Aççana ve Toprakhisar Höyükleri (Hatay) kerpiçlerinin jeokimyasal analizleri kapsamında M.Ö 3. binyıldan M.Ö. 1. binyıla iklimsel ve tercihsel değişimlerin olası izleri
Possible traces of climate and behavioural changes from the 3rd millenium B.C. to the 1st millenium B.C. within the scope of geochemical analyses of the Tell Atchana and Toprakhisar (Hatay) mud bricks
- Tez No: 759028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hatay ili sınırlarında Reyhanlı ilçesinde yer alan Aççana Höyük/Eski Alalah kenti ve Altınözü ilçesinde yer alan Toprakhisar Höyük kazılarında açığa çıkarılan ve Erken-Orta-Geç Tunç ve Demir Çağlarına (M.Ö. yak. 2200-800) tarihlenen tabakalarda bulunan yapısal kalıntıların kerpiçleri üzerinde arkeometrik yöntemler kullanılarak kerpiç üretiminde zaman ve mekâna göre gelişen çeşitlilik ve farklılıkları tanımlamaktır. Kullanılan toprak yapısında tespit edilen farklılıklar beraberinde farklı kaynakların kullanımı ve bireylerin tercihlerine bağlı çeşitliliğe işaret edebileceği nedeniyle bir yandan bireysel-toplumsal üretim tercihleri sorgusuna analitik bir bakış sağlamaktadır. Bir diğer yandan da konu olan zaman dilimi içerisinde yaşanmış olan iklimsel değişimlerin izlerinin kerpiç üretiminde kullanılan toprağın jeo-kimyasal ve manyetik değerlerindeki değişimler üzerinden takip edilebileceği bir hipotez olarak sunulmuş ve test edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda“Holosen Boyunca Yaşanan İklim Değişikliklerinin Amik Ovas'ndaki Jeolojik ve Arkeolojik İzleri (TÜBİTAK 19Y222)”adlı proje kapsamında tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the levels dated to the Early, Middle and Late Bronze and Iron Ages (ca. 2200-800 BC) unearthed during the excavations at Tell Atchana, Alalakh, in the Reyhanlı district of the province of Hatay and at Toprakhisar Höyük located in the Altınözü district. The aim of this study is to describe the diversity and differences that developed in mud brick production across time and space by using archaeometric methods on the mudbricks retrieved from structural remains. Differences detected in the soil structure used can indicate the diversity of different resources and the preferences of the individuals making the bricks, providing an analytical view on the question of individual-social production preferences. Furthermore, a hypothesis is here presented and tested that the traces of climatic changes experienced during the time period in question can be followed through changes in the geochemical and magnetic values of the soil used in mud brick production. This study is also related to the project“Geological and Archaeological Traces of Climate Changes During the Holocene in the Amuq Plain”, numbered 19Y222, under TUBITAK.