Subakromial sıkışma sendromu olan hastalarda peloid ve lazer tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of peloid and laser treatments in patients with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 759167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKREM AKKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın amacı; ev egzersiz programına ilave olarak verilen peloid ve düşük yoğunluklu lazer tedavisinin semptomatik SSS'li hastalarda kısa dönem ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır.Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Konya Beyhekim Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerimize başvuran ve klinik ve/veya radyolojik olarak kronik SSS tanısı alan hastalar çalışmaya dahil edildi. 20-60 yaş aralığındaki (49,38 ±9.15) 168 hasta, basit randomizasyon ile peloidoterapi + ev egzersiz programı (1. Grup, n:56), düşük yoğunluklu lazer tedavisi + ev egzersiz programı (2. Grup, n:56) ve sadece ev egzersiz programı (3. Grup, n:56) olarak üç gruba ayrıldı. Hastaların detaylı anamnezleri, sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Birinci gruba 2 hafta süreyle, haftada 5 gün toplamda 10 seans olmak üzere, 45 °C, 20 dakika peloidoterapi ve ev egzersiz programı; ikinci gruba 2 hafta, haftada 5 gün (toplam 10 seans) düşük yoğunluklu lazer tedavisi ve ev egzersiz programı; üçüncü kontrol grubuna ise sadece 2 hafta ev egzersiz programı verildi. Hastalar tedavi öncesinde (1. ölçüm), tedavi bitiminde (2. ölçüm) ve tedavi sonrası 1. ayda (3. ölçüm) klinik açıdan değerlendirildi. Ağrı Vizüel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel durum Omuz Ağrı ve Disabilite indeksi (OADİ) ile, yaşam kalitesi Kısa Form 36 (SF-36) ile, aktif omuz eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile aynı araştırmacı tarafından değerlendirildi. Bulgular: Her iki aktif tedavi grubunda da VAS, OADI, SF-36 ve EHA parametrelerinde tedavi sonrası ve 1.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; to compare the effects of peloid and low-intensity laser therapy given in addition to home exercise program on pain, functional status and quality of life in the short term in patients with symptomatic subacromial impingement syndrome.Materials and Methods: Patients who applied to Health Sciences University (SBU) Konya Beyhekim Physical Medicine and Rehabilitation polyclinics and were diagnosed with chronic subacromial impingement syndrome clinically and/or radiologically were included in the study. 168 patients aged 20-60 years (mean: 49.38 years), simple randomization with peloid therapy + home exercise program (n: 56), low-intensity laser therapy + home exercise program (n: 56), and home exercise program only (n: 56) were divided into three groups. Detailed anamnesis, sociodemographic and clinical characteristics of the patients were recorded. For the first group, a total of 10 sessions, 5 days a week, for 2 weeks, 42 °C, 20 minutes peloid therapy and home exercise program; the second group received low-intensity laser therapy and home exercise program for 2 weeks, 5 days a week (10 sessions in total); the third control group was given only home exercise program. The patients were evaluated clinically before the treatment, at the end of the treatment, and at the 1st month after the treatment. Pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), functional status was evaluated with Shoulder Pain and Disability index (OADI), quality of life was evaluated with Short Form 36 (SF-36), and active shoulder joint range of motion (ROM) was evaluated by goniometer by the same investigator.