Haksız rekabet hukukunda başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma
Unauthorized use of others' business products in unfair competition law
  1. Tez No: 758927
  2. Yazar: FEVZİ ALPEREN ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yeni Türk Ticaret Kanunu ile haksız rekabetin temelini teşkil eden emeğin korunması; yeni hüküm olan“başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanılması”hali ile hüküm altına alınmıştır. Rekabetin sağlıklı bir ortamda hukuka uygun devamlılığının sağlanması için, rakiplerin emek ve deneyimleri ile ortaya koyduğu, rakipleri ile arasındaki farkı belirleyen“iş ürünlerinin”korunması önem arz etmektedir. Rakiplerin birbirini yenme arzusu; piyasa katılımcılarının yılların deneyimi ile fikri çaba ve emeğin bir araya getirdiği iş ürünlerinin korunmasını önemli kılmaktadır. Aksi halde serbest rekabet etme hakkı, hukuka aykırı olarak ihlal edilir ve parazit rekabet oluşur. Parazit rekabetin oluşmaması için katılımcıların emeğinin korunması önem arz eder.“ Türk Hukuku açısından yeni bir hüküm olan; TTK 55/1-c hükmü sayesinde parazit rekabetin önlenmesi ve ”Emeğin Korunması“ amaçlanır. Bu çalışmamızda ”başkalarının iş ürünlerinden yetkisiz yararlanma" fiilinin, haksız rekabet hükümleri haricindeki hükümler ile ilişkisi ele alınacak ve devamında özel olarak düzenlenen TTK 55/1-c hükmü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Protection of exertion, which constitutes the basis of unfair competition with the new Turkish Commercial Code; It has been taken under the new provision of“unauthorized use of the work products of others”. In order to ensure the lawful continuity of competition in a healthy environment, it is important to protect the“work products”that are put forward by the efforts and experience of the competitors and that determine the difference between them and their competitors. The desire of rivals to beat each other; makes it important to protect the work products brought together by years of experience of market participants and intellectual effort and exertion. Otherwise, the right to free competition is violated unlawfully and parasitic competition occurs. It is important to protect the exertion of the participants in order to avoid parasitic competition. As a new provision in Turkish Law; With the provision of TTK 55/1-c, it is aimed to prevent parasitic competition and“Protection of Exertion”. In this study, the relationship of the act of“unauthorized use of the work products of others”with provisions other than unfair competition provisions will be discussed and then the specially regulated TCC 55/1-c provision will be examined.