Alçak rakım Akdeniz odunsu vejetasyonunun bitki karakterlerine dayanarak yangına ve iklim değişikliğine karşı direnç ve direngenlik kapasitesinin belirlenmesi ve ormancılık uygulama önerileri
Assessing the resistance and resilience capacity of low elevation mediterranean woody vegetation to fire and climate change based on plant traits and recommendations for forestry practices
  1. Tez No: 759029
  2. Yazar: İREM TÜFEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TAVŞANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Akdeniz Havzası, yangın ve iklim değişikliği etkilerinin en çok hissedildiği vejetasyon tiplerine sahiptir. Son yıllarda bitki karakterleri kullanılarak yapılan çalışmalar, ekosistemlerin tür ve komünite düzeyinde nasıl çalıştığına dair bilgiler sunmaktadır. Bu tez kapsamında, alçak rakım Akdeniz odunsu vejetasyonunun tür çeşitliliği, tür zenginliği, fonksiyonel grup sınıflanlandırmaları (büyüme formu, rejenerasyon stratejisi, sürgün verme yeteneği) ve yaprak karakterleri (özgül yaprak alanı, yaprak kalınlığı, yaprak alanı) bakımından, ayrıca bitki karakterlerinin kullanılmasıyla yangın ve iklim değişikliğine karşı direnç ve direngenlik kapasiteleri bakımından hem tür hem komünite düzeyinde karşılaştırılması ve ormancılık uygulamalarına önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması, güneybatı Anadolu'da (Türkiye) Muğla İli sınırları içerisinde Köyceğiz, Marmaris ve Datça yörelerinde, Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve maki elemanlarının hakim olduğu Akdeniz vejetasyonunda gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları, yarı kapalı kızılçam ormanı, boşluklu kapalı kızılçam ormanı, kapalı çalılık, açık çalılık ve frigana sınıflarını kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Toplamda 28 örnekleme alanında çalışılmış, her bir örnekleme alanında üçer adet 10 × 40 m büyüklüğündeki transektlerde örneklemeler yapılmıştır. Her bir transektte yer alan odunsu bitkiler teşhis edilmiş, konumları, boyları ve örtüş çapları ölçülmüştür. Transkette yer alan fideler, her bir transektin 5 × 10 m büyüklüğünde ayrılan alt bölümleri ölçeğinde sayılmıştır. Ayrıca bitki fonksiyonel karakterleri için, 38 odunsu bitki türüne ait 857 bireyden yaprak örnekleri toplanarak özgül yaprak alanı, yaprak kalınlığı ve yaprak alanı ölçümleri arazide ve laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Beş farklı vejetasyon tipinin yangına ve iklim değişikliğine olan direnç ve direngenlik kapasitelerinin belirlenmesi için, arazi ve literatürden elde edilen 17 adet bitki fonksiyonel karakteri analize dahil edilmiştir. Vejetasyon tiplerinde yer alan komüniteler arasındaki farklılıkların en göze çarpanı orman-çalılık-frigana arasında tespit edilmiş olup, tür çeşitliliği ve zenginliği bakımından çalılık sınıfları en yüksek değerlere sahip çıkmıştır. Buna ek olarak, yapılan fonksiyonel grup sınıflandırmaları, metrik olmayan çok boyutlu ölçekleme analizi ve indikatör tür analizleri açık ve kapalı habitatlar arasında da keskin bir farkın olduğunu ortaya koymuştur. Yaprak karakterleri ile yapılan karşılaştırmalarda bitki türleri, fonksiyonel gruplar ve vejetasyon tipleri arasında farklılıklara rastlanılmıştır. Ayrıca orman ve çalılıkların kuraklığa olan direncinin en fazla, friganaların ise yangın gibi müdahale etkileri altında daha yüksek direngenliğe sahip oldukları belirlenmiştir. Yangın ve iklim değişikliğine karşı direnç ve direngenlik kapasiteleri bakımından, açık habitatların kapalı habitatlara nazaran hem yangın hem iklim değişikliğine karşı daha direngen oldukları, iklim değişikliğine karşı direnç kapasitesinin ise bitki bireylerinin örtüş dereceleri göz önüne alındığında, en yüksekten en düşüğe doğru orman > çalılık > frigana olarak sıralandığı bulunmuştur. Ayrıca direnç ve direngenlik kapasitelerinin zıt ilişkili olduğu ve buna en iyi örnek olarak da frigana sınıfının en yüksek seviyede direngen, diğer yandan ise en düşük direnç kapasitesine sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, alçak rakım Akdeniz odunsu vejetasyonları arasındaki farklılıkları bitki komünite parametreleri ve fonksiyonel karakterleri bakımından ortaya koymuştur. Bulgular, Akdeniz alçak rakım ortamlarında açık ve kapalı vejetasyonların ekolojik ve fonksiyonel olarak farklılıklarını göstermiştir. Bu çalışma, Akdeniz vejetasyon tiplerinin yangın ve iklim değişikliğine karşı direnç ve direngenlik potansiyellerini ortaya koyarak, Türkiye'de gerek makilik alanlarda gerekse Kızılçam ormanlarında gelecek yıllarda uygulanabilecek ormancılık faaliyetleri ve koruma stratejileri için yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean Basin includes vegetation types most exposed to fire and climate change. Recently, studies on plant traits provide information on how ecosystems work at the species and community level. The aim of this study was developing suggestions on forestry implementations for low altitude Mediterranean woody vegetation by revealing species diversity, species richness, functional group classifications (i.e. growth form, regeneration strategy, resprouting ability), leaf trait variations (i.e. specific leaf area, leaf thickness, leaf area), resilience and resistances capacities to fire and climate change by using plant traits, at species and community level. This thesis was conducted in Mediterranean vegetation dominated by Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) and maquis species in Köyceğiz, Marmaris and Datça regions in Muğla province, southwestern Anatolia (Turkey). Fieldworks were conducted in semi-closed Turkish red pine forests, open Turkish red pine forests, closed maquis shrublands, open maquis shrublands and scrubland. A total of 28 study sites were selected, and in each study site three 10 × 40 m belt transects were sampled. All woody plants in each transect were identified, and their locations, height and coverage were measured. Saplings were counted in the 5 × 10 m subsections in each belt transect. Besides that, leaf samples were collected from 857 individuals belonging to 38 woody plant species. Specific leaf area, leaf thickness and leaf area measurements of these samples were carried out in the field and laboratory. For assessing the resistance and resilience capacities of vegetation types to fire and climate change, 17 plant traits obtained from the field and literature were included in the analysis. The most striking distinction was differences among forest-shrubland-scrubland vegetation types, and shrublands had highest value regarding to species diversity and richness. In addition, functional group classifications, non-metric multidimensional scaling analysis and indicator species analyzes also revealed a sharp difference between open and closed habitats. Regarding to leaf trait variations, differences were found among plant species, functional groups and plant communities. Based on the results from leaf trait measurements, forests and shrublands are more resistant to drought, however scrublands are more successful to disturbances. Findings on resistance and resilience capacities to fire and climate change showed that open habitats are more resilient to both fire and climate change compared to closed habitats, and the resistance capacity to climate change is ranked as forest > shrubland > scrubland from the highest to the lowest, considering coverage of individuals. Finally, resistance and resilience capacities were inversely related, i.e. scrubland has the highest resilience but the lowest resistance capacity. Findings from this study revealed the differences among low altitude Mediterranean woody vegetations with respect to plant community parameters and plant functional traits. The results demonstrate the functional differences between open and closed vegetations in low altitude Mediterranean environments. This study provides new new insights for forestry implementations and conservation strategies to be applied in both maquis areas and Turkish red pine forests in Turkey by revealing the resistance and resilience potential of Mediterranean vegetation types to fire and climate change.