Growth and immune response of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) to the dietary clove basil (Ocimum gratissimum) leaf extract
Nil Tilapyasında (Oreochromis niloticus) Diyetsel Karanfil Fesleğeni (Ocimum gratissimum) Yaprak Ekstraktının Büyüme ve Bağışıklık Parametrelerine Etkisi
- Tez No: 758521
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Günümüz su ürünleri endüstrisinde, yemlemenin, tilapya yetiştiriciliği de dahil olmak üzere, balıkların büyümesini, gelişimini ve et bileşimini belirleyen en önemli göstergelerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisi, dünyada en hızlı gelişen gıda üretim sektörlerinden biridir. Günümüzde insanoğlunun tükettiği balıkların hemen hemen yarısı su ürünleri yetiştiriciliğinden elde edilmektedir. Balıklar ve diğer suda yaşayan organizmalar için üretilen yemlerindeki sürekli artış nedeniyle, su ürünleri alanındaki araştırmacılar ve yetiştiriciler, yemlerin ve yüksek yem verimliliğini sağlayacak diğer büyümeyi teşvik eden maddeler konusunda araştırmalar yapmakta, işletme maliyetini azaltacak uygun alternatifler aramaktadırlar. Bu bağlamda, balık beslemede spesifik olmayan immün sistem mekanizmaları ile diyetsel bitki ekstraktlarının/katkı maddelerinin ilişkisini araştıran çalışmalar popüler hale gelmiştir. Diğer yandan bu tip ekstraktların, balıkların büyümesi ve fizyolojisi üzerinde büyük etkisi olan fonksiyonel gıdalar olarak hareket ettikleri bildirilmektedir. Bu amaçla, akuatik yem formülasyonuna bitkilerin dahil edilmesi, balık üretiminde çeşitli enfeksiyonları azaltan, balık büyümesini, bağışıklığını ve direncini geliştirecek ve teşvik edebilecek etkiyi ortaya çıkaracak şekilde yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu durum su ürünleri yetiştiriciliğinde kimyasallara dayalı tıbbi tedavilerin yerini almak için bitki ekstraktlarının kullanım potansiyellerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışmalarda şifalı veya tıbbi bitkilerin (karanfil fesleğeni, zencefil, siyam otu, sarımsak vb.) doğal büyüme, bağışıklık, proksimet kompozisyon ve strese dayanıklılığı arttırıcı olarak kullanımı, balıklarda ağırlık artışını, hayatta kalma oranını ve yem dönüşüm oranını önemli derecede iyileştirebileceği ortaya konmuştur. Son yıllarda sucul canlılarla yapılan çalışmalarda bitki ekstraktlarının önemli işlevleri detaylı olarak ortaya konulmaktadır. Bu çalışmalarda, kullanılan bitki ekstraktlarının sağlık sistemini harekete geçirerek balığın savunma mekanizmalarının hızla teşvik edilmesini sağladığı bildirilmektedir. Tıbbi bitkiler, polisakkaritler, tanenler, pigmentler, steroidler, terpenoidler, flavonoidler, fenolik bileşikler, bazik asitler, alkaloidler, glikozitler ve esansiyel değiştirilebilir yağlar gibi içerikleri nedeniyle hayatta kalma, büyüme ve bağışıklık üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, son yıllarda balık gelişimi, bağışıklık desteği ve fizyolojisi üzerinde avantajlı etkileri olan bitki ekstraktları, su ürünleri beslemesinde oldukça fazla ilgi görmektedir. Bununla birlikte, çeşitli bitki ekstraktlarının balık fizyolojisi üzerindeki etkisi ile ilgili olarak hazırlaması, uygulaması ve uzun vadeli etkileri konusunda hala bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Su ürünleri yetiştiricileri, tedavi amacıyla balıklarda kimyasallar ve ilaçların kullanımını sınırlandırmaktadırlar. Bunun sebebi, kimyasal maddelerin canlı organizmalar ve çevre üzerinde çeşitli olumsuz etkilerinin sıkça tespit edilmiş olmasıdır. Su ürünleri yetiştiriciliği alanında bazı antibiyotiklerin sürekli kullanımı balıklarda stres yaratmakta, bu da büyümede gerileme ve ilaca dirençli bakteri suşlarının gelişmesi gibi olumsuzluklarla birlikte balık vücudunda kalıntı oluşumu gibi etkilere yol açmaktadır. İlaç tedavisi, salgın su ürünleri hastalıklarının hem önlemek hem de tedavi etmek için şu anda mevcut olan tek alternatiftir. Çevre dostu ve sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği anlayışında, hastalık önleme tedbirleri olarak bitki ekstratlarının kullanımı son yıllarda oldukça fazla önem kazanmaktadır. Karanfil fesleğeni (Ocimum gratissimum), Afrika'nın yerli ve eski bir baharatı olup, birçok yeni, nemli ve subtropikal ülkelerde yayılmıştır. Yara iyileştirme etkisinden dolayı cazibeli bir bitki olarak tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin yaprağının, etkili ve verimli balık büyümesini, yem verimliliğini ve bağışıklık sistemini desteklediği, benzersiz antimikrobiyal özelliklere sahip kimyasal bileşiklere sahip olduğu belirtilmiştir. Nil tilapyası (Oreochromis niloticus), kültürü yapılan birçok farklı balık türü arasında, et kalitesinin yüksek olması, hızlı büyümesi, karnivor türlere göre yem maliyetinin daha ucuz olması ve çevresel faktörlere karşı dayanıklılığının yüksek olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilen popüler bir türdür. Bu balık türünün ticari yetiştiriciliğinin ileride çok daha yüksek seviyelere geleceği tahmin edilmektedir. Mevcut çalışmada, Nil tilapyasında diyetsel karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktının büyüme ve bağışıklık sistemine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Tilapia üretimi dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmaktadır. Gelişmiş teknolojilere sahip gelişmiş ülkeler, üretim verimliliği, balık besleme ve diğer ilgili su ürünleri yetiştiriciliği konularında modern yöntemler kullanarak büyük ilerleme kaydetmektedirler. Tilapialar şu anda dünyanın en önemli kültür balıklarından biridir ve 2018'de toplam 5,6 milyon ton üretim üretim gerçekleşmiştir. Bu üretimin %82'si tek bir türden, Nil tilapyasından oluşmaktadır. Küresel tilapya üretiminin önemli bir kısmı, Afrika'daki doğal yaşam alanlarının dışındaki ülkelerde gerçekleştirilmektedir. Türlerin tanımlanmasındaki zorluk ve türler arası çaprazlamaların aşırı olarak uygulanması ve kötü kuluçkahane yönetimi, birçok tilapya türünde düşük üretim verimliliği ile sonuçlanmıştır. Bu durum, üretilecek tilapya türü hakkında yeterince bilgi sahibi olmayı, su ürünleri yetiştiriciliğinin önemli bir parçası haline getirmektedir. Tilapya üzerinde yapılacak büyüme ve bağışıklık çalışmalarından elde edilen sonuçların fizibilitesini değerlendirmek ve açıkça ortaya koymak büyük önem arz edecektir. Bu anlamda, bu çalışma, karanfil fesleğeni ekstraktının Nil tilapyasında büyüme ve bağışıklık tepkisi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlaması bakımından çok önemli veriler sağlayacaktır. Karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktı ile diyet takviyesinin Nil tilapyasında büyüme performansı, proksimet kompozisyon ve bağışıklık tepkisi üzerindeki etkisi üzerine çalışmalar şimdiye kadar bildirilmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma, karanfil fesleğeni yaprak ekstraktının Nil tilapyasında büyüme, yem değerlendirme, proksimet kompozisyon ve bağışıklık tepkisi üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları böylece, laboratuvar koşullarında karanfil fesleğeni yapraklarının çeşitli konsantrasyonlardaki etanol ekstraktını içeren yemlerle beslenen Nil tilapyasında büyüme, vücut kompozisyonu, bağışıklık tepkisi, oksidatif stres ve fizyolojik stres gibi konular için bir temel bir bilgi altyapısı oluşturacaktır. Yöntem: Karanfil fesleğeni yaprağı, Sierra Leone'nin kuzey kısmı olan Makeni şehrine bağlı Kongo kasabası yakındaki kırsaldan elde edilmiştir. Toplama işleminden sonra yapraklar yıkanmış, 35 ºC'de kurutulmuş ve öğütülerek toz haline getirilmiştir. Öğütülmüş yapraklar daha sonra kilitli plastik torbalarda Atatürk Üniversitesi'ne transfer edilmiştir. Karanfil fesleğeni yaprağı tozu (280 g) tartılıp 1050 mL etanol eklenerek bir şişe içine konulmuş ve karanlık bir dolapta 72 saat bekletilmiştir. Elde edilen solüsyon (whatman no:1) bir vakum pompası kullanılarak iyice süzülmüştür. Çözücü olarak kullanılan etanol, 35°C'de döner bir buharlaştırıcı ve vakum pompası kullanılarak uçurulmuştur. Toplam 280 g karanfil fesleğen yaprağı tozundan toplam 17,5 g karanfil fesleğen yaprağı ekstraktı elde edilmiş ve kullanılıncaya kadar -20 °C'de muhafaza edilmiştir. Dört izo-proteik (%40 protein) ve izo-lipidik (%11,5) diyet, tedrici olarak artan karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktı seviyelerine sahip olacak şekilde formüle edilmiştir; 0 g/kg (CB0, kontrol), 0,5 g/kg (CB0,5), 1 g/kg (CB1) ve 2 g/kg (CB2). Yemler, saf su ile hamur haline getirildikten sonra soğuk peletleme yapılmış (2.0 mm çap), lyoflizasyon işlemi sonucunda kurutulmuştur. Daha sonra uygun partikül boyutlarına (0,5–2,0 mm) getirilmek için eleklerden geçirilmiş ve kullanılıncaya kadar -20 °C'de muhafaza edilmiştir. Besleme çalışması Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deneysel Su Ürünleri Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Nil tilapyası yavruları Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden temin edilmiştir. Kara yolu ile sabah saat 08:00'de Atatürk Üniversitesi'ne 20,4 ºC sıcaklıkta oksijendirilmiş su ile dolu plastik torbalarda ulaşan yavrular, adaptasyon için 20,5 ºC su sıcaklığındaki 2m3'lük yuvarlak tanka aktarılmışlardır. Balıklar, sıcaklığın kademeli olarak 28±1 ºC'ye yükseltilmesi suretiyle iki haftalık bir süre boyunca deneysel koşullara alıştırılmıştır. Nil tilapyası yavruları (3,4 g) daha sonra her birinde 15 balık olacak şekilde 3 tekerrürlü olarak biyo-filtrasyon ve sürekli oksijenlendirme donanımına sahip kapalı devre yetiştiricilik sistemi içerisindeki 12 adet 25 L hacimli akvaryuma transfer edilmiştir. Balık kapalı devre yetiştiricilik sisteminde 8 hafta boyunca 4 deneysel yemle beslenmişlerdir. Akvaryumlar günlük olarak sifonlanmak suretiyle dışkılar temizlenmiştir. Besleme denemesi sırasında ortalama çözünmüş oksijen 7,5±0,3 mg/L olarak kaydedilmiştir. Balıklar, başlangıçta vücut ağırlığının %4,0'ünden 2,5'una kadar değişen oranlarda, haftada 7 gün, günde 4 kez (9:00, 12:00, 15:00 ve 17:00) deneysel diyetlerle beslenmiştir. Büyüme performanslarını kontrol etmek ve yemleme oranını yeniden ayarlamak için balıklar iki haftada bir tartılmıştır. Sekiz haftalık besleme deneyini takiben, büyüme performansı (son ağırlık, oransal ağırlık artışı, spesifik büyüme, yem değerlendirme katsayısı ve yaşama oranı) standart formüllere göre hesaplanmıştır. Tüm vücut proksimet kompozisyonu parametrelerinden protein içeriği Kjeldal metoduna göre azot tespiti esasına göre yapılmıştır. Yağ içeriği tespitinde kloroform ve metanol çözücü olarak kullanılmış, ekstraksiyon işleminden sonra çözücü azot gazı yardımıyla uçurulmuş ve yağ miktarı belirlenmiştir. Nem ve kül içerikleri standart metotlara göre yapılmıştır. Nem miktarı tespit edilirken 100 ºC sıcaklıkta etüv kullanılmış, tespit edilen kuru maddenin 100'den çıkarılması ile nem seviyesi belirlenmiştir. Yem ve balıklardaki kül seviyesinin belirlenmesi için kül fırını kullanılmıştır. Kül fırınının sıcaklığı kademeli olarak 525 ºC'ye çıkarılmış ve 18 saat bekletilerek yakma işlemi tamamlanmıştır. Daha sonra soğutulan numuneler tartılarak lük miktarları tespit edilmiştir. Solunum patlaması analizi için nitroblue tetrazolium çözeltisi kullanılarak kanda yapılmıştır. Koyu mavi hücrelerin sayılması neticesinde solunum patlaması aktivitesi belirlenmiştir. Fagositik aktivite tespiti için Escherichia coli süspansiyonu kullanılmıştır. Serum lizozim aktivitesi sodyum fosfat tamponu ile Micrococcus lysodeikticus kullanılarak tespit edilmiştir. Antioksidan enzimlerden superoksit dismutaz ve katalaz enzim aktivitesi ile lipit peroksidasyon seviyesi karaciğer dokusunda kolorimetrik yöntemlerle spektrofotometre aracılığı ile tespit edilmiştir. Stres parametrelerinden serum kortizol ve glukoz değerleri test kitleri kullanılarak üretici firmanın sağladığı protokollere uygun olarak ELISA okuyucusunda tespit edilmiştir. Bulgular: Sekiz haftalık yemleme deneyinden sonra, balıklar vücut ağırlıklarını ilk ağırlıklarının 4,8 katına çıkarmışlardır. Bununla birlikte, diyetteki karanfil fesleğeni ekstraktının artmasıyla büyüme parametrelerinin de artma eğiliminde olmasına rağmen, diyetsel karanfil fesleğeni özü takviyesi büyüme performansını önemli ölçüde etkilememiştir. Ortalama bireysel son ağırlık, oransal ağırlık artışı, spesifik büyüme, yem değerlendirme katsayısı ve hayatta kalma oranı gibi büyüme parametreleri sırasıyla ortalama 16,3 g, %381,8, 2,8, 1,7 ve %74,5 olarak tespit edilmiştir. Sekiz haftalık beslenme deneyinden sonra, farklı dozlarda karanfil fesleğeni ekstraktı içeriğine sahip diyetlerin kullanıldığı Nil tilapyasında tüm vücut proksimet kompozisyonu parametreleri protein, yağ, nem ve kül düzeyleri diyetsel uygulamalardan önemli ölçüde etkilenmemiştir. Protein, yağ, nem ve kül düzeyleri sırasıyla %11,3, %11,7, %70,0 ve %6,2 olarak tespit edilmiştir. Sekiz haftalık beslenme denemesi sonucunda, solunum patlaması aktivitesi diyet tedavilerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Genel olarak, karanfil fesleğeni ekstraktının diyet seviyesindeki artışıyla birlikte solunum patlaması aktivitesinin de artma eğiliminde olduğu görülmüştür. En yüksek miktarda karanfil fesleğeni ekstraktı içeren diyetle (CB2; 2 g/kg) beslenen balıkların en yüksek solunum patlaması aktivitesine sahip olduğu gözlenmiştir. Kontrol diyeti ile beslenen balıklar, CB0,5 ve CB1 diyetleriyle beslenenlerle benzer solunum patlaması aktivitesi göstermişlerdir. Sekiz haftalık beslenme deneyinden sonra, diyetsel uygulamaların fagositik aktiviteyi önemli derecede etkilediği gözlenmiştir. Solunum patlaması aktivitesi sonuçlarına benzer şekilde, fagositik aktivite de karanfil fesleğeni ekstraktının diyetteki artan miktarı ile artma eğilimi göstermiştir. En yüksek miktarda karanfil fesleğeni ekstraktı içeren diyetle (CB2; 2 g/kg) beslenen balıklar en yüksek fagositik aktiviteye sahip olmuştur. Kontrol diyeti ile beslenen balıklar, CB0.5 ile beslenenlerle benzer fagositik aktiviteye sahip olmuştur, ancak bu değer CB1 ve CB2 diyetleriyle beslenenlerden daha düşük olarak tespit edilmiştir. Sekiz haftalık beslenme denemesinin ardından, diyetsel uygulamalar serum lizozim aktivitesini önemli ölçüde etkilemiştir. Solunum patlaması aktivitesi ve fagositik aktiviteye ile benzer şekilde, karanfil fesleğeni ekstraktının yemdeki artışı ile birlikte lizozim aktivitesi de artma eğilimi göstermiştir. En yüksek miktarda karanfil fesleğeni ekstraktı içeren diyetle (CB2; 2 g/kg) beslenen balıklar, diğer üç deneysel yemle beslenenlere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek lizozim aktivitesi sergilemiştir. Sekiz haftalık beslenme denemesinin ardından, süperoksit dismutaz aktivitesi diyetsel uygulamalar arasında önemli bir değişim göstermemiştir. Öte yandan, CB2 diyetiyle beslenen balıklar rakamsal olarak en yüksek süperoksit dismutaz aktivitesine sahip olmuştur. Süperoksit dismutaz aktivitesine benzer şekilde, diyetsel uygulamalar katalaz aktivitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmamıştır. Rakamsal olarak, en yüksek katalaz aktivitesinin CB0,5 diyetindeki balıklarda gözlendiği tespit edilmiştir. Sekiz haftalık beslenme denemesinin ardından, lipid peroksidasyon seviyesi diyetsel karanfil fesleğeni takviyesinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Malondialdehit seviyesi, deney grupları arasında ortalama 43,1 nmol/doku olarak tespit edilmiştir. Diyetsel karanfil fesleğeni takviyesi Nil tilapyasında serum kortizol seviyesini önemli ölçüde etkilememiş, bu değer ortalama 19,0 ng/dL olarak tespit edilmiştir. Serum glukoz düzeyi, ortalama 47,4 mg/dL olarak tespit edilmiş, diyetsel karanfil fesleğeni takviyesinden önemli ölçüde etkilenmemiştir. Sonuç: Balıklarda büyümeyi tetikleme, yeme karşı iştahı artırma, bağışıklık kabiliyetini tetikleme ve geliştirme ve anti-patojenik özellikleri nedeniyle bitkisel ekstraktlara bilinçli olarak ilgi gösterilmektedir. Buna benzer nedenlerle, mevcut çalışmamızda, karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktı ile zenginleştirilmiş diyetler, 8 haftalık bir beslenme denemesi boyunca Nil tilapyasında test edilmiştir. Diyetsel karanfil fesleğeni ekstraktı miktarı arttıkça büyüme performansı artma eğiliminde olmasına rağmen, deney grupları arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada Nil tilapyasında tüm vücuda ait proksimet kompozisyonu deneysel diyetlerden önemli derecede etkilenmemiştir. Balıkların doğuştan gelen veya spesifik olmayan immün sistemi, hastalığa neden olan ajanlara karşı savunmanın başlangıç parçası olarak görülür ve memelilere kıyasla balıklar için oldukça önemli olarak kabul edilmektedir. Sağlık sisteminin teşvik edilmesi ve güçlendirilmesi, balıklardaki rahatsızlıkları engelleyen önemli ve umut verici bir düzenlemedir. Bu çalışmada, solunum patlaması aktivitesi, fagositik aktivite ve lizozim aktivitesi gibi bağışıklık parametreleri, diyetsel karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktı ile önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Diyetsel karanfil fesleğeni ekstraktı konsantrasyonuna bağlı olarak antioksidan enzim aktivitelerinde ve lipid peroksidasyon seviyesinde önemli bir fark gözlemlenmemiştir. Bu çalışmamızda stres parametreleri, serum kortizol ve glukoz seviyeleri karanfil fesleğeni yaprağı ekstraktı takviyesinden önemli ölçüde etkilenmemiştir. Sonuçlarımız bir bütün olarak ele alınırsa, diyetsel karanfil fesleğeni ekstraktı, büyüme performansını, antioksidan savunma sistemini, lipid peroksidasyonunu ve fizyolojik stres tepkisini önemli ölçüde etkilememiştir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi deneysel yemler tarafından önemli derecede uyarılmıştır. Nil tilapyasında diyetsel karanfil fesleğeni ekstraktının büyüme ve balık refahı üzerindeki etkisinin detaylı bir şeklide ortaya konması için daha fazla doza bağlı çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of the current study was to investigate the growth and immune response of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) to the dietary clove basil (Ocimum gratissimum) leaf extract and evaluate the potential use of this materials in aquafeeds. Method: Fingerlings (~3.4 g initial weight) were selected according to size and distributed into 12 tanks (25 L in volume) in triplicates with 15 fish per each, then fed 4 experimental diets with different levels clove basil leaf extract; 0 g/kg (CB0, control), 0.5 g/kg (CB0.5), 1 g/kg (CB1) and 2 g/kg (CB2) for 8 weeks. Feeding trial was carried out in a recirculating aquatic system equipped with bio-filtration and constant oxygenation. Findings: At the termination of the 8-week feeding trial, fish increased their body weight 4.8 fold of the initial weight. However, growth performance was not significantly influenced by the dietary treatments, although growth parameters tended to increase with the increase in dietary clove basil extract. Final weight, %weight gain, SGR, FCR and survival averaged 16.3 g, 381.8%, 2.8, 1.7 and 74.5%, respectively. The levels of protein, lipid, moisture and ash were not significantly affected by the dietary treatments, averaging 11.3%, 11.7%, 70.0% and 6.2%, respectively.