Labor market segmentation in Turkey
İşgücü piyasasında katmanlaşma
- Tez No: 758841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İşgücü piyasası, firmaların işgücü talebini ve bireylerin işgücü arzını buluşturmaktadır. Firmalar farklı iş kollarında çalışmakta, değişik organizasyon yapılarına sahip olmakta, büyüklük, faaliyet olarak farklılaşmaktadır. Bireyler de birbirlerinden oldukça farklı özelliklere sahip olmaktadırlar. Bahsedilen bu farklılıklar işgücü piyasasındaki homojen yapıyı bozmaktadır. Bu nedenle işgücü piyasası heterojen yapıdaki işgücüne farklı ücret seviyeleri, çalışma şartları, iş güvencesi ve istihdam edilme şansı sunmaktadır. Piyasanın işgücü talebi tarafında yer alan firmalardan yüksek ücret, iyi çalışma şartları ve iş güvencesi sağlayabilenler iyi işler olarak tanımlandırılmaktadır. Öte yandan, düşük ücretli, kötü çalışma şartları ve iş güvencesi olmayanlar kötü işler olarak tanımlanmaktadır. Çoğu zaman, iyi işler istihdam edilecek boş pozisyon için adaylardan bazı vasıflara sahip olmalarını şart koşmaktadır. Bununla birlikte kötü işler ise görece daha az şart aramaktadır. Piyasanın işgücü arzı tarafında işgücü özellikleri cinsiyet, eğitim, meslek gibi birçok yönden farklı olmaktadır. Kişinin özelliklerine bağlı olarak istihdam edilme şansı, verimlilik, eşleşme yetenekleri, arama eforu farklılaşmaktadır. Sonuç olarak, benzer özelliklere sahip bireyler homojen alt gruplar oluşturmaktadırlar. Alt gruplar arasında geçişler çoğunlukla sınırlı olmakta ve piyasanın koşullarına göre hareket kabiliyeti değişmektedir. Bu sebeplerle her bir grup farklı piyasalarda, farklı piyasa koşullarına maruz kalarak işlemektedir. Firmaların ve işçilerin heterojen yapıları işgücü piyasasında katmanlaşma literatürünü oluşturmaktadır. Literatürdeki bu bilgilere dayanarak 2004-2019 yılları arasındaki veriyi kapsayan hanehalkı işgücü anketi analiz edilmektedir. Buna göre eğitim düzeyi hem cinsiyet bazında hem de bölge bazında farklılaşmaktadır. Dahası veriye göre en az lisans diplomasına sahip olan insan sayısı aynı dönemde 3 katına çıkmaktadır. Bu büyüklükte bir değişimin kaçınılmaz olarak işgücü piyasasını etkilemesi beklenmektedir. Aynı dönemde, en az 50 işçi istihdam eden firmaların sayısı artmaktadır. Personel değişim oranı ise en düşük eğitim grubu için artmaktadır. Bu verilerden Türkiye'de işgücü piyasası için bazı genel sonuçlara ulaşılmaktadır. Aynı eğitim grubunda olan bireylerin; hem işteki çalışma süresi, hem de istihdam edinilen firmanın büyüklüğü ücretler ile pozitif bir ilişki sergilemektedir. Bu sonuçlar, literatürde teorik çerçevede standart bir arama eşleşme modeli üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak gösterilmeye çalışılmaktadır. İşgücü piyasasında, işsizler çalışabilecekleri bir iş aramakta, firmalar ise boş pozisyonlarını doldurmaya çalışmaktadır. Bir firma ve bir işsiz için istihdam için tüm şartlar uygun olsa bile piyasadaki engeller yüzünden her zaman eşleşme olamamaktadır. Eşleşme modelleri ile bu özellik işlem maliyeti olarak literatüre kazandırılmaktadır. İşgücü piyasasında hem firmalar hem de işçiler istihdam sürecinde yanlış eşleşme, eş güdüm sorunları, coğrafi uzaklık gibi engellerle karşılaşabilmektedir. Bahsedilen işgücü piyasasının heterojen yapısı da istihdam sürecini zorlaştırmakta ve maliyetini artırmaktadır. Eşleşme ancak firma uygun adayı bulduğunda ve taraflar bir ücret üzerinde anlaştığında gerçekleşmektedir. Bu modellerde kullanılan eşleşme fonksiyonu işsizlik ve istihdam arasındaki akışı göstermekte, işgücü piyasasındaki engelleri ve eşleşme etkinliğini temsil etmektedir. Bu çalışmada, veride gözlemlenen Türkiye'de işgücü piyasasındaki katmanlaşmayı, bir standart arama ve eşleşme modeli olan Mortensen and Pissarides (1994) baz alınarak teorik bir çerçevede göstermek amaçlanmaktadır. Model farklı tipteki katmanlaşmalar üzerinde çalışabilmek amacıyla işgücü ve firma heterojenliği olmak üzere iki farklı ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci modelde, verimliliklerinde heterojen bir yapı varsayılarak firmalar incelenmektedir. Sadece firmalarda heterojen yapı incelenmek istendiğinden bu bölümde işgücü homojen bir yapıda bırakılmaktadır. Firmalar ise düşük ve yüksek verimli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu modelde firmalar verimlilik seviyelerinin kendileri seçememektedirler. Verimlilik seviyesi, pozisyon ve bir aday eşleşmesi başarılı olduktan sonra toplamda yüksek verimli firmaların oranına bağlı olaslıkla belirlenmektedir. Buradaki varsayıma göre bir ekonomide belirli bir süre için yüksek verimli firma sayısı belirli bir oranda olmaktadır. Dengede, yüksek verimli firmaların sayısındaki artış, yeni boş pozisyon açacak firmaların yüksek verimli olma ihtimalini artırmaktadır. Bu yeni durum firmaları daha fazla yeni pozisyon açmaya itmektedir. Böylelikle işsizlik oranı düşmektedir. Daha fazla iş opsiyonu işçilerin seçeneklerini çoğalttığından dolayı ücretler üzerirnde yukarı yönlü baskı oluşmaktadır. İkinci bölümde, standart arama ve eşleşme modelinde sadece firmalar için personel değişim oranı farklılaştırılmıştır. İlk modelde olduğu gibi işçiler homojen yapıda kalmaktadır. Düşük ya da yüksek personel değişim oranlı firma olmak yine modeldeki yüksek değişim oranlı firma oranına bağlı olmaktadır. Bu iki farklı değişim oranı stabil olan ve olmayan işler olarak görülebilmektedir. Veride görüleceği üzere bazı işçi grupları ve bazı sektörler yüksek değişim oranlarına sahip olmaktadırlar. Modelde bu farklılık firmalara gelen şokların gelme ihti-malleri farklılaştırılarak sağlanmaktadır. Bu şoklar sonucunda işler tekrar boş pozisyon haline gelmekte, istihdam edilen işçi işsizlik havuzuna dönmektedir. Modelin bulgularına göre yüksek personel değişim oranlı firma sayısındaki artış yine firmlarında da yüksek dönüşümlü olma olasılığını arttırdığından dolayı firmaların boş pozisyon açma istekleri azalmaktadır. Azalan boş pozisyon sayısı da işsizlik oranını artırmakta, ücretleri düşürmektedir. Üçüncü bölümde, ilk iki model birleştirilmektedir. Firma eğer eşleşme gerçekleşirse mümkün olan 4 firma tipinden biri haline gelmektedir. Bunlar: düşük verimli ve düşük dönüşüm oranlı, düşük verimli ve yüksek dönüşüm oranlı, yüksek verimli ve düşük dönüşüm oranlı, yüksek verimli ve yüksek dönüşüm oranlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuçlar ilk iki modelinkilerle benzeşmektedir. Yüksek verimli ve düşük dönüşüm oranlı firmların oranı arttıkça ücretler artmakta, işsizlik oranları düşmektedir. Dördüncü bölümde, modeller firmadaki heterojen yapıyı artık işçilere uygulamaktadır. İşgücü piyasaında yüksek verimli ve düşük verimli olmak üzere iki tip işçi bulunmakta, firmalar ise bu bölümde homojen kalmaktadır. Bu varsayım vasıflı ve vasıfsız işçi olarak da görülebilmektedir. Bu bölümdeki ana düşünce işçi kompozisyonundaki değişimin işgücü piyasasına etkisini incelemektir. Firmaların eşleşme tamamlanıncaya kadar işçi tipini bilmedikleri varsayılmaktadır. Varsayım işçilerin gözlemlenemeyen özellikleri de düşünüldüğü zaman çok gerçekçi olmaktadır. Firmalar gerçekte eşleşmedeki bu sorunu aşmak için istihdam süreçleri kurmakta, bağlantı ve referansları kullanmaktadırlar. İşgücü piyasasındakki kompozisyon yüksek verimli işçilerin lehine değiştiğinde, bu durum tüm işçiler üzerinde pozitif bir dışsalık yaratarak tüm işçilerin istihdam edilme şanslarını artırmaktadır. Bunun temel nedeni firmaların yüksek verimli işçiler ile eşleşme ihtimallerinin artması nedeniyle daha fazla boş pozisyon açmaları ve işsizliği azaltmaları olmaktadır. Firmaların bunu yapmasındaki neden beklenen kardaki artıştır. Bu durum aynı zamanda işçi ücretlerini de artırmaktadır. Beşinci bölümde, işçiler aynı seviyede verimliliğe sahipken farklı eşleşme yeteneklerine sahip olmaktadırlar. İşgücünde heterojen yapıyı incelemek için firmalar bu bölümde de homojen kalmaya devam etmektedir. Yüksek eşleşme yeteneğine sahip olan işçiler daha kısa sürede iş bulmakta ve daha başarılı bir şekilde istihdam edilebilmektedirler. İki farklı işçinin gözlemlenebilir özellikleri aynı olsa bile eşleşme yetenekleri farklı olabilmektedir. Bir firma pozisyon açmak istediğinde işgücü piyasasında yüksek eşleşme yeteneği olanların oranı, boş pozisyon açmak maliyetli bir iş olduğundan, önemli olmaktadır. Eğer piyasadaki düşük eşleşme yeteneğine sahip işçi oranı artarsa eşleşme süreçleri uzayacağından dolayı ortalama boş pozisyon maliyeti artmaktadır. Bu bölümdeki önemli bir diğer bulgu da herhangi bir tipin eşleşme yeteneğindeki artışın diğeri üzerinde negatif dışsallık yaratmasıdır. Örneğin düşük eşleşme yeteneğindeki bir artış işsizlik havuzunda yüksek eşleşme yeteneğine sahip işçilerin sayısını artırmaktadır. Altıncı bölümde, bahsedilen son iki model birleştirilmektedir. Bir işçi: düşük verimli ve düşük eşleşme yetenekli, düşük verimli ve yüksek eşleşme yetenekli, yüksek verimli ve düşük eşleşme yetenekli, yüksek verimli ve yüksek eşleşme yetenekli dört durumun birisinde olmaktadır. Bir grup için eşleşme yeteneğindeki artış bu bölümde de diğerlerinin işsizlik havuzundaki paylarını artırarak onlar üzerinde negatif dışsallık yaratmaktadır. Dahası boş pozisyon sayındaki artış, diğer bir ifade ile işgücü piyasasındaki sıkılığın artması yüksek eşleşme yeteneği olan işçileri pozitif etkilemektedir. Çünkü istihdam edilme oranı arttıkça bu tipteki işçiler üzerindeki etkisi daha yüksek olmaktadır. Buna karşın iş yok olma oranındaki artış da benzer bir sebeple en çok bu tipteki işçileri negatif etkilemektedir. İşsizlik geliri ve işçinin pazarlık gücü tüm modellerde aynı etkiyi göstermektedir. Bu parametrelerdeki artış ücretler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Buna karşın boş pozisyonun beklenen karını düşürdüğünden daha az boş pozisyon açılmasına neden olarak işgücü piyasasında sıkılığı düşürmektedir. Boş pozisyonun beklenen karındaki artış ve azalışlar firmaların pozisyon açma kararlarını doğrudan etkilemektedir. Bu tezde, firma ve işgücü yapısındaki heterojen özellik üzerinde bir çalışma yapılmaktadır. HLS'den alınan verilere göre bu heterojen yapı ücret farklılıklarını ve farklı işgücü piyasası şartlarını açıklayabilmektedir. Gelecekte yapılacak bir çalışma kurduğumuz bu modellerin veriler ile tutarlı olup olmadığını gösterebilir.
Özet (Çeviri)
The labor market operates to meet firms' labor demand and individuals' labor supply. By nature, the firms have different businesses, organizational structures, sizes, operations, and individuals are very different from each other. The differences disrupt the homogeneous structure, and the market offers its agents different conditions, resulting in different wage levels, working conditions, stability, and employment chance. On the market's demand side, the firms with higher wages, better working conditions, and more stable jobs are labeled as good jobs. On the contrary, firms with lower wages, poorer working conditions, and more unstable jobs are called bad jobs. Most of the time, good jobs require job seekers to have specific qualifications. On the other hand, bad jobs expect some qualifications or none from the candidates. On the market's supply side, workers' characteristics vary in several dimensions, such as gender, education, and occupation. Depending on the characteristic of the individual, the employment chance, productivity, matching skills, and searching efforts differentiate between workers. As a result, individuals with similar qualifications constitute subgroups. The workers' mobility between subgroups may be difficult depending on the market's condition. Therefore, each group operates in different markets and is exposed to different market conditions. The market characteristics caused by firms and workers' heterogeneity create the literature on labor market segmentation. Considering these pieces of information, we obverse the data from HLS, which covers 2004-2019. Educational attainment differs by gender and region. The data shows that the number of people with at least an undergraduate diploma tripled for the given period. We expect that such a change of this magnitude will inevitably affect labor market composition, generating different labor market conditions. In the same period, big firms with at least 50 employees increased in number. The turnover rate has increased for the less educated group over the years. From the data, we conclude some regularities in the labor market. Individuals with the same educational attainment's wage increases with tenure and employed firm size. These labor market conditions presented an effect on wages and the unemployment rate. Moreover, the regularities bring us to the theoretical models. In the labor market, job seekers search for a job, and firms try to fill their va-cant positions. Even if a desirable match is possible between workers and firms, the hiring is not always supposed to be since the labor market has friction. The matching models introduce this feature as transaction costs. In the labor market, firms and workers face several barriers during the employment process, such as mismatching, coordination failures, geographical distances, etc. The labor market's heterogeneity also makes the employment process more difficult and costly. The aim of firms filling the position with a candidate and finding an individual with the desired characteristic is costly and mostly takes time. The matching can only occur when firms find the desired candidate and agree on a wage with the worker. The matching function used in the search and matching models shows the flows between unemployment and employment and represents the matching technology and friction in the labor market. We construct a search and matching model based on Mortensen and Pissarides (1994) to elaborate on the labor market segmentation in Turkey. In order to examine a different type of heterogeneity, our works consist of two main parts, which study firm and worker heterogeneities one by one. In the first model, we look at firm heterogeneity with respect to productivity. Since we are only interested in firm heterogeneity, workers are homogeneous during this part. We differ firms by productivity level as highly productive and low productive firms. However, firms do not choose productivity levels. Instead, they become low or high productive depending on the probability of the ratio of good firms in total. We assume that the ratio of highly productive firms remains fixed for a given period. In equilibrium, an increase in the high productive firm raises the expected profit from a vacant job, which means the probability of becoming high productive firm is more likely. The new situation induces the firms to open more vacancy, and therefore more vacancy diminishes the unemployment rate. In the meantime, put upward pressure on wages since there is more outside option in the market for job seekers. In the second section, we only change the turnover rate in a standard search and matching model. As in the first model, workers are homogeneous, and becoming a firm with a low or high turnover rate is subject to the high turnover rate's firms' density in the model. These can be perceived as stable and unstable jobs. In the data, we observe that some worker groups have high turnover rates in some sectors while others have lower turnover rates. The difference for firms is the arrival rate of an idiosyncratic shock which results in the job's destruction. We find that with the share of the firm with the high turnover rate in the total rise, the expected profit falls. This is because the probability of becoming a firm with the high turnover rate increase. Therefore firms are less willing to open vacancies, and the unemployment rate increases. According to the wage curve, the rise in unemployment has a negative effect on wages. In the third model, we combine the first two models. The firm can become one of the four possible states: low productivity and turnover rate, low productivity and high turnover rate, high productivity and low turnover rate, high productivity and turnover rate. The results are similar to the first two models. A firm with high productivity and low turnover rate positively affects wages and causes a decline in unemployment rates. In the fourth model, the model starts to consist of heterogeneous workers and homogeneous firms. There are two types of workers with low and high productivity in the labor market. The idea can be viewed as skilled labor and unskilled labor. The main driver behind the model is clear if market composition shifts to the workers with low or high productivity, how do the labor market conditions change? It is assumed that firms do not know a worker's type until a match occurs. The assumption is very realistic when we consider all workers' unobservable characteristics. Firms implement an employment process to overcome the issue and use networks and references. When the market composition changes in favor of productive workers, it generates a positive externality, and therefore the employment chance augments for all workers. It is because the firm probability of matching with a worker with high probability increases, and correspondingly the expected profit from a vacant job multiplies. The firms start to open more vacancies which cause rises in wages for all type. In the fifth model, workers have the same level of productivity but different matching skills. Firms again are homogeneous to study the effect of the matching skill exclusively. The high matching skills indicate that workers are more successful in finding a job and matching with it. Even if two workers have common observable characteristics, their matching skills may differ. When a firm decides whether to open a vacancy, the probability of getting high-skill matching is essential due to the vacancy cost. If the composition shift in favor of workers with low matching skills, the average duration of vacancy and, therefore, its average cost to the firms increase. The expected profit from a vacant job is a key parameter of the number of vacancies. Another important finding in this section is that the efficiency increase for one type while the other remains constant, generating a negative externality for the other type. For example, if low matching skills rise, the number of workers with high matching skills in the unemployment composition grows. In the sixth model, we combine the last two models. A worker can be in one of the four possible states of character: low productivity and low matching skills, low productivity and high matching skills, high productivity and low matching skills, high productivity and high matching skills. An increase in the matching skills for a group generates a negative externality on the other group by increasing their ratio in the unemployment pool. An increase in vacancy, which means a rise in the labor market tightness, makes workers with high matching skills better since their matching probability is better than others. In the same way increase in the job destruction rate mainly negatively affects the same group since there are fewer jobs to match in this situation. The effect is more significant on the workers with high matching skills than those with low matchings. As a general result, unemployment insurance and bargaining power have the same effect on all models. An increase in workers' unemployment insurance and bargaining power causes upward pressure on wages. However, it lowers the vacancy and employment rate since it affects the expected profit from a vacant job. The cost of a vacancy negatively affects both employment chance and wage since it directly relates to the opening vacancy decision. In the thesis, we work on workers' and firms' heterogeneity due to our inference