Utilization of piezoelectric effect in zinc oxide nanowires as a nanogenerator
Nanojeneratör olarak çinko oksit nanotellerinde pıezoelektrik etkinin kullanılması
  1. Tez No: 759015
  2. Yazar: MOHAMAD ALEINAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çinko oksit (ZnO), olağanüstü özellikleri nedeniyle enerji uygulamaları için malzemelerde özel bir yere sahiptir. Geniş ZnO morfolojisi yelpazesi, nanojeneratörler, sensörler, seyreltik manyetik yarı iletkenler (DMS), ışık yayan diyotlar (LED) ve diğerleri gibi çok çeşitli uygulamalara olanak tanır. Yüksek en-boy oranlı ZnO nanotellerinin (NW) sentez teknikleri, yüksek piezoelektrik özelliklere sahip ürünler için son on yılda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu tez, yüksek kaliteli NWs ürünü, basitliği ve hızı avantajlarından dolayı mikrodalga destekli hidrotermal yöntemle ZnO NWs sentezinin geniş araştırmasına bir ek sağlar. Mikrodalga destekli yöntemle sentezlenen ZnO NW'ler, ZnO'nun kusurlu yapısının anlaşılmasını sağlamak için spektroskopik tekniklerle analiz edilir. ZnO NW'lerin içsel ve dışsal kusurlu yapısı, nanoyapının kontrollü manipülasyonu veya Mn gibi geçiş metal iyonları (TMI) ile doping yoluyla yapıya eklenen elektron paramanyetik rezonans (EPR) spektroskopisi ile analiz edilir. Sonuç, 20 pC/N'ye kadar yüksek bir piezoelektrik katsayısı ile ZnO NW'lerin üretim sürecini optimize eder.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide (ZnO) holds a special stature in materials for energy applications due to its phenomenal properties. The wide range of ZnO morphologies enables a wide range of applications such as nanogenerators, sensors, dilute magnetic semiconductors (DMS), light-emitting diodes (LED), and many others. Synthesis techniques of high aspect ratio ZnO nanowires (NW) have been thoroughly studied in the past decade for high piezoelectric properties products. This thesis provides an addition to the vast research of ZnO NWs synthesis by the microwave-assisted hydrothermal method owing to its advantages of high-quality NWs product, simplicity, and rapidness. ZnO NWs synthesized by the microwave-assisted method are analyzed by spectroscopic techniques to gain an understanding of the defective structure of ZnO. The intrinsic and extrinsic defective structure of ZnO NWs is analyzed by electron paramagnetic resonance (EPR) spectroscopy, introduced into the structure by the controlled manipulation of the nano-structure, or doping with transition metal ions (TMI) such as Mn. The outcome is optimizing the process of producing ZnO NWs with a high piezoelectric coefficient up to 20 pC/N.