Q-hiperkonveks t0-metrikimsi uzaylar
Q-hyperconvex t0-quasi-metric spaces
- Tez No: 758978
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle metrik uzaylarda hiperkonvekslik kavramı verilmiş, bunu takiben hiperkonvekslik kavramının T0-metrikimsi uzaylara genelleştirmesi olan q-hiperkonvekslik teorisi üzerine çalışılmıştır. Beş bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, tezin amacından ve temel fikirlerden bahsedilerek teze giriş yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, üçüncü ve dördüncü bölümde kullanılacak olan metrik ve T0-metrikimsi uzayların temel özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hiperkonveks ve injektif metrik uzay kavramları verilerek bu iki kavramın denk olduğu gösterilmiştir. Ayrıca bir metrik uzayın hiperkonveks kabuğunun çeşitli özelliklerine değinilmiştir. Tezin ana fikrini oluşturan dördüncü bölümde, yarı-metrikimsi uzaylar için q-hiperkonvekslik kavramı verilerek, fonksiyon çiftleri uzayları yardımıyla bir T0-metrikimsi uzayın q-hiperkonveks kabuğu kavramı incelenmiştir. Son bölümde ise tez çalışmasında elde edilen bazı sonuçlar sunularak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of hyperconvexity in metric spaces is given and then the q-hyperconvexity theory, which is the generalization of the concept of hyperconvexity to T0-quasi-metric spaces, is studied. In the first part of the thesis, which consists of five parts, an introduction to the thesis was made by mentioning the main purpose and the basic ideas of the thesis. In the second part of the thesis, the basic properties of metric and T0-quasi-metric spaces that will be used in the third and fourth chapters are given. In the third chapter, the concepts of hyperconvex and injective metric spaces are given and it is shown that these two concepts are equivalent. In addition, various properties of the hyperconvex hull of a metric space are mentioned. In the fourth chapter, which constitutes the main idea of the thesis, the concept of q-hyperconvexity for quasi-metric spaces is given and the concept of q-hyperconvex hull of a T0-quasi-metric space is examined with the help of function pairs spaces. In the last part, the thesis is completed by presenting some results obtained in the thesis study.