Yükselen piyasa ekonomilerinde teknolojik gelişim ve işsizlik ilişkisinin incelenmesi: Dinamik Panel Veri Analizi
Relationship between innovation and unemployment in emerging markets: A Dynamic Panel Data Analysis
- Tez No: 758551
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Ekonomik büyüme dinamiklerinin neler olduğu sorusu uzun yıllar iktisat dünyasını meşgul etmiştir. Günümüzün hızla değişen küresel ekonomisinde, ekonomik büyümenin sürdürülebilmesinde teknolojik gelişim büyük öneme sahiptir. İktisat çevrelerinde, ekonomik büyümenin istihdamı desteklediği şeklinde genel bir görüş bulunmaktadır. Ancak son yıllarda küresel ekonomi büyümesine karşın işsizlik oranı düşmemiştir. Bu durum, teknolojik gelişme, ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlarken istihdamı olumsuz yönde etkilediği düşüncesini gündeme taşımıştır. Bu çelişkinin varlığını ve gücünü farklı ülke veya ülke gruplarının makro ya da sektörel veriler üzerinden iredeleyen çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Gelişmekte olan ülkeler grubunda yer alan bazı ülkeler, sahip oldukları bazı niteliklerden ötürü gelişmiş ekonomilere benzemektedirler. Yükselen Piyasa Ekonomileri adı verilen bu gruptaki ülkeler, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasında bi rara form niteliğindedir. Bu gruptaki ekonomilerin büyüme oranları ve işsizlik oranları yüksek seviyededir. Bu çalışmada, içerisinde Türkiye'nin de yer aldığı, 18 adet yükselen piyasa ekonomisinin 1995-2019 yılları arasındaki, yıllık frekanstaki verileri üzerinden, teknolojik gelişim ile işsizlik ilişkisi dinamik panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, inceleme dönemlerinde yükselen piyasa ekonomilerinde, teknolojik gelişim nedeniyle işsizliğin arttığı tespit edilmiştir. Buna karşın teknolojik gelişimin işsizlik üzerindeki gücünün zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The question of what the economic growth dynamics are has occupied the world of economics for many years. Technological development has significant importance in sustaining economic growth, in today's rapidly changing global economy. There is a general view in economic circles that economic growth supports employment. However, despite the global economic growth in recent years, the unemployment rate has not decreased. This situation brought the idea that while technological development contributed positively to economic growth, it negatively affected employment. Various studies have been conducted to examine the existence and strength of this contradiction through macro or sectoral data of different countries or country groups. Some countries in the group of developing countries are like developed economies due to several of their characteristics. The countries in this group, called Emerging Market Economies, are intermediate form as a combination between developed and developing economies. The growth rates and unemployment rates of the economies in this group are considerably high. In this study, the relationship between technological development and unemployment was examined by dynamic panel data analysis method, over the annual frequency data of 18 emerging market economies, including Turkey, between the years 1995-2019. According to the findings of the study, it was determined that unemployment increased due to technological development in emerging market economies during the reviewed periods. On the other hand, it has been observed that the power of technological development on unemployment is weak.