A Q-learning based load balanced and QoS-aware SDN approach: A case study in defence industry
Q-öğrenme tabanlı yük dengeleme ve servis kalitesi farkında bir YTA yaklaşımı: Savunma sanayii endüstrisinde bir vaka çalışması
  1. Tez No: 759002
  2. Yazar: TEVFİK AKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TUNCER ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geleneksel ağ rotalama yöntemleri üstel artan veri, cihaz çeşitliliği ve değişken hizmet talepleri karşısında yetersiz kalmakta ve daha yönetilebilir rotalama yöntemlerinin gerekliliğini hem Internet hem de LAN (İng. Local Area Networks) seviyesinde hissettirmektedir. SDN (İng. Software Defined Networks) yaklaşımının programlanabilir ve merkezi yönetim yapısı sayesinde dijital dünyanın veri trafiğinin akıllı algoritmalar ile daha demokratik şekilde yönetebileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada, LAN altyapısına bir savunma sanayi şirketinin ağ ortamı vaka çalışması olarak belirlenmiştir. Bu iç ağ, onlarca anahtarlayıcı ile çok çeşitli istemcilere hizmet vermektedir. Mevcutta STP (İng. Spanning Tree Protocol) ile yönlendirme yapan tesisin ağ topolojisinin bir bölümü ve trafiği kabul gören yöntemler ile simule edilmiştir. Bu ağ ortamında; STP, kural tabanlı bir SDN yaklaşımı ve Q-öğrenme tabanlı SDN yaklaşımımız ile çeşitli test senaryoları çalışılmıştır. İstemcilere talep ettiği QoS (İng. Quality of Service) sağlarken sistemin yük dengelemesi de gerçekleştiren önerimiz çeşitli QoS performans metrikleri ve yük dengeleme göstergeleri altında etkin sonuçlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional network routing methods are insufficient in the face of exponentially increasing data, device diversity and service demands' variety, making the necessity of more manageable routing methods felt at both the Internet and Local Area Networks (LAN). It is predicted that the Software Defined Networks (SDN) are going to be able to manage the data traffic of the digital world in a more democratic way with smart algorithms, due to their programmable and centralized management structure. In this study, the network environment of a defense industry company that has a LAN infrastructure on a large campus was selected as a case study. This internal network serves a a wide variety of devices with dozens of switches. A part of its topology and its traffic that currently routed with Spanning Tree Protocol (STP) has been simulated with widely used methods. In this network environment; various test scenarios have been studied with STP, a rule-based SDN, and our Q-learning based SDN approach. Our proposal, which performs the load balancing of the system while providing the requested QoS to the clients, has achieved effective results under various QoS performance metrics and load balancing indicators.