Adaptive control of active vehicle suspension
Aktif araç süspansiyonlarının adaptif kontrolü
  1. Tez No: 75901
  2. Yazar: TOLGA YALGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, aktif süspansiyonlu bir araç modelinin adaptif kontrolü kullanıcı arayüzlü ve dinamik simulasyon olanağına sahip MATLAB® ortamında gerçekleştirilmiştir. Değişen araç hızlarında ve yol yüzey karakteristiklerinde aktif süspansiyonun optimize edilmesi için stokastik doğrusal optimal kontrol teorisi kullanılmıştır. Elde edilen optimum performansın değişen araç hızlarına ve yol yüzeyine karşı korunması için de adaptif kontrol uygulanmıştır. Yol yüzey kalitesinin belirlenmesinde araç gövdesi ve dingil üzerine yerleştirilmiş iki ivmeölçerden alınan sinyallerden elde edilen yol sinyali kullanılmıştır. Bu sinyalin frekans analizi yapılmış ve daha önceden elde edilerekemprik formüllerle gösterilen altı yol çeşidiyle frekans ortamında karşılaştırılması ile yol yüzey kalitesi belirlenmiştir. Sinyal işleme ve kontrol mühendisliği problemlerinin çözümünde ve ayrıca sonuçların elde edilmesinde ve kullanıcı arayüzlü bir ortamda sunulmasında MATLAB® yazılımı kullanılmıştır. Ayrıca, sonuçların dinamik simulasyonu MATLAB® yazılımının Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir. Pasif ve adaptif aktif süspansiyonların değişik yol yüzey karakteristikleri ve taşıt hızı değerlerindeki karşılaştırılmaları frekans ve zaman ortamlarında yapılmış ve adaptif aktif süspansiyon uygulamasının avantajları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an adaptive control scheme for the quarter car model with an active suspension has been implemented in MATLAB® environment with user interface tools and dynamic simulation facilities. Stochastic linear optimal control theory has been employed in the optimization of the active suspension for varying vehicle speeds and different road disturbance characteristics, and the adaptive control scheme has been applied to maintain optimal performance with varying vehicle speeds and road surface qualities. The identification of the road surface quality has been performed by the frequency analysis of the road signal reconstructed from the signals obtained from two accelerometers attached to the vehicle sprung and unsprung masses, and bycomparing this signal with the six previously obtained road types represented by empirical formulas in the frequency domain. MATLAB® software has been used to solve the signal processing and control engineering problems, and also to obtain and present the results in a graphical user interface environment. Also, dynamic simulation of the results has been presented in the Simulink environment of MATLAB®. The performances of the passive and adaptive active suspensions have been compared in time and frequency domains for different road disturbance characteristics and vehicle speeds, and the advantages of the adaptive active suspension implementation has been illustrated.