Geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların sosyal uyumunda spor faktörünün incelenmesi
Investigation of sport factor in social cohesion of Syrian children under temporary protection
  1. Tez No: 758695
  2. Yazar: PINAR ÇAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR ERTONG ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de geçici koruma altında bulunan çocuklar ve yerli çocukların sosyal uyumlarının spor yoluyla gerçekleşip gerçekleşmediği ilişkisel sosyolojik bakış açısıyla tartışılmıştır. Bu kapsamda, bireylerin birbirleriyle doğrudan etkileşimde oldukları spor faktörü sosyalizasyonun gerçekleştiği bir sosyolojik olgu olarak ele alınmıştır. İlişkisel sosyolojik bakış ile araştırmanın merkezinde bulunan sosyal uyum, spor ve göç olguları tek tek ve birbirlerinden bağımsız olan süreçler olarak değil, her an etkileşim halinde olan dinamik süreçler olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada“çocuk ve çocukluk”sosyalizasyon sürecinin aktif belirleyicileri olarak ele alınmıştır. Çalışmada farklı spor kurslarına giden 10 geçici koruma altında çocuk ve 10 yerli çocuk yargısal/amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Spor faaliyetleri sonrasında yerli çocuklardaki ötekileştirici ve etiketleyici söylemlerin kalktığı ve bu yolla sosyal dışlanmanın önüne geçildiği tespit edilmiştir. Spor faaliyetlerine katılan yerli ve geçici koruma altındaki çocukların ortak paylaşımlarda bulundukları kamusal alanlarda artış gözlenmiş ve sağlıklı akran etkileşimi ile arkadaş sayısında artışlar olmuştur. Geçici koruma altındaki çocuklarda dil, akademik başarı ve kimlik gelişimi gerçekleşmiştir. Spor faaliyetleri aracılığıyla çocuklar birbirlerini tanıyabilecekleri bir mekanda sosyalleşme fırsatı bulmuşlardır. Dolayısıyla, araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, sporun yerli ve geçici koruma altında bulunan çocuklar arasında sosyal uyumu olumlu yönde geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, whether the social cohesion of children under temporary protection and indigenous children in Turkey is realized through sports is discussed from a relational sociological point of view. In this context, the sport factor, in which individuals interact directly with each other, is considered as a sociological phenomenon where socialization takes place.. With a relational sociological perspective, the social cohesion, sports and migration phenomena, which are at the center of the research, are not considered as processes that are individual and independent from each other, but as dynamic processes that are always in interaction. In the study,“child and childhood”were considered as active determinants of the socialization process. In the study, 10 children under temporary protection and 10 local children who went to different sports courses were selected by judicial/purposive sampling method and in-depth interviews were conducted. It has been determined that after the sports activities, the marginalizing and stigmatizing discourses of local children are removed and social exclusion is prevented in this way. An increase has been observed in the public spaces where local and temporary protection children participating in sports activities share in common, and there has been an increase in the number of friends with healthy peer interaction. Language, academic achievement and identity development have been realized in children under temporary protection. Through sports activities, children had the opportunity to socialize in a place where they could get to know each other. Therefore, in the findings obtained as a result of the research, it was determined that sports positively improved social cohesion among domestic and children under temporary protection.