Lomber disk hernisine bağlı bel ağrısı şikayetiyle başvuran hastalarda tetik nokta lomber ozon enjeksiyonu uygulamasının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of trigger point lumbar ozone injection in patients applying with lumbar pain due to lumbar disc hernia
- Tez No: 758699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çalışmamızda ağrı polikliniğimize lomber disk herniasyonuna bağlı kronik bel ağrısı şikayetiyle başvuran hastalarda tetik nokta lomber ozon enjeksiyonunun hasta memnuniyeti, ağrı skoru, fiziksel aktivite ve iyileşme üzerine etkilerini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmamıza ağrı polikliniğine en az 6 ay süren bel ağrısı şikayetiyle başvuran 111 hasta dahil edildi. Hastalar sosyodemografik özellikleri, vizüel analog skalası (VAS), düz bacak kaldırma testi (DBKT), el parmak zemin mesafesi (EPZM) ölçümü, Oswestry bel ağrısı engellilik anketi ve Beck depresyon ölçeği ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için SPSS 26.0 for Windows paket programı kullanılmıştır. İstatistik analizde bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to show the effects of trigger point lumbar ozone injection on patient satisfaction, pain score, physical activity and recovery in patients who applied to our pain clinic with the complaint of chronic low back pain due to lumbar disc herniation. Materials and Methods: Our study, which was planned retrospectively, included 111 patients who applied to the pain outpatient clinic with the complaint of low back pain lasting at least 6 months. Patients were evaluated with sociodemographic characteristics, visual analog scale (VAS), straight leg raise (SLR) test, fingertips to floor distance measurement, Oswestry disability index and Beck's depression inventory.