Türkiye'de tiyatro tarihçiliği: Metin And üzerine bir inceleme
Theatre historiography in Turkey: An analysis of Metin And
- Tez No: 758842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN FİRİDİNOĞLU TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Tarih, Performing and Visual Arts, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, Batı'da ve Türkiye'de gelişen tarihçilik anlayışlarına ve Batı'da tiyatro tarihyazımının oluşum sürecine odaklanarak, Türkiye'deki tiyatro tarihçiliği eğilimlerini 1923-1980 yılları arasında yazılmış ulusal tiyatro tarihi kitapları üzerinden değerlendirmektedir. Örnek bir inceleme olarak, tiyatro tarihçisi Metin And'ın eserlerini yazarken sahip olduğu perspektifin çözümlenmesi ve And'ın tarihçilik yaklaşımını oluşturan ideolojik ve kültürel etkilerin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation evaluates the tendencies in the writing of theater history developing in Turkey through the national theater history books written between 1923-1980, focusing perspectives on writing history that originated in the West and Turkey and the formation process of the theater historiography in the West. As a case study, it is aimed to analyze theater historian Metin And's perspective that he had while he creating his works and to reveal the ideological and cultural influences that shaped his approach to historiography.