Derim öncesi hekzanal uygulamasının çilek raf ömrü ve kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of pre-harvest hexanal spray aplication on strawberry fruit self-life quality
  1. Tez No: 759016
  2. Yazar: HAYRUNNİSA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Derim öncesi hekzanal sprey uygulaması yapılan 'Fortuna' çilek meyve çeşidi kalite parametrelerinden ağırlık kaybı, meyve sertliği, renk (L*, a*, b*), SÇKM, pH, TA, MAP içerisindeki gaz bileşimi (CO2, O2), çürüme miktarı, elektriksel iletkenlik, toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan (DPPH) aktivite miktarı, toplam flavonoid madde miktarı, antosiyanin madde miktarı, mikrobiyal (toplam bakteri, toplam maya-küf) yük miktarı, şeker (fruktoz, sakaroz, glikoz) miktarı ve duyusal kalite üzerine etkisi üçer gün aralıklarla 15 günlük muhafaza süresince belirlenmiştir. Bu amaçla, hasattan 15 gün ve 7 gün önce üç farklı dozda %0, %0,01, %0,02 hekzanal sprey uygulanan 'Fortuna' çilek çeşidi meyveleri hasattan hemen sonra modifiye atmosfer paket (MAP) ile paketlenerek +2 °C ve % 90±5 nispi nem koşullarında 15 gün süresince muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresince yapılan analizler sonucunda özellikle hekzanal-I sprey uygulamasının muhafaza sonunda mikrobiyal gelişmeyi (toplam bakteri, toplam maya-küf) engellediği ve toplam fenolik madde miktarı ve toplam antosiyanin madde miktarı, glikoz ve fruktoz miktarı üzerine etkisinin olumlu olduğu belirlenmiştir. Ancak meyve rengi, sertlik ve toplam asitlik değerleri üzerinde ise kontrol gurubunun uygulama yapılmış meyveler arasında önemli bir fark belirlenememiştir. Uygulamalar arasında %0,01 doz hekzanal sprey uygulaması yapılan meyvelerin daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of pre-harvest hexanal spray application on 'Fortuna' strawberry variety fruit weight loss, fruit firmness, TA, color (L*, a*, b*), TSS, pH, total phenolic content, gas composition in MAP (CO2, O2), decay percentage, electrical conductivity, sugar (fructose, sucrose, glucose) content, total antioxidant (DPPH) activity, total flavonoid content, total anthocyanin content, microbiological (total bacteria, total yeast-mold) load and sensory quality parameters were determined at three-day intervals during 15-day storage life. For this purpose, strawberry fruits variety of 'Fortuna', which were applied hexanal spray with three different doses of 0%, 0.01%, and 0.02%, 15 days and 7 days before harvest, then treated and control fruits were packaged in modified atmosphere package (MAP) immediately after harvest. Fruits were stored at 2 °C and 90±5% relative humidity for 15 days storage. As a result, especially the hexanal-I spray application inhibited microbial growth (total bacteria, total yeast-mold) and positively effected of total phenolic content, total anthocyanin content, glucose, fructose content at the end of storage. However, there was no significant difference between the treated fruits and the control fruits on color, firmness and TA values. Between the applications, the fruits applied with 0.01% dose hexanal spray gave better results during 15 days storage.