Applications of molecular modelling approaches for the identification of novel SARS-COV-2 RdRp inhibitors
Yeni SARS-COV-2 RdRp inhibitörlerinin tanımlanması için moleküler modelleme yaklaşımlarının uygulamaları
  1. Tez No: 758552
  2. Yazar: NTSOAKI BAITHEDI MOTAPANYANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DURDAĞI, YRD. DOÇ. DR. BERNA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyomühendislik, Biophysics, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Koronavirüs enfeksiyonu (SARS‐CoV‐2) Aralık 2019'da Çin'in Hubei Eyaletindeki Wuhan'da başladı. Bu salgın ürkütücü bir hızla yayılmaya başladı ve dünyanın bir yüzyıldan uzun süredir görmediği dünya çapında bir sağlık acil durumu yarattı. Virüsün yaşaması için önemli çeşitli proteinlerinni hedef alan antiviral terapötik bileşikler geliştirmek için birçok bilimsel çalışmalar başlatıldı. SARS-COV2 için bu hedef proteinlerden biri de, RNA bağımlı RNA polimeraz (RdRp) enzimi ve geniş spektrumlu bir antiviral olan Remdesisivir, RdRp inhibitörü olarak COVID-19'un klinik tedavisi için onaylanmıştır. Sofosbuvir, Favipiravir ve benzer diğer küçük inhibitör moleküller de SARS-COV-2 RdRp'nin aktif bölgesini hedeflemede terapötik aktivite göstermiştir. Bununla birlikte, birçok çalışma, koronavirüsle mücadeleye katkıda bulunmaya yardımcı olmak için daha fazla antiviral bileşik geliştirme ihtiyacını vurgulamaktadır. Bu çalışmada, SPECS veri tabanındaki (yaklaşık 209 bin) ve FDA onaylı ilaçların bulunduğu DrugBank veri tabanındaki (yaklaşık 2500) molekül RdRp hedef yapısına karşı taranmıştır. RdRp kompleksinin katalitik bölgesine ek olarak, kompleks içindeki olası allosterik bölgeler de hedef alındı. Bu amaçla, çeşitli bilgisayarlı ve hesaplamalı yaklaşımlar, alan haritası analizi, moleküler kenetlenme ve moleküler dinamik gibi yöntemler kullanıldı. Bu çalışma sonucunda, AG-690/37079051, Ioxaglic acid, AO-081/40926863, Nafarelin, Chloramphenicol succinate, AG-205/12125120, Cladribine ve AQ-088/42013734 gibi moleküllerin SARS-COV-2 RdRp kompleksini potensiyel olarak inhibe edebilecekleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus infection (SARS‐CoV‐2) began in Wuhan in China's Hubei Province, in December 2019. This outbreak has been spreading at a frightening rate, creating a worldwide health emergency the world has not seen for more than a century. This has led to the continued research to develop antiviral therapeutic compounds that will oppose the disease by targeting the SARS-COV-2. One such target protein of SARS-COV2 is RNA dependent RNA polymerase (RdRp) and Remdesivir, a broad-spectrum antiviral is approved for clinical therapy of COVID-19 as RdRp inhibitor. Other small inhibitor molecules such as Sofosbuvir, Favipiravir and similar compounds also have shown efficient therapeutic activity in targeting the active site of SARS-COV-2 RdRp. However, many studies emphasized the need to develop more antiviral compounds to help contribute to combat coronavirus. To this aim, in this study, SARS-COV-2 RdRp was targeted via potential small molecules from the SPECS database (around 209 thousands) and FDA approved molecules from DrugBank database (around 2.5 thousands). In addition to catalytic site of the RdRp complex, possible allosteric sites within the complex were explored to identify compounds with a high efficiency using various computational approaches such as Site Map analysis, Molecular Docking, Molecular Dynamics Simulations and Prime-MM/GBSA. Compounds such as AG-690/37079051, Ioxaglic acid, AO-081/40926863, Nafarelin, Chloramphenicol succinate, AG-205/12125120, Cladribine and AQ-088/42013734 have shown efficacy in targeting these sites.