SBAR iletişim tekniğine göre yapılandırılmış hemşire devir-teslim kullanımı ile ilgili hemşirelerin görüşleri
Identification of nurse's opinions about the USE of nurse handover structured according to SBAR communication technique
- Tez No: 759089
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma Ankara Özel Güven Hastanesi'nde, SBAR iletişim tekniğine göre yapılandırılmış hemşire devir-teslim kullanımı ile ilgili hemşirelerin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, yataklı kliniklerinde çalışan ve nöbet devir teslim süreçlerinde aktif olarak SBAR yöntemini kullanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 124 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen tanımlayıcı özellikler veri toplama formu ve“SBAR İletişim Tekniğine Göre Yapılandırılmış Hemşire Devir-Teslim Kullanımı ile İlgili Hemşire Görüşleri Anket Formu”ile toplanmış, veriler betimleyici analizlerden frekans, yüzde analizi, ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %90,32'si, SBAR kullanırken zorluk yaşamadığını, büyük bir bölümü SBAR yönteminin, bilgi aktarımı ve kalitesinin arttığını, ilaç hatalarının engellediğini, bütüncül ve güvenli bakım verme becerisi kazandırdığını ifade etmiştir. SBAR yöntemi ile ilgili önermelere hemşirelerin en yüksek düzeyde katılımı sırasıyla,“SBAR yöntemi, hasta bilgilerinin güncel olmasını sağlar”(x̄=9,23 ±1.20),“SBAR yöntemi ile hasta ile ilgili bilgileri takip etmek kolaydır”(x̄=9,10±1,23) ve“SBAR yöntemini kullanmak hasta bakımı ile ilgili öneri vermemi kolaylaştırır”(x̄=9,06±1,25) ifadelerine olmuştur. Sonuç olarak; SBAR iletişim yöntemine göre yapılandırılmış devir teslimle ilgili hemşire görüşleri tüm boyutlarda, olumlu olarak değerlendirilmiş, hem katılımcılar tarafından olumlu çıktılarının ifade edilmesi, hem de hemşireler tarafından da kabul edilirliğinin yüksek olması açısından, hemşire devir teslimlerinde SBAR yönteminin kullanımı araştırmacılar tarafından önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the views of nurses about the use of nurse handover structured according to the SBAR communication technique in Ankara Private Güven Hospital. The research was carried out with 124 nurses working in inpatient clinics and actively using the SBAR method in the handover processes and agreeing to participate in the study. The data were collected with the descriptive characteristics data collection form developed by the researcher and the“Nurse Opinions Questionnaire Form Regarding the Use of Nurse Handover-Delivery Structured According to SBAR Communication Technique”, and the descriptive analyzes were given with frequency, percentage analysis, mean and standard deviation values. 90.32% of the participants stated that they didn't have any difficulties while using SBAR, most of them stated that the SBAR method increased information transfer and quality, prevented medication errors, and gained the ability to provide holistic and safe care. The highest level of agreement with the propositions about the SBAR method was the statements“ ensures up-to-date patient information”(x̄=9,23 ±1.20)“It is easy to follow information about the patient ”(x̄=9,10±1,23) and“SBAR method makes it easier for me to give advice about patient care”(x̄=9,06±1,25). As a result; Nurses' opinions about handover structured according to the SBAR communication method were evaluated positively in all dimensions, and the use of the SBAR method in nurse handovers was recommended by the researchers in terms of both expressing the positive outputs by the participants and being highly accepted by the nurses.