Influence of dietary siam weed (Chromolaena odorata) leaf extract on growth, body composition and thermal stress resistance in Nile tilapia (Oreochromis niloticus)
Diyetsel Siyam Otu (Chromolaena odorata) Yaprak Ekstraktının Nil Tilapyasında (Oreochromis niloticus) Büyüme, Vücut Kompozisyonu ve Termal Stres Direnci Üzerindeki Etkisi
  1. Tez No: 758519
  2. Yazar: VERONICA A. KABIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Balık yetiştiriciliği veya sucul organizmaların yetiştirilmesi olarak tanımlanan akuakültür, tarımın bir alt kolu olup, gıda üretiminde en hızlı büyüyen sektör olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde balık yetiştiriciliği sektöründeki büyüme ve gelişme oldukça hızlı artmıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 1960 yılında 10 kg olan dünyada kişi başına düşen balık miktarının 2018 yılında 20,5 kg'a yükseldiğini bildirmektedir. Üretimdeki bu artış sonucunda 2018 yılı Dünya su ürünleri yetiştiriciliği de 82,1 milyona ulaşmıştır. Yıllar itibarı ile artan küresel balık üretim miktarı içerisinde, yetiştiricilikten gelen üretimin sürekli arttığı, diğer yandan avcılıktan elde edilen balık miktarının ise aşağı yukarı sabit kaldığı gözlenmektedir. Su ürünleri yetiştiricileri ve bu konuda çalışan bilimciler, yıllardır balık yetiştiriciliğinde toplam işletme maliyetinin yaklaşık %60'ını oluşturan yemlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik farklı araştırmalarla uğraşmaktadırlar. Balık ve diğer sucul organizmalar için üretilen yemlerin miktarındaki istikrarlı artış nedeniyle, su ürünleri yetiştiricileri ve bu alandaki bilimsel araştırmacılar, yemlerin ve yüksek etkinliğe sahip diğer büyümeyi teşvik eden maddeler için işletme maliyetini azaltacak uygun alternatifler üzerinde çalışmaktadırlar. Bu bağlamda, balıkların büyümesi ve fizyolojisi üzerinde büyük etkisi olan bitki ekstraktlarının/katkı maddelerinin balık beslemedeki önemli giderek artmış ve popüler hale gelmiştir. Buna sebep olan başlıca faktör; araştırmacılar ve su ürünleri yetiştiricilerin büyümeyi artırmak, balığın sağlık durumunu geliştirmede fitobiyotiklerin veya bitki özlerinin önemini keşfetmeleridir. Bununla birlikte, çeşitli bitki özlerinin balık fizyolojisi üzerindeki etkisi ile ilgili hazırlama, uygulaması ve uzun vadeli etkiler konusunda hala bir bilgi eksikliği bulunmaktadır. Su ürünleri yetiştiricileri, balıklarda kimyasallar ve ilaçların kullanımını sınırlandırmaktadırlar, çünkü bunların canlı organizmalar ve çevre üzerinde çeşitli olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Su ürünleri yetiştiriciliği alanında bazı antibiyotiklerin sürekli kullanımı balıklarda stres yaratmakta, bu da büyümede gerileme ve ilaca dirençli bakteri suşlarının gelişmesi gibi olumsuzluklarla birlikte balık vücudunda kalıntı oluşumu gibi etkilere yol açmaktadır. İlaç tedavisi, salgın su ürünleri hastalıklarının hem önlemek hem de tedavi etmek için şu anda mevcut olan tek alternatiftir. Yeşil ve sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği anlayışında, hastalık önleme tedbirleri olarak bitki özlerinin kullanımı son yıllarda popülerlik kazanmaktadır. Siyam otu (Choromolaena odorata), Afrika, Asya ve Latin Amerika'nın tropik bölgelerinde ortaya çıkan ve geniş çapta yayılım gösteren bitkilerden biridir. Bu nedenle Florida ve Teksas'tan Meksika'ya kadar Kuzey Amerika'ya özgü olduğu söylenir. Çalıdaki Jack, siyam otu, ayçiçeği ailesi, Noel çalısı ve şeytan otu gibi isimlerle anılmaktadır. Siyam otu, açık dalları olan düz, sivri, narin gövdeli, çok yıllık bir bitkidir. Boyu 2-3 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Siyam otunun potansiyel özellikleri vardır; tropikal strese dayanıklı bir bitki olması, balık beslenmesinde de önemini göstermiştir, balık patolojisinde koruyucu ilaç görevi gören çok sayıda polifenolden içermektedir. Siyam otu yaprağı, yüksek besin içeriğine sahip olması (yüksek düzeyde ham protein, kuru madde, vitaminler ve mineraller) dolayısıyla Afrika yayın balığının (Clarias gariepinus) büyümesi, yem değerlendirme etkinliği ve gelişimi üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Diğer yandan, tavukta termal stresin yönetiminde etkin rol oynadığı belirlenmiştir. Siyam otu tıbbi bir bitkidir ve birçok özelliği bünyesinde barındırır; kurutulmuş yaprakları sivrisinek kovucu olarak kullanılabilir, ayrıca Bacillus cereus ve Aspergillus niger'e karşı antibakteriyel ve antifungal ajan olarak kullanılabilir. Siyam otu, bitki süs bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra içeriğinde bulunan aurone ve flavonol gibi flavonoidlerden dolayı çok farklı amaçlar için kullanılabilir. Tıbbi bir bitki olduğu için antikanser, antidiyabetik, antihepatotoksik, antiinflamatuar, antibakteriyel özellikler gösterir. Siyam otu kesiklere veya yaralara uygulandığında kanamayı durdurur, diğer yandan antioksidan aktiviteleri de keşfedilmiştir. Nil tilapyası (Oreochromis niloticus) arzu edilen et kalitesi ve daha hızlı büyüme özelliklerinden dolayı hızla gelişen kültür balıkçılığı dünyasının popüler balıklarından biri olarak kabul edilmektedir. Tatlı sularda yetiştirilen bir balık olan tilapya, ticari su ürünleri yetiştiriciliğinde mevcut duruma göre çok daha fazla kullanılabilir. Balık, hastalıklara ve termal strese karşı iyi direnç gösteren yüksek bir besin değerine sahiptir. Bu nedenle, bu çalışma, Nil tilapyasında diyetsel siyam otu yaprağı ekstraktının büyüme, yem kullanımı, vücut kompozisyonu ve termal stres direnci üzerindeki etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları ayrıca laboratuvar koşullarında farklı düzeylerde siyam otu yaprağı içeren yemlerle beslenen Nil tilapyasında balık sağlığı, termal direnç, büyüme ve vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi konularında temel bir veri oluşturacaktır. Yöntem: Mevcut çalışma Erzurum Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deneysel Su Ürünleri Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Nil tilapya yavruları Çukurova Üniversitesi'nden temin edilmiştir. Sabah saat 08:00'de Atatürk Üniversitesi'ne 20,4 ºC sıcaklıkta oksijendirilmiş su ile dolu plastik torbalarda ulaşan yavrular, adaptasyon için 20,5 ºC su sıcaklığında yuvarlak tanka aktarılmışlardır. Balıklar, sıcaklığın kademeli olarak 28±1 ºC'ye yükseltilmek suretiyle iki haftalık bir süre boyunca deneysel koşullara alıştırılmıştır. Nil tilapyası yavruları (3,5 g) daha sonra her birinde 25 balık olacak şekilde 3 tekerrürlü olarak biyo-filtrasyon ve sürekli oksijenlendirme donanımına sahip kapalı devre yetiştiricilik sistemi içerisindeki 12 adet 30 L hacimli akvaryuma transfer edilmiştir. Balık kapalı devre yetiştiricilik sisteminde 8 hafta boyunca 4 deneysel yemle beslenmişlerdir. Akvaryumlar günlük olarak sifonlanmak suretiyle dışkılar temizlenmiştir. Besleme denemesi sırasında ortalama çözünmüş oksijen 7.5±0.3 mg/L olarak kaydedilmiştir. Sekiz haftalık besleme denemesinden sonra, her tanktan 14 balık; yüksek sıcaklık için 7 ve düşük sıcaklık için 7 olmak üzere termal strese tabi tutulmuştur. İstenilen sıcaklıkların ayarlanması bir hafta sürmüş, su sıcaklığı tedrici olarak sırasıyla 28 ºC'den 34±1 ºC'ye yükseltilmiş ve/veya 28 ºC'den 18±1 ºC'ye düşürülmüştür. Bu aşamadan sonra balıklar 2 hafta daha yüksek (34 ºC) veya düşük (18 ºC) sıcaklıklarda beslenmiştir. Dört izo-proteik (%40 protein) ve izo-lipidik (%11,5) diyet, tedrici olarak artan siyam otu yaprağı ekstraktı seviyelerine sahip olacak şekilde formüle edilmiştir; 0 g/kg (SW0, kontrol), 1 g/kg (SW1), 2 g/kg (SW2) ve 3 g/kg (SW3). Diyetler, distile su ile hamur haline getirildikten sonra soğuk peletleme yapılmış (2.0 mm çap), liyoflizasyon yöntemi ile kurutulmuştur. Daha sonra uygun partikül boyutlarına (0,5–2,0 mm) getirilmiş ve kullanılıncaya kadar -20 °C'de muhafaza edilmiştir. Siyam otu yaprakları Sierra Leone'nin kuzey kesimindeki Makeni'den toplanmıştır. Yapraklar toplandıktan sonra yıkanmış, 35 ºC'de kurutulmuş ve toz haline getirilmiştir. Kurutulan yapraklar daha sonra kilitli plastik torbalarda Atatürk Üniversitesi'ne transfer edilmiştir. Toplam 380 g siyam otu yaprağı tozu, 3.850 mL etanol ile karıştırılmış, karışımın iyice çözünmesi için karışım uygun şekilde çalkalanmış ve üç gün boyunca serin ve karanlık bir yerde saklanmıştır. Daha sonra vakum pompası ile uygun bir şekilde (whatman no:1) süzülmüştür. Etanol, 35 ºC'de döner buharlaştırıcı kullanılarak uçurulmuştur. Elde edilen ekstrakt diyetlere ilave edilinceye kadar -20 ºC'de muhafaza edilmiştir. Balıklar, başlangıçta vücut ağırlığının %4,0'ünden 2,5'una kadar değişen oranlarda, haftada 7 gün, günde 4 kez (9:00, 12:00, 15:00 ve 17:00) deneysel diyetlerle beslenmiştir. Büyüme performanslarını kontrol etmek ve yemleme oranını yeniden ayarlamak için balıklar iki haftada bir tartılmıştır. Bulgular: Sekiz haftalık yemleme denemesinin sonunda balıklar, deney gruplarına bağlı olarak başlangıç vücut ağırlıklarını 4 – 4,4 kat arttırmıştır. Son ağırlık, % ağırlık artışı, spesifik büyüme ve yem değerlendirme katsayısı, sırasıyla ortalama 14,6 g, %311,6, 2,5 ve 1,3 olarak tespit edilmiş olup, diyetsel uygulamalardan önemli ölçüde etkilenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of the current study was to evaluate the effect of dietary siam weed (Chromolaena odorata) leaf extract on growth, feed utilization, proximate composition and stress resistance in Nile tilapia (Oreochromis niloticus). Method: Fingerlings (~3.5 g initial weight) were selected according to size and distributed into 12 tanks (30 L in volume) in triplicates with 25 fish per each, then fed 4 experimental diets with different levels siam weed extract; 0 g/kg (SW0, control), 1 g/kg (SW1), 2 g/kg (SW2) and 3 g/kg (SW3) for 8 weeks. After 8 weeks feeding trial, 14 fish from each tank were subjected to thermal stress, 7 for high temperature and 7 for low temperature. Water temperature was gradually increased from 28º C to 34±1º C and/or decreased from 28º C to 18±1º C, respectively over a 1-week period. Fish were fed for another 2 weeks at high (34º C) or low (18º C) temperatures. Findings: At the end of the 8-week feeding trial, fish increased their initial body weigh 4 – 4.4 fold depending on the experimental groups. Final weight, %weight gain, specific growth rate (SGR) and feed conversion ratio were not significantly influenced by the dietary treatments averaging 14.6 g, 311.6%, 2.5 and 1.3. However, growth performance dramatically decreased at high (2.2 fold lower SGR) and low (4.5 fold lower SGR) temperatures compared to those raised at optimal temperature.