Transmedya hikâye anlatımında yeni medyanın kullanımı: Sherlock dizisi örneği
The usage of transmedia storytelling on new media: The example of Sherlock series
  1. Tez No: 758871
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan değişim ve gelişmeler, hikâye anlatımlarını da köklü bir şekilde etkilemiştir. Yakınsamayla ilişkilendirilen transmedya hikâye anlatımı, hikâyenin farklı medyalara dağıtılarak zenginleştirilmiş bir hikâye evreni yaratımı anlamına gelmektedir. Yeni medya araçları, izleyicilerin kendi aralarında etkileşim kurmaları, bilgi paylaşımında bulunmalarına imkan tanırken tüketici ve yapım şirketleri arasında da bir köprü kurulmasını sağlamakta ve böylece bu hikâye evrenlerin genişletilmesine katkı sunulmasını kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte hayran sadakatini artırmada önemli bir rol taşıyan, hikâye ile etkileşim sonucu ortaya çıkan hayran üretimi içeriklerin sayılarının artırılması açısından da yeni medyanın işlevleri ve olanakları önem taşımaktadır. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde yeni medya kavramını açıklayabilmek adına yeni medyanın zeminini hazırlayan geleneksel medya, dijitalleşme ve İntertet kavramları açıklanmış ve yeni medya ile gelişen sosyal medya detaylı olarak tanımlanmış, yeni medyayı geleneksel medyadan ayıran özellikler vurgulanmaya çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde transmedya hikâye anlatımı özellikleri anlatılırken bu alanda önemli çalışmaları bulunan akademisyenlerin transmedya hikâye anlatımı üzerine çalışmalarına yer verilmiştir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümünde ise yeni medya araçlarının transmedya hikâye evreni oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı“Sherlock”dizisi incelenmiş ve bu bulgular neticesinde yeni medya ve transmedya hikâye anlatımı arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes and developments in communication technologies have had a big impact on storytelling. Transmedia storytelling, which is strongly connected with convergence, can be described as the creation of an enriched story universe through the distribution of the story parts to different media. While new media tools allow the audience to interact and share information with each other, they also provide a bridge between consumers and production companies, thus making it easier to contribute to the expansion of these story universes. In addition to that, the functions and possibilities of new media are also important in terms of increasing the number of content produces by the fans that emerges as a result of interaction with the story, which plays an important role in increasing fan loyalty. In the first part of the thesis, which consists of three parts, in order to explain the concept of new media; the concepts that prepared the ground for new media were discussed: traditional media, digitalization and Internet. Afterwards, social media that develops with new media have been discussed in detail. The features that distinguish new media from traditional media were also emphasized. In the second part of the thesis, the features of transmedia storytelling were explained with the help of the research made by the academicians who made comprehensive research on transmedia storytelling. In the third part, the“Sherlock”series, in which new media tools play an important role in creating a transmedia story universe, was discussed and as a result of these findings, the relationship between new media and transmedia storytelling was further examined.