Felaket sonrası kullanılabilir su temini sistemleri
Water supply systems for post-earthquake situation
  1. Tez No: 759003
  2. Yazar: MEHMET UĞUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN UFUK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğal afetler, insan yapımı her türlü yapıya şiddetli bir şekilde zarar verme kapasitesine sahiptir. Deprem de bunların en yıkıcı ve en acımasız olanlarından biridir. Depremlerin modern şehirlerde yaratacağı en büyük zararlardan bir tanesi, altyapı sistemlerine zarar vererek deprem sonrası senaryolarda afetzedelerin su kaynaklarına erişimini zorlaştırmak olmaktadır. Bu sebeple afet sonrasında, afetzedeler için kullanılabilir su kaynakları oluşturmak büyük bir önem arz etmektedir. Deniz suyu, İstanbul ili için kolay ulaşılabilir olduğundan, deniz suyunun dezenfeksiyonu ve desalinasyonu (tuzdan arındırma) işlemleri, afetzedelere hızlı bir çözüm sunulması için kullanılabilir. Bu çalışmada UV ışınlarıyla, ozonla ve klorla dezenfeksiyon yöntemleri kullanılarak deniz suyunun dezenfekte edilmesi durumları karşılaştırılarak, maliyet ve uygulanabilirlik açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Sadece suyun dezenfeksiyonu değil, tersine ozmoz yöntemi gibi, deniz suyunun desalinasyonu sağlanarak, dezenfekte edilen suların içilebilir olması sağlanmalıdır. Bu çalışma, belirli kabuller üzerinden ilerleyerek, olası senaryolar üzerinden suyu arıtmanın ve tuzundan arındırmanın maliyetlerini yaklaşık olarak hesaplamak için yapılmıştır. En doğru sonuç, hükümet ve organlarının yapacağı, bölgeye özel deneylerin ve bilimsel verilerin ışığında, profesyonellerce alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have the capacity to severely damage all kinds of man-made structures. An earthquake is also one of the most destructive and cruel of them. One of the biggest damages that earthquakes will cause in modern cities is to damage infrastructure systems and make it difficult for disaster victims to access water resources in post-earthquake scenarios. For this reason, it is of great importance to create usable water resources for disaster victims after the disaster. Since seawater is easily accessible for Istanbul province, disinfection and desalination of seawater can be used to provide a quick solution to disaster victims. In this study, it is aimed to evaluate the cost and applicability by comparing the cases of disinfection of seawater using UV rays, ozone and chlorine disinfection methods. Not only disinfection of water, but also desalination of seawater, such as reverse osmosis method, should be provided to ensure that the disinfected water is potable. This study was conducted to approximate the costs of using and desalinating water through possible scenarios, proceeding from certain admissions. Professionals in the light of regional-specific experiments and scientific data that the government and its bodies will conduct will obtain the most accurate result.