Hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerin hepatit C virüsünün bulaşma ve korunma yolları hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
The infecting and protecting ways of HCV for the nurses working in the hemodialysis unit
  1. Tez No: 115696
  2. Yazar: HAVVA SERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİ ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
1. ÖZET Bu çalışma hemodiyaliz (HD) ünitelerinde çalışan hemşirelerin Hepatit C Virüsünün (HCV) bulaşma ve korunma yollan hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı analitik bir araştırmadır. Araştırma 1 Mart 2001 - 30 Ocak 2002 tarihleri arasında İstanbul il sınırları içerisinde yer alan ve araştırmayı kabul eden İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Göztepe SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samatya SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi diyaliz üniteleri ile 7 özel diyaliz merkezinde (Transmed Diyaliz Merkezi, Nişantaşı Diyaliz Merkezi, Ata Diyaliz Merkezi, Türk Böbrek Vakfı Avcılar Fracenius Diyaliz Merkezi, Diamed Diyaliz Merkezi, Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Hizmet Hastanesi Diyaliz Merkezi, Özel Avcılar Hayat Hastanesi Diyaliz Merkezi) çalışan ve ulaşılabilen toplam 119 hemodiyaliz hemşiresi ile yapılmıştır. Veriler; araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşü alınarak geliştirilen 30 sorudan oluşan sorgu formu aracılığı ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi bilgisayarda statistical pachage of sociol siciense (SPSS) paket programı ile uzmanlar tarafından ki - kare, student t testi, tek yönlü varyans analizi ve fisher kesin ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin % 46.2' si (55 kişi) 28 - 37 yaş grubunda, % 50.4' ü (60 kişi) evli, % 52.1' i (62 kişi) önlisans mezunu ve % 30.3' ünün 5 - 8 yıl çalıştığı saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda ; HD ünitelerinde çalışan hemşirelerin HCV nin bulaşma ve korunma yollan hakkındaki bilgi düzeylerinin yeterli olduğu ortaya çıkmıştır. 25 puan üzerinden değerlendirilen tüm hemodiyaliz hemşirelerinin bilgi puan ortalaması 19.19 ± 2.93 (12-24) puan olduğu belirlenmiş ve HD hemşirelerinin % 42.9' unun (51 kişi) HCV enfeksiyonu ileilgili toplam bilgi puanının“ iyi ”, % 39.5' inin (47 kişi)“ çok iyi ”olduğu hiçbir HD hemşiresinin“ zayıf”puan almadığı saptanmıştır. HD hemşirelerinin HCV enfeksiyonu bilgi düzeyleri açısından medeni durum, öğrenim durumları, eğitim durumları ve HD ünitesinde çalışma yılı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamasına rağmen (p>0.05) yaş grubu ve hemşire olarak çalışma yılı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a definitive analytical study which is intended to determine the information levels about the infecting and protecting ways of HCV for the nurses working in the hemodialysis (HD) units. The study was carried out with 119 nurses that were reached and are working in Istanbul University Capa Medicine Faculty Hospital, Istanbul University Cerrahpaşa Medicine Faculty Hospital, Marmara University Hospital, Haydarpaşa Numune Hospital, Göztepe SSK Education and Research Hospital, Samatya SSK Education and Research Hospital dialysis units and with 7 (seven) private dialysis centres (as Transmed Dialysis Centre, Nişantaşı Dialysis Centre, Ata Dialysis Centre, Turkish Kidney Foundation Avcılar Fracenius Dialysis Centre, Diamed Dialysis Centre, Turkish Kidney Foundation Ahmet Ermiş Service Hospital Dialysis Centre) that take part within the boundaries of Istanbul Province and accepted the study, between the dates 01 st March 2001-30 th January 2002. The data were collected by means of a form of investigation composing of 30 questions which are prepared by the researchers and developed by taking the opinions of the experts. The statistical analysis of the obtained data was performed by means of using ki-kare, student + test, single direction variance analysis and fishers definite ki-kare test by the specialists with the package program of SPSS (Statistical Package of Social Science) through the computer. As a conclusion of this study; it was found out that the information level of the nurses working in HD units about the infecting and protecting ways of HCV is sufficient. It was determined that the information point average of all of the hemodialysis nurses who are evaluated over 25 points is 19.13+2.93 (12-24) points and 42,9 % of the HD nurses (51 persons) have a“good”point for the total information relating to HCV infection and % 39,5 of them (47 persons) have“very good”grade from the evaluation, and additionally, nobody among the HD nurses had“insufficient”point in the process. Although there is not any difference of meaning statistically in terms of the marital status, educational situation, instructing level and the number of T.C YÜKSEKÖ?RETİM KURULd oaKDMANTASYaN IDEKKEZtyears to work in HD units of the HD nurses in respect to their information level of HCV infection (p >0.05), a meaningful difference was discovered statistically in terms of age group and number of year to work as a nurse (p0,05). While there was not discovered a meaningful difference statistically (p>0,05) in terms of carrying out a HCV infection examination after pricking with a patient pin having HCV positive feature into the hands, but there was discovered a meaningful difference statistically between the exposed and unexposed groups in respect to the pin with HCV positive feature.