sonucunda Marshall stabilite deneyi değerlerine göre %0,75 cam lifi takviyeli bitümlü sıcak karışımların diğer oranlara göre mekanik özelliklerinde artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the goepolitical position of our country, transportation becomes more important in every field. Advantages such as allowing the cargo to be transported flexibility and quickly over short and medium distances in road transportation and providing door to door transportation increase the importance of the highway in transportation. The increase in the demand for road transport brings with it the need to extend the life of the road superstructure and reduce its cost. In recent years, efforts to increase the performance of asphalt pavements have gained importance in order to minimize the deformations that will occur over time in highway pavements. For this reason, various studies are carried out to increase the performance of asphalt coating mixtures by using various additives. In this thesis, the usability of glass fiber as an additive in hot bituminous mixtures was investigated. The glass fiber used was used in three categories as short, medium and long. Short fiber glass is 4 mm long and 0,75%, 1%, 1,5% by weitght, medium glass fiber is 12,5 mm long and 0,75%, 1%, 1,5% by weitght lastly long glass fiber lenght glass fiber is 22,5 mm long and 0,75%, 1%, 1,5% by weight were used. A total of 30 samples, 27 Marshall samples and 3 reference samples, were prepared in three groups from each length of fibers. Basic mechanical and physical tests specified in the highway technical specifications were carried out. Marshall stability values, yield, density, VMA, Vf and Vh values were obtained. Thus, the mechanical and physical properties of fiber ratio and fiber length variation on the hot asphalt mixture were investigated. As a result of the examination, it was observed that the mechanical properties of 0,75% glass fiber reinforced bituminous hot mixtures increased compared to other ratios according to Marshall stability test values.