Türkiye ve komşu uçuş bilgi bölgeleri için bütünleşik serbest rota hava sahası uygulaması ve etkileri
Effects of cross-border free route airspace implementation to Turkish and adjacent flight information regions
  1. Tez No: 759101
  2. Yazar: İLKER AYHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. FULYA AYBEK ÇETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Avrupa hava sahasında 2008‟den beri SESAR öncülüğünde uygulamaya koyulan ve giderek yayılan serbest rota hava sahası (FRA) ve bütünleşik serbest rota hava sahası (Cross-border FRA) uygulamaları bu çalışmaya konu olmuştur. Çalışmada Türkiye hava sahasının en yoğun günlerinden biri olan 9 Ağustos 2019 tarihine ait AIRAC verileriyle oluşturulan NEST hızlı zamanlı simülasyon programının çıktıları kullanılmıştır. Simülasyon modelleri Türkiye ile Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Moldova‟nın farklı kombinasyonlarda bir araya gelerek FL285 ve üzerinde Crossborder FRA uygulayacakları şekilde oluşturulmuştur. Elde edilen simülasyon çıktıları ışığında 5 Durum değerlendirilmiştir. İlgili hava sahalarına Cross-border FRA uygulanması durumunda uçuş mesafesi, yakıt ekonomisi, çevresel etki gibi hususlar uçuş yörüngelerine ve Türkiye hava sahasına olan etkileri açısından incelenmiştir. İncelemelerde Ukrayna hava sahasının açılmasının çevre ülkelere ve uçuşlara olan etkisi dikkat çekmiştir. Ukrayna hava sahasının açılmasıyla uçuş mesafelerindeki düşüşün yanında Türkiye hava sahasındaki katediş mesafelerinin azalması da gözlemlenmiştir. Ukrayna hava sahasının açık olduğu 3 Durum, analizlerde yakın sonuçlar vermiştir. Neticede Türkiye ve Ukrayna arasında gerçekleştirilecek Cross-border FRA operasyonlarının daha uygulanabilir olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Free route airspace (FRA) and Cross-border FRA operations, which have been implemented under the leadership of SESAR since 2008 in European airspace, have been the subject of this study. In the study, the outputs of the NEST fast-time simulation program, which was created with the AIRAC data of August 9, 2019, one of the busiest days in the Turkish airspace, were used. The simulation models have been created in such a way that Turkiye and Bulgaria, Romania, Ukraine and Moldova come together in different combinations and implement Cross-border FRA above FL285. 5 Cases were studied in the light of the obtained simulation outputs. In case of implementing Crossborder FRA to the regarding airspaces, issues such as flight distance, fuel economy, environmental impact are examined in terms of their effects on flight trajectories and Turkish airspace. The effect of the opening of the Ukrainian airspace on the surrounding countries and flights was noticable in the studies. With the opening of the Ukrainian airspace the decrease in flight distances has been observed. In addition to this, a decrease in Turkish airspace crossing distances has also been observed. The analyzes of 3 „Ukrainian airspace open‟ Cases give close results. It has been concluded that Crossborder FRA operations to be implemented between Turkiye and Ukraine may be more applicable.