Osmanlı tarihyazımında Napolyon Bonapart imgesi
The image of Napoleon Bonaparte in the Ottoman historiography
  1. Tez No: 758861
  2. Yazar: AYKUT AYTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışması, tarihin en tartışmalı general ve devlet adamlarından biri olan Fransa imparatoru Napolyon Bonapart'ın Osmanlı tarihyazımındaki imgesini analiz etmeyi hedeflemektedir. On dokuzuncu asrın tüm evrelerinde bilhassa Avrupalı tarih erbâbları arasında sıklıkla polemiklere konu olan Napolyon, zamanın ruhuna ve sosyal kimliklerine bağlı olarak Osmanlı müelliflerinin kaynaklarında da değişen bir algıyla resmedilmiştir. On dokuzuncu asrın başındaki ehl-i kalem, Fransa imparatorunun III. Selim ve II. Mahmud saltanatlarında Devlet-i Aliyye'nin aleyhine olan birçok askeri, siyasi ve diplomatik fâaliyetlerinden dolayı Napolyon'a karşı son derece muhâlif bir tutum benimsemişlerdir. Buna mukâbil, yirminci yüzyılın şafağına doğru yaklaştıkça söz konusu tenkitçi yaklaşım, yerini Osmanlı müelliflerinin Fransa imparatoruna dâir karaladıkları olumsuz yorumlarda bile kendisini bir şekilde hissettirebilen yüceltici ve mitleştirici bir tarihi perspektife bırakmıştır. Bu çalışma; vak'anüvis kronikleri, husûsî tarihçeler, gazânâmeler, savaş temalı şiirler, sefâretnâmeler, risâleler, tarih kitapları ve mecmuâ metinlerinin ışığı altında Napolyon Bonapart'ın Osmanlı tarihyazımındaki imgesinin biyografik bir panaromasını sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study intends to analyze the image of the French Emperor Napoléon Bonaparté, one of the most controversial commanders and statesman in history, in the Ottoman historiography. Napoléon who had frequently became a subject of polemics especially among European connoisseurs in all phases of the nineteenth century, is also depicted with a changing perception in the sources of Ottoman authors depending on the spirit of the time as well as the origin of their social identies. The intellectual class at the beginning of the nineteenth century adopted an extremely oppositional attitude towards the Emperor of France owing to his numerous military, political and diplomatic actions against the Devlet-i Aliyye during the reign of Selim III and Mahmud II. On the other hand, as the dawn of the twentieth century became apparent, this critical approach gave way to an exalting and mythologizing historical perspective that could make itself felt even in the negative comments of Ottoman authors with regard to the Emperor of France. This study aims to present a biographical panaroma of Napoléon Bonaparté's image in the Ottoman historiography in the light of state-connected historian's chronicles, special accounts, gazânâmes, epic poems, embassies, pamphlets, history books and journal articles.