Servikal tutarlılık indeksi ve uteroservikal açıların ikinci trimester tıbbi terminasyon başarısını öngörmedeki yeri
The role of cervical consistency index and uterocervical angles in predicting second trimester medical termination success
- Tez No: 758694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Gebeliklerin tıbbi olarak sonlandırılması, obstetri ve jinekolojide yaygın bir prosedürdür. Gebeliğin sonlandırılması daha çok birinci trimesterde uygulansa da, ikinci trimesterde (12-28 gebelik haftası) gebeliğin sonlandırılması da yaygındır ve tüm sonlandırmaların %10 ila 15'ini oluşturur. İkinci trimester sonlandırmalarında, birinci trimester sonlandırmalarına göre daha yüksek komplikasyon oranları gözlenir. Misoprostol, mifepriston ve transservikal balonlar dahil olmak üzere çeşitli yöntemler, ikinci trimester sonlandırmaları sırasında servikal preparasyon için seçeneklerdir. Çalışmamızın temel amacı servikal tutarlılık indeksi(CCI), anterior uteroservikal açı(aUCA) ve posterior uteroservikal açı (pUCA) nın ikinci trimester terminasyonlarındaki öngörü başarısıdır. İkinci amacı ise ölçülen ultrasonografik değerlerin servikal uzunluğun öngörü başarısı ile karşılaştırılmasıdır. Tedavi öncesi bu değerlendirme ile bu parametrelerin, güvenilirliğini, kullanılabilirliğini ve abort etme süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif klinik çalışma tek merkezli olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniği jinekoloji servisine tıbbi terminasyon ve amacı ile yatan 136 in utero ex fetus tanılı gebeyi kapsamaktadır. Bu hastalar ilk 24 saatlik tedavi sürecinde tedavisi tamamlanan(abort edip fetal materyali ve eklerini tamamen çıkaran) ve ek sikluslara ihtiyaç duyulan 24-48 saatte abort edenler olarak 2 gruba ayrıldı. Ayrıca bu süreler içinde ek tedavi methotlarına(servikal balon, histeretomi) başvurulanlar kaydedildi. Tüm gebelerin karakteristik özellikleri, abort etme süreleri ve kullanılan misoprostol dozları, anterior posterior uteroservikal açı, servikal uzunluk, servikal tutarlılık indeksleri, gestasyonel haftaları ultrasonografik ölçümleri kaydedildi. İstatistiki verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların medyan cx değerleri 39mm (10-52), medyan anterior UCA değerleri 112 ° (85-135), medyan posterior UCA değerleri 142° (125-168) ve medyan CCI değerleri 67,85% (51,72-89) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective:Medical termination of pregnancies is a common procedure in obstetrics and gynecology. Although termination of pregnancy is more common in the first trimester, termination of pregnancy in the second trimester (12-28 weeks of gestation) is also common, accounting for 10 to 15% of all terminations. Second trimester terminations have higher complication rates than first trimester terminations. Various methods including misoprostol, mifepristone, and transcervical balloons are options for cervical preparation during second trimester terminations. The main aim of our study is the success of predictivity cervical consistency index (CCI), anterior uterocervical angle (aUCA) and posterior uterocervical angle (pUCA) in second trimester terminations. The second purpose is to compare the measured ultrasonographic values with the success of predictivity cervical length. We aimed to evaluate the relationship between this parameters reliability, usability and abortion time of this pre-treatment assessment. Materials and methods: This prospective clinical study includes 136 pregnant women with a diagnosis of in utero ex fetus who were hospitalized for medical termination in the gynecology service of Health Sciences University Bursa High Specialization Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic as a single center. These patients were divided into 2 groups as those whose treatment was completed in the first 24 hours(who were completely aborted and removed the fetal material and its attachments)and those who aborted within 24-48 hours when additional cycles were needed. Furthermore who applied to additional treatment methods were recorded(cervical balloon, hysteretomy)during these periods. In all pregnant women; characteristic features, abortion times, doses of misoprostol used, anterior-posterior uterocervical angle, cervical length, cervical consistency indexes and gestational weeks were saved. SPSS 24.0 program was used in the analysis of statistical data. Results: The median cx values of the subjects included in the study were 39 (10-52), median anterior UCA values were 112°(85-135), median posterior UCA values were calculated as 142°(125-168) and median CCI values were calculated as 67.85% (51.72-89). When ultrasonographic measurements were evaluated between groups, there was no significant difference statistically in terms of cx and posterior UCA values.